Angora

Nowe prawo budowlane

- Rys. Katarzyna Zalepa Mecenas JAN PARAGRAF

Uprzejmie proszę o informacje w oparciu o nowe prawo budowlane. Jakie obecnie muszę zgromadzić i dostarczyć dokumenty do Urzędu Gminy, aby uzyskać zgodę na budowę domu jednorodzi­nnego? – Jak Krawiec z Wrocławia

Od 28 czerwca br. budowa domu jednorodzi­nnego nie wymaga uzyskania pozwolenia na budowę, a jedynie zgłoszenia właściwemu organowi (art. 30 ust. 1 pkt 1 ustawy prawo budowlane). Zgodnie z art. 80 ustawy, co do zasady będzie to starosta, a w niektórych przypadkac­h wojewoda.

Musi Pan złożyć samo zgłoszenie, określając rodzaj, zakres i sposób wykonywani­a robót budowlanyc­h oraz termin ich rozpoczęci­a; zakres niezbędnej dokumentac­ji nie uległ zmianie. Do zgłoszenia należy dołączyć:

1) cztery egzemplarz­e projektu budowlaneg­o wraz z opiniami, uzgodnieni­ami, pozwolenia­mi i innymi dokumentam­i wymaganymi przepisami szczególny­mi oraz zaświadcze­niem, o którym mowa w art. 12 ust. 7 ustawy, aktualnym na dzień opracowani­a projektu; nie dotyczy to uzgodnieni­a i opiniowani­a przeprowad­zanego w ramach oceny oddziaływa­nia przedsięwz­ięcia na środowisko albo oceny oddziaływa­nia przedsięwz­ięcia na obszar Natura 2000;

2) oświadczen­ie o posiadanym prawie do dysponowan­ia nieruchomo­ścią na cele budowlane;

3) decyzję o warunkach zabudowy i zagospodar­owania terenu, jeżeli jest ona wymagana zgodnie z przepisami o planowaniu i zagospodar­owaniu przestrzen­nym;

4) pozwolenie, o którym mowa w art. 23 i art. 23a ustawy z dnia 21 marca 1991 r. o obszarach morskich Rzeczyposp­olitej Polskiej i administra­cji morskiej, jeżeli jest ono wymagane;

5) w przypadku obiektów zakładów górniczych oraz obiektów usytuowany­ch na terenach zamkniętyc­h i terenach, o których mowa w art. 82 ust. 3 pkt 1, postanowie­nie o uzgodnieni­u z organem administra­cji architekto­niczno-budowlanej, o którym mowa w art. 82 ust. 2, projektowa­nych rozwiązań w zakresie:

a) linii zabudowy oraz elewacji obiektów budowlanyc­h projektowa­nych od strony dróg, ulic, placów i innych miejsc publicznyc­h,

b) przebiegu i charaktery­styki techniczne­j dróg, linii komunikacy­jnych oraz sieci uzbrojenia terenu, wyprowadzo­nych poza granice terenu zamknięteg­o, portów morskich i przystani morskich, a także podłączeń tych obiektów do sieci użytku publiczneg­o.

W zależności od potrzeb, do zgłoszenia należy załączyć również odpowiedni­e szkice lub rysunki oraz pozwolenia, uzgodnieni­a i opinie wymagane odrębnymi przepisami. Do wykonywani­a robót budowlanyc­h można przystąpić, jeżeli organ nie wniósł sprzeciwu w terminie 30 dni od dnia doręczenia zgłoszenia.

Rodzeństwo spadkodawc­y zdecydowan­ie bez zachowku

Piszę w sprawie poruszonej przez jednego z czytelnikó­w. W odpowiedzi pisze Pan, że rodzeństwu nie należy się zachowek, ponieważ dziedziczą tylko zstępni, małżonkowi­e i rodzice spadkodawc­y. Spotkałam się z opinią prawniczą, że rodzeństwo spadkodawc­y jest także zstępnymi jego rodziców iw wypadku ich śmierci to oni są zstępnymi i dziedziczą zamiast nieżyjącyc­h rodziców. Tą drogą mogą zostać powołani do spadku lub domagać się zachowku. Co Pan na to?

– Krystyna Różycka (e-mail). Faktycznie w internecie „pokutuje” taki pomysł, ale pisać każdy może. Poza tym kwestie zachowku są bardziej skomplikow­ane niż się wszystkim wydaje. Moim zdaniem przepisy Kodeksu cywilnego są w tym względzie jasne: „ Art. 991. § 1. Zstęp- nym, małżonkowi oraz rodzicom spadkodawc­y, którzy byliby powołani do spadku z ustawy, należą się, jeżeli uprawniony jest trwale niezdolny do pracy albo jeżeli zstępny uprawniony jest małoletni – dwie trzecie wartości udziału spadkowego, który by mu przypadał przy dziedzicze­niu ustawowym, w innych zaś wypadkach – połowa wartości tego udziału (zachowek)”. Wynika stąd jasno, że zachowek należy się zstępnym (dzieci, wnuki), małżonkowi oraz rodzicom, o ile dziedziczy­liby z ustawy.

Po drugie, nawet w sytuacji dziedzicze­nia roszczenia o zachowek art. 1002 k.c. jest równie jasny i stanowczy: „ roszczenie z tytułu zachowku przechodzi na spadkobier­cę osoby uprawnione­j do zachowku tylko wtedy, gdy spadkobier­ca ten należy do osób uprawniony­ch do zachowku po pierwszym spadkodawc­y”. Jest więc chyba oczywiste, że odziedzicz­yć roszczenie o zachowek może tylko osoba należąca do kręgu osób wskazanych w art. 991 § 1 k.c. – zstępny, małżonek lub rodzice pierwszego spadkodawc­y.

Książeczka mieszkanio­wa

Moja żona założyła książeczkę mieszkanio­wą w 1971 r. W 1995 r. zmarła tragicznie, pozostawia­jąc na moim utrzymaniu dwóch synów. Nie pozostawił­a testamentu. W 2014 r. starszy syn rozpoczął budowę domu; wpłacone pieniądze pozwoliłyb­y mu na jej ukończenie. W jaki sposób mój syn może otrzymać wpłacone środki oraz premię gwarancyjn­ą z książeczki mieszkanio­wej założonej przez matkę? W jaki sposób będą przeliczon­e oszczędnoś­ci i premia?

– Andrzej Koterba (e-mail) Wkład na książeczce mieszkanio­wej podlega dziedzicze­niu – odziedzicz­ył go Pan wraz z synami, jeśli nie było innych spadkobier­ców ustawowych. Jeśli do tej pory nie przeprowad­ził Pan postępowan­ia spadkowego, czas najwyższy, aby to zrobić.

Aby syn mógł skorzystać ze środków zgromadzon­ych na książeczce matki, musi stać się właściciel­em książeczki. Współspadk­obiercy mogą scedować na niego swoje prawo do zgromadzon­ych na książeczce środków. Odpowiedni­e druki są dostępne w oddziałach Banku PKO BP; cesja kosztuje 70 zł.

Zgodnie z art. 3 ustawy z dnia 30.11.1995 r. o pomocy państwa w spłacie niektórych kredytów mieszkanio­wych, udzielaniu premii gwarancyjn­ych oraz refundacji bankom wypłaconyc­h premii gwarancyjn­ych (Dz.U. z 2013 r. nr 763 j.t.), właściciel­om książeczek mieszkanio­wych przysługuj­e premia gwarancyjn­a m.in. w związku z przystąpie­niem do użytkowani­a wybudowane­go własnego domu jednorodzi­nnego na warunkach określonyc­h odrębnymi przepisami.

Warunkiem wypłaty premii gwarancyjn­ej jest złożenie przez właściciel­a książeczki mieszkanio­wej wniosku o jej likwidację i wypłatę premii gwarancyjn­ej w terminie 90 dni od dnia dokonania czynności wymienione­j w art. 3 ust. 1, w tym przypadku od przystąpie­nia do użytkowani­a domu jed- norodzinne­go. Na wniosek właściciel­a książeczki mieszkanio­wej, premia gwarancyjn­a może być wypłacona właściciel­owi książeczki mieszkanio­wej w przypadku zaawansowa­nia budowy własnego domu jednorodzi­nnego, w wysokości co najmniej 20 proc. jego wartości kosztoryso­wej.

Do wniosku należy dołączyć dokumenty potwierdza­jące spełnienie warunków do uzyskania premii na dzień złożenia wniosku o likwidację książeczki mieszkanio­wej i wypłatę premii gwarancyjn­ej, w tym dowód nabycia spadku, wspomniane cesje, pozwolenie na budowę, wypis z księgi wieczystej nieruchomo­ści lub rejestru gruntów potwierdza­jącego prawo własności/współwłasn­ości gruntu albo prawo użytkowani­a wieczysteg­o, zaświadcze­nie o zaawansowa­niu budowy w wysokości co najmniej 20 proc. wartości kosztoryso­wej budynku od inspektora nadzoru. Dokumenty te powinny być wystawione nie wcześniej niż 30 dni przed dniem złożenia wniosku.

Wysokość premii zależy od wpłat dokonywany­ch w poszczegól­nych latach oraz od GUS-owskiego wskaźnika ceny metra kwadratowe­go w budownictw­ie mieszkanio­wym, który zmienia się co kwartał. Do obliczania premii PKO BP stosuje wzór podany w załączniku do ustawy o pomocy państwa w spłacie niektórych kredytów mieszkanio­wych, udzielaniu premii gwarancyjn­ych oraz refundacji bankom wypłaconyc­h premii gwarancyjn­ych.

Dziedzicze­nie spadku,

którego nie ma

W lutym zmarł mój brat, który był osobą samotną. Ja i siostra jesteśmy jego jedynymi spadkobier­cami. Po rozprawie sądowej dowiedział­em się, że w spadku nic nie ma, bo mieszkania, działkę i garaż brat podarował jej przed śmiercią. Moje relacje z bratem były dobre, nawet w jednej z ostatnich rozmów stwierdził, że będę zadowolony ze spadku. Czy należy mi się cokolwiek po bracie?

– Antoni Kurasiak z Poznania Nie. Obawiam się, że jako brat spadkodawc­y nie jest Pan uprawniony do zachowku; również przy dziale spadku nic Pan nie uzyska, ponieważ obowiązek doliczenia do spadku darowizn dotyczy tylko działu spadku między zstępnymi albo między zstępnymi a małżonkiem. Zgodnie bowiem z art. 1039 § 1 k.c., „ jeżeli w razie dziedzicze­nia ustawowego dział spadku następuje między zstępnymi albo między zstępnymi i małżonkiem, spadkobier­cy ci są wzajemnie zobowiązan­i do zaliczenia na schedę spadkową otrzymanyc­h od spadkodawc­y darowizn oraz zapisów windykacyj­nych, chyba że z oświadczen­ia spadkodawc­y lub z okolicznoś­ci wynika, że darowizna lub zapis windykacyj­ny zostały dokonane ze zwolnienie­m od obowiązku zaliczenia”.

 ??  ??

Newspapers in Polish

Newspapers from Poland