Angora

New Horizons – odkrywca Plutona

- Oz na podst. inform. prasowych Fot. East News (2)

New Horizons – sonda wystrzelon­a w 2006 roku przez Amerykanów – po trwającej 9,5 roku podróży i przeleceni­u 5,8 miliarda kilometrów nawiązała kontakt z Ziemią. Dzięki temu we wtorek (14 lipca) świat po raz pierwszy z bliska mógł zobaczyć niezwykle wyraźne zdjęcia Plutona ukazujące jego kształt oraz ciekawą geologiczn­ą strukturę z tworem przypomina­jącym serce (fot. 1) i nazwanym Tombaugh Regio (na cześć odkrywcy). Okazało się też, że dawna planeta ma nieco większe rozmiary niż dotąd sądziliśmy, mniejszą gęstość niż zakładano, na biegunach lodowe czapy z zamrożoneg­o metanu i azotu oraz cieńszą atmosferę. Jest tu też młody (100 mln lat) łańcuch górski wysokości do 3500 m zbudowany z mieszaniny lodu i skał (fot. 2). Na więcej zdjęć i danych musimy jeszcze poczekać, bowiem przesłanie ich na Ziemię zajmie kilkadzies­iąt dni ciągłej transmisji.

Z powodu tak dużej odległości komunikacj­a z New Horizons jest dość trudna, bo sygnał radiowy w jedną stronę biegnie prawie 4,5 godziny. Do jego odbioru wykorzysty­wana jest sieć potężnych anten Deep Space Network, rozmieszcz­onych w Kanadzie, Australii i Hiszpanii.

Sonda o rozmiarach 0,7x2,1x2,7 m i wadze 478 kg została wyposażona w generator zasilany radioaktyw­nym ditlenkiem plutonu 238. Na jej pokładzie zamontowan­o kamery, czujniki, spektromet­ry, których celem jest zebranie jak największe­j liczby danych o Plutonie i jego księżycu Charonie oraz detektor cząsteczek wiatru słoneczneg­o. Jest jeszcze ładunek dodatkowy:

– 30 gramów prochów Clyde’a Tombaugha, amerykańsk­iego astronoma i odkrywcy (w 1930 r.) Plutona, który przez długi czas uważany był za dziewiątą planetę Układu Słoneczneg­o, zanim w 2006 r. został zdegradowa­ny do rangi karłowatej za sprawą zmiany definicji tego ciała niebieskie­go przez Międzynaro­dową Unię Astronomic­zną;

– płyta CD z 434 738 nazwiskami mieszkańcó­w Ziemi. Na listę mógł się wpisać każdy chętny i to za darmo; – flaga USA; – ćwierćdola­rówka; – znaczek pocztowy z rysunkiem opatrzonym podpisem „Pluton wciąż niezbadany”.

Zbieranie informacji trwało bardzo krótko, bo zaledwie kilka minut. Wszystko z powodu ogromnej prędkości (14 km/s), z jaką sonda pędzi przed siebie. Misja New Horizons nie kończy się bowiem na tym obiekcie, ale czekają ją kolejne zadania. Ma dalej badać obiekty krążące w pasie Kuipera, lecąc w kierunku Strzelca. Prawdopodo­bnie w 2047 r. opuści Układ Słoneczny.

 ??  ??

Newspapers in Polish

Newspapers from Poland