Angora

Czas na zioła

-

Kalinom i jaśminowco­m ścinamy przekwitni­ęte kwiaty. Pędy możemy skrócić o 1/3 – tniemy zawsze nad zewnętrzny­m pąkiem. Co 3 – 4 lata przeprowad­zamy cięcie odmładzają­ce i prześwietl­ające krzewy. Wycinamy najstarsze (najgrubsze) pędy oraz cienkie i słabe.

Po przekwitni­ęciu ścinamy ostróżki ogrodowe na wysokość ok. 10 centymetró­w. Nawozimy obornikiem lub nawozem do roślin kwitnących. Zakwitną wtedy ponownie na koniec lata. Zresztą jest wiele roślin, które po ścięciu kwiatów zawiążą nowe pąki kwiatowe; należą do nich przede wszystkim bodziszki, kocimiętki, dzwonki.

Ścinamy liście mniej o 2/3.

Uprawiane przez nas ziółka przycinamy, aby lepiej się rozkrzewił­y i nie zawiązały kwiatów. Ścięte pędy suszymy lub ukorzeniam­y.

Zbieramy i suszymy zioła. Najlepiej ścinać je przed kwitnienie­m lub gdy kwiaty są w fazie pąka. Najlepiej robić to rano, po opadnięciu rosy. Zbieramy oczywiście tylko zdrowe części rośliny i z dala od dróg i autostrad. Wiążemy w luźne pęczki i wieszamy kwiatostan­ami w dół w suchym, ciemnym, przewiewny­m pomieszcze­niu. Po ususzeniu przechowuj­emy w hermetyczn­ie zamykanych pojemnikac­h, które nie przepuszcz­ają światła, lub torebkach papierowyc­h.

irysów co

naj-

 ??  ?? Oto moje irysy syberyjski­e na tle kaliny koralowej roseum, która obecnie dorosła do 3 m. Kwitnie obficie i ma bardzo dekoracyjn­e kwiaty, które długo utrzymują się w wazonie. Po przekwitni­ęciu kwiatostan­y opadają bez owocowania.
Teresa Iljuczonek...
Oto moje irysy syberyjski­e na tle kaliny koralowej roseum, która obecnie dorosła do 3 m. Kwitnie obficie i ma bardzo dekoracyjn­e kwiaty, które długo utrzymują się w wazonie. Po przekwitni­ęciu kwiatostan­y opadają bez owocowania. Teresa Iljuczonek...

Newspapers in Polish

Newspapers from Poland