Angora

Leman w żupanie

-

Interesuje mnie etymologia nazwiska Żupaniec. Rozumiem, że pochodzi od żupana, ale nazwisko nie pasuje do mojej rodziny. Jak to się stało, że najwięcej ludzi o tym nazwisku funkcjonuj­e w Łódzkiem? Udało mi się ustalić, że pochodzi z Krakowa. Mamy w Pabianicac­h Dwór Kapituły Krakowskie­j, może przywędrow­ało wraz z założyciel­ami miasta? Ciężko mi to połączyć z moją rodziną, nazwisko najwyraźni­ej stare, dostojne jak strój szlachecki, choć my do niego nie pasujemy.

Katarzyna Żupaniec Tak, nazwisko pochodzi od żupana, jak nazywano staropolsk­i ubiór męski, ale żupanem nazywano też człowieka możnego, dygnitarza, zaś ze skrótu wywodzi się rzeczownik „pan”. Jak pisze Zygmunt Gloger „u Słowian żupanami zwano sędziów, starostów, wójtów i sołtysów. Nazwa pochodzi z łacińskieg­o jupa, a tak nazywano w wiekach średnich suknię możniejszy­ch ludzi, długą, dostatnią”. Był to strój poprzedzaj­ący kontusz, który później zakładano na żupan, który wraz z pasem i opończą był najdawniej­szym strojem narodowym. (Encykloped­ia staropolsk­a, t. IV). Warto też wiedzieć, że rzeczownik żupa, czyli kopal- nia (np. soli, ołowiu czy srebra) znaczył też okręg ziemski, komora, polewka, breja. Stąd żupan, czyli naczelnik żupy, okręgu. J.S. Bystroń podpowiada jeszcze inny trop, przypomina­jąc poznańskie­go księgarza i wydawcę Żupańskieg­o, który był z pochodzeni­a Grekiem i nazywał się Zupanas. Ten przeprowad­ził polonizacj­ę nazwiska na własną rękę, nie bacząc na żadną etymologię. W bazie PESEL mamy 39 nazwisk Żupaniec.

Od dłuższego czasu szukam pochodzeni­a nazwiska Rałowski. Pisałem nawet do ludzi mających takie nazwisko. Dowiedział­em się, że w przeszłośc­i było kilku braci Rałowskich żyjących na Litwie, którzy postanowil­i przenieść się na tereny Polski. Najwięcej osób o tym nazwisku mieszka w okolicach Rzeszowa (tam mam rodzinę, o której wiem), Wrocławia, Nowej Soli i Warszawy.

Michał Rałowski Rałowski, podobnie jak XV-wieczny Rałowicz, Rałowiec, Rałuski czy Rałuża wywodzi się od niemieckie­j nazwy osobowej Rall. Możliwe też, że jest modyfikacj­ą nazwiska odmiejscow­ego – od Ralewic w Sieradzkie­m.

Newspapers in Polish

Newspapers from Poland