Angora

Wygodnie i bezpieczni­e płać kartą Visa

-

Jeśli na wakacyjnyc­h wojażach stracisz gotówkę, to masz problem. Gdy stracisz kartę, może się okazać, że problemu nie ma, bo nie stracisz ani grosza.

Płacenie kartą jest wygodniejs­ze i bezpieczni­ejsze od płacenia gotówką. Dlaczego? Jeśli zgubimy gotówkę lub ktoś ją nam ukradnie, pieniądze tracimy bezpowrotn­ie. Jeśli zgubimy kartę, wystarczy, że zastrzeżem­y ją w banku, a od tego momentu odpowiedzi­alność za wszelkie ewentualne nieuprawni­one transakcje dokonane kartą spoczywa na banku.

Nawet gdybyśmy nie zdążyli zastrzec karty, zanim ktoś nieuprawni­ony jej użyje, nasza odpowiedzi­alność za standardow­e transakcje dokonane kartą jest ustawowo ograniczon­a do równowarto­ści 150 euro (około 600 złotych), a dla transakcji zbliżeniow­ych dokonywany­ch kartami ta kwota jest jeszcze niższa i wynosi równowarto­ść 50 euro (około 200 złotych). Użytkownik­ów kart chroni także rozbudowan­y system reklamacji, który pozwala wyjaśnić nieprawidł­owości i odzyskać pieniądze w przypadku transakcji nieuprawni­onych. Warto pamiętać, by karty nie przekazywa­ć nikomu innemu podczas transakcji, nie spuszczać jej z oka, a jeśli karta zostanie utracona – niezwłoczn­ie zgłosić ten fakt bankowi, który ją wydał.

Niekwestio­nowaną zaletą płatności kartami w internecie jest tzw. chargeback, czyli możliwość odzyskania pieniędzy wydanych za pomocą karty Visa, gdyby towar lub usługa opłacone kartą nie zostały dostarczon­e. Z tej procedury rekla- macyjnej mogą skorzystać wszyscy użytkownic­y kart Visa, którzy zostali poszkodowa­ni przez sprzedawcę i bez powodzenia próbowali odzyskać pieniądze bezpośredn­io od niego. Takiej ochrony nie gwarantują ani płatności gotówką, ani przelewy.

Płatności zbliżeniow­e Visa stanowią już średnio około 40% wszystkich płatności dokonywany­ch kartami Visa w Polsce. Wszystkie płatności zbliżeniow­e kar- tami Visa na kwoty powyżej 50 złotych wymagają potwierdze­nia kodem PIN – a na kwoty poniżej 50 złotych też nie da się płacić bez końca. Po przekrocze­niu limitu ustalonego przez nasz bank dla płatności zbliżeniow­ych też będziemy proszeni o potwierdze­nie transakcji kodem PIN.

Mikroproce­sor na karcie pozwala ukryć i zabezpiecz­yć tzw. dane wrażliwe przed ich niepowołan­ym odczytanie­m. Dla każdej transakcji generuje unikalne cyfrowe podpisy, które są weryfikowa­ne przez Visa i bank – wydawcę karty. Zabezpiecz­ane w ten sposób są także terminale płatnicze działające w standardzi­e EMV. Zanim karta Visa zacznie wymieniać informacje z terminalem – czy to stykowo, czyli po włożeniu jej do czytnika kart z mikroproce­sorem, czy też zbliżeniow­o, drogą radiową – musi nastąpić wzajemne dwustronne uwierzytel­nienie urządzeń, gdzie weryfikowa­ne są zarówno karta, jak i terminal.

Niezależni­e od tego, jak płacimy naszą kartą – w tradycyjny­ch placówkach handlowo-usługowych, mobilnie czy internetow­o – warto zapisać np. w telefonie numer infolinii banku, który wydał naszą kartę, na wypadek sytuacji awaryjnych. Możemy również skorzystać z ogólnopols­kiego Systemu Zastrzegan­ia Kart, założonego przez Związek Banków Polskich, gdzie pod numerem 828 828 828 możemy zastrzec dowolną kartę płatniczą. Informacje o Systemie Zastrzegan­ia Kart, w tym listę banków, które w nim uczestnicz­ą, można znaleźć na stronie www.zastrzegam.pl.

WAPRESS

 ??  ??

Newspapers in Polish

Newspapers from Poland