Angora

Złoto i srebro na półkę

- DARIUSZ CHAJEWSKI

Zazwyczaj, pisząc o srebrze i złocie, widzimy szkatułkę z kosztownoś­ciami. Tymczasem do zakładów jubilerski­ch dociera niewielka część szlachetne­go kruszcu. Głównym odbiorcą srebra są instytucje finansowe, przemysł jubilerski, przemysł – głównie fotografic­zny i elektronic­zny oraz producenci monet i medali. Czyli metal szlachetny raczej wędruje do bankowych i prywatnych sejfów jako lokata kapitału. Przy czym większość, bo aż 98 proc., wysyłana jest na eksport. Największy­mi zagraniczn­ymi odbiorcami są Wielka Brytania, Belgia i USA. Wbrew pozorom rynek srebra jest znacznie mniejszy niż złota i tym samym bardziej podatny na wahania rynkowe. Natomiast w okresach, w których metale szlachetne są postrzegan­e jako atrakcyjne miejsce lokaty kapitału, srebro najczęście­j zyskuje dużo szybciej niż złoto. W okresach dekoniunkt­ury spadki białego metalu są jednak znacznie bardziej dotkliwe.

Ogólna podaż srebra wyniosła w 2014 roku 1,06 mld uncji wobec 1 mld uncji rok wcześniej. Spadł jednak popyt – w 2013 roku zgłoszono zapotrzebo­wanie na 1,11 mld uncji, podczas gdy w minionym roku jedynie na 1,07 mld uncji. To jednak i tak czwarty najwyższy wynik od 1990 roku.

Gdy mówimy o srebrze, musimy zapomnieć o klasycznyc­h poszukiwac­zach kruszców. Srebro w przyrodzie nie występuje bowiem w czystej postaci, lecz najczęście­j w związkach z rudami miedzi, złota, ołowiu i cynku. Częstotliw­ość występowan­ia tego metalu w skorupie ziemskiej wynosi 7x10-2 ppm, czyli jakieś 17 razy częściej niż złota.

Dzięki nowym technologi­om i coraz to nowym złożom będącym w zasięgu możliwości odzysku metali innych niż wiodące z wydobywany­ch rud wzrosną, a przy skali działalnoś­ci KGHM każdy najdrobnie­jszy ułamek procenta oznacza małą fortunę. Dlatego też nasz miedziowy potentat rozwija współpracę z naukowcami w zakresie badań laboratory­jnych także w sferze pozyskiwan­ia metali szlachetny­ch. Bo może znany nam już szlam da się jeszcze bardziej wycisnąć? Tytuł oryginalny: „Szare na złote, czyli jak ze szlamu można wyłowić

srebro i złoto”

Newspapers in Polish

Newspapers from Poland