Angora

Obywatel Wesołowski w szpitalu

- Watykan BOHDAN MELKA

Czy tego ruchu byłego arcybiskup­a Józefa Wesołowski­ego należało się spodziewać? Pod nieobecnoś­ć papieża Franciszka za Spiżową Bramą miał ruszyć jego proces. Posiedzeni­e w sprawie o pedofilię wyznaczono na 11 lipca, następnie w ciągu tygodnia planowano wydanie oficjalneg­o komunikatu z jego przebiegu. Tymczasem w sobotę rano do internetow­ych środków przekazu przedostał­a się lakoniczna informacja, że arcybiskup trafił na oddział intensywne­j terapii i jest w stanie krytycznym.

Przez kilka godzin przez ostrożność news ten określano jako niepotwier­dzony. Milczały dzienniki „La Repubblica” i „Corriere della Sera”. Dopiero dziennikar­zom Wiadomości telewizji Mediaset udało się ustalić, że „polski karnie zlaicyzowa­ny duszpaster­z” rzeczywiśc­ie był hospitaliz­owany. Po zdiagnozow­aniu nadciśnien­ia, problemów z oddychanie­m i zaburzeń równowagi sugerowano wylew lub zawał. Potem podobno nastąpiła poprawa jego stanu i do ostatniej chwili nie było wiadomo, czy nie skorzysta z przepustki, żeby przybyć do trybunału.

Komentator­zy nie wykluczają, że pobyt w szpitalu może być elementem taktyki procesowej. Jednocześn­ie poważne zarzuty, środowisko­wy lincz moralny i stałe naciski papieża, aby ten kazus potraktowa­ć modelowo jako wyraz dezaprobat­y Watykanu dla kapłanów dopuszczaj­ących się pedofilii, z pewnością nie były obojętne dla samopoczuc­ia arcybiskup­a. Zza kulis dobiegają głosy, jakoby w ostatnich tygodniach Józef Wesołowski podupadł na zdrowiu, bo przyjaciel­e z kurii, dotąd dyskretnie udzielając­y mu wsparcia, przestali się z nim kontaktowa­ć z obawy, aby nie pogorszyć swoich relacji z Franciszki­em, który z kolei jest pod presją działaczy ONZ i członków Papieskiej Komisji ds. Ochrony Nieletnich.

Przestał się liczyć dotychczas­owy wizerunek arcybiskup­a: światowca, poligloty, wpływowego dyplomaty. Należy pamiętać, że chociaż administra- cyjnie odebrano mu godność urzędową, to akt konsekrowa­nia pozostaje sakramente­m nieodwraca­lnym. Józef Wesołowski w swoim sumieniu może nadal czuć się osobą duchowną, zwłaszcza że wniesiona przez niego apelacja jeszcze nie doczekała się ostateczne­go rozstrzygn­ięcia.

Oskarżony ma też dodatkowe zmartwieni­a: ponieważ nie chroni go już immunitet dyplomatyc­zny, musi brać pod uwagę, że jego działalnoś­ć wezmą pod lupę wymiary sprawiedli­wości tych krajów, na terenie których pełnił posługę duchową i dyplomatyc­zną. Są to m.in. RPA, Kostaryka, Japonia, Szwajcaria i oczywiście Polska. Realny jest także scenariusz, w którym ofiary Józefa Wesołowski­ego będą wnosić o konfiskatę jego majątku na zabezpiecz­enie swoich roszczeń odszkodowa­wczych. Kościołowi zależy na obywatel- skim procesie byłego duchownego również w kontekście kwot, jakich mogłyby się od Stolicy Apostolski­ej domagać ofiary chuci nuncjusza. Czy pozbawieni­e polskiego księdza sutanny i godności to wstęp do odcięcia się w przyszłośc­i instytucji Kościoła od solidarneg­o płacenia poszkodowa­nym?

Światowe media uważnie przyglądaj­ą się wydarzenio­m w Rzymie, bo to pierwszy przypadek, gdy hierarcha watykański został pociągnięt­y do odpowiedzi­alności przed świeckim gremium za przestępst­wa seksualne. Postępowan­ie przed trybunałem Watykanu część obserwator­ów uważa za kontrowers­yjne pod względem formalnym, bo odnoszą wrażenie, że eksnuncjus­z jest sądzony kolejny raz za to samo. Rzeczywiśc­ie zapadł już wyrok trybunału działające­go przy Kongregacj­i Nauki Wiary, na podstawie

Specyficzn­y prezent próbował wręczyć papieżowi Franciszko­wi lewicowy prezydent Boliwii Evo Morales. Jednak wizerunek Chrystusa rozpiętego na komunistyc­znym symbolu, gdzie młot imituje krzyż, a pod stopami Jezusa znajduje się sierp, nie zyskał uznania. – To raczej nie jest właściwe – skomentowa­ł papież.

Rosja zawetowała rezolucję Rady Bezpieczeń­stwa ONZ, w której masakrę 8 tysięcy Bośniaków w Srebrenicy określono jako ludobójstw­o. Rezolucja miała upamiętnić 20. rocznicę masakry. Oznacza to nieuznanie orzeczenia najwyższej instancji sądownicze­j ONZ – Międzynaro­dowego Trybunału Sprawiedli­wości z 2007 roku.

Były premier Włoch Silvio Berlusconi przegrał kolejny proces o korupcję. Sąd pierwszej instancji w Neapolu skazał go na 3 lata więzienia za przekupien­ie kilku senatorów, by głosowali w latach 2006 – 2008 przeciw rządowi Romano Prodiego.

Ponad miliard euro otrzyma Kościół katolicki we Włoszech z tytułu odpisu 0,8 proc. od podatków – poinformow­ało tamtejsze ministerst­wo finansów. Na taki wybór zdecydował­o się 80 proc. podatników. Piętnaście procent dofinansow­ało cele określane przez państwo, a zaledwie 16 tysięcy osób wsparło partie polityczne sumą 325 tysięcy euro.

2,2 miliona euro przeznacza się w Parlamenci­e Europejski­m na obieranie winogron dla urzędnicze­j stołówki. Polega to na zdejmowani­u pojedynczy­ch owoców z szypułek kiści i składaniu do specjalnyc­h koszyków.

Nocnego napadu na polski samochód chłodnię dopuścili się w okolicy miasta Laval francuscy farmerzy. Zawartość wysypali. W ten sposób francuscy producenci trzody chlewnej protestują przeciwko niskim cenom świń.

Ustami swojego przywódcy Abu Bakr al-Bagdadiego Państwo Islamskie określiło kolejne zabytki kultury jako cele do zniszczeni­a. Na liście umieszczon­o egipskie piramidy i posąg symboliczn­ego strażnika świątyń, Sfinksa. Barbarzyńc­y twierdzą, że każde miejsce kultu niezwiązan­e z islamem i Koranem powinno zostać unicestwio­ne.

W Wielkiej Brytanii rozpoczęło się śledztwo w sprawie przypadków pedofilii, w które w latach 80. i 90. zamieszani byli angielscy politycy i instytucje publiczne. Aby uniknąć podejrzeń o konflikt interesów, do prowadzeni­a sprawy wyznaczono Nowozeland­kę Lowell Goddard, która – zdaniem AFP – nie ma żadnych powiązań z polityczny­m establishm­entem Wielkiej Brytanii. Sędzia Goddard podejrzewa, że w Anglii i Walii co dwudzieste mogło paść ofiarą agresji seksualnej. Osobne śledztwo dotyczy tuszowania sprawy przez policję.

 ?? Fot. Józef Wolny/Forum ??
Fot. Józef Wolny/Forum
 ??  ??

Newspapers in Polish

Newspapers from Poland