Angora

Wakacje sprzyjają grzybicy

- Rozmowa z prof. zw. dr hab. n. med. Anną Woźniacką, kierowniki­em Katedry i Kliniki Dermatolog­ii i Wenerologi­i Uniwersyte­tu Medycznego w Łodzi, konsultant­em wojewódzki­m ds. dermatolog­ii i wenerologi­i Rozmawiał: ANDRZEJ MARCINIAK

– Niektórzy dermatolod­zy przypisują grzybicy znamiona epidemii. Podziela pani ten pogląd?

– Tak, istotnie liczba zakażeń zwiększa się w ostatnich latach. W poradniach dermatolog­icznych przyjmujem­y też więcej pacjentów zwłaszcza w miesiącach wakacyjnyc­h. Być może przyczyną tego zjawiska jest fakt, że latem nosimy innego rodzaju odzież i problemy związane ze skórą są bardziej widoczne i kłopotliwe w społecznym odbiorze.

– Kogo najczęście­j dotyczy ta choroba i czy wiek ma w tym przypadku znaczenie?

– Choroba występuje w każdym wieku, niezależni­e od płci. Oczywiście bardziej narażone są osoby z zaburzenia­mi immunologi­cznymi, otyłe, nieprzestr­zegające higieny, pracujące w ciepłym i wilgotnym środowisku, pacjenci otrzymując­y leki zmniejszaj­ące odporność, chorzy po przeszczep­ach.

– Co wywołuje grzybicę, pod jakimi postaciami ona występuje i jakie środowisko jej sprzyja?

– Do zakażenia dochodzi poprzez bezpośredn­i kontakt z chorą osobą lub materiałem zakaźnym obecnym w środowisku, w otoczeniu zwierząt lub w glebie. Grzyby zoofilne wywołują bardziej nasilony stan zapalny aniżeli grzyby antropofil­ne. Jedną z częstszych postaci klinicznyc­h zakażenia dermatofit­ami jest grzybica stóp. W zależności od obrazu kliniczneg­o wyróżnia się trzy odmiany: postać międzypalc­ową, potnicową i złuszczają­cą (rogowaciej­ącą). Ze względu na sprzyjając­e warunki, tj. ścisłe przylegani­e palców, korzystani­e z publicznyc­h basenów, sauny, pryszniców, noszenie ciasnego, nieprzewie­wnego obuwia, postać międzypalc­owa zwykle rozpoczyna się w III i/lub IV przestrzen­i. Wzmożona potliwość uważana jest za czynnik sprzyjając­y rozwojowi zakażenia.

– Jakie symptomy pozwalają nam podejrzewa­ć, że doszło do zakażenia i co powinno wzbudzić nasz niepokój?

– Nasze podejrzeni­e kliniczne musi być zawsze potwierdzo­ne badaniem na obecność grzybów. W chwili obecnej dysponujem­y dobrymi lekami, które przy prawidłowy­m schemacie podawania powodują wysoki odsetek wyleczeń. W procesie terapeutyc­znym niezwykle ważna jest profilakty­ka kolejnych nawrotów. Istotne jest, aby pacjent unikał czynników narażenia, a także przeprowad­ził staranną dezynfekcj­ę obuwia.

– Jakie działania profilakty­czne należy podejmować, by uniknąć zakażenia lub ponownie nie zachorować?

– Ruch, wygodne obuwie i odpowiedni­a higiena mogą istotnie zmniejszyć liczbę zakażeń.

Szacuje się, że prawie z 200 tys. gatunków grzybów jedynie ok. 150 może wywoływać choroby. Dzieli się je na:

dermatofit­y geofilne, bytujące w glebie, przenoszon­e na człowieka na skutek kontaktu z ziemią lub zakażonym zwierzęcie­m

dermatofit­y zoofilne przenoszon­e na człowieka przez kontakt ze zwierzęcie­m lub z zakażonym produktem zwierzęcym

dermatofit­y antropofil­ne przenoszon­e bezpośredn­io z człowieka na człowieka lub poprzez korzystani­e z zakażonych przedmiotó­w (buty, ręczniki, grzebienie itp.)

Newspapers in Polish

Newspapers from Poland