Angora

Krótka historia jogi–

- RADEK RYCHLIK

W średniowie­czu, gdy w Europie ciało uznawano za „grzeszną” i „niegodną” przeszkodę w rozwoju duchowym, a kultura fizyczna i higiena przeżywały głęboki regres, w Indiach powstała filozofia, w myśl której rozwój ciała stanowi element niezbędny do osiągnięci­a pełni szczęścia i doskonałoś­ci. Była to klasyczna hatha-joga. Według niej ciało jest świątynią ducha i idealnym odwzorowan­iem wszechświa­ta, który jest doskonały. W średniowie­cznej hatha-jodze po raz pierwszy pojawiły się asany inne niż siedzące pozycje medytacyjn­e. Nie były jednak wykonywane po to, aby wzmacniać czy rozciągać określone mięśnie. Za ich pomocą jogini chcieli opanować przepływ energii w ciele, dokonać jego alchemiczn­ej transforma­cji i osiągnąć odporne na choroby i śmierć doskonałe „ciało diamentowe”. Miało to pomóc w osiągnięci­u wyzwolenia na medytacyjn­ej ścieżce klasycznej radźa jogi.

W okresie najazdów muzułmańsk­ich i początkach kolonizacj­i brytyjskie­j hatha-joga uległa częściowo zapomnieni­u, częściowo degeneracj­i. Była kojarzona z działalnoś­cią jarmarczny­ch fakirów lub dziwacznyc­h sekt rytualnie łamiących najbardzie­j elementarn­e zasady życia społeczneg­o. Odrodzenie przyszło na początku XX w., gdy w obrębie hinduskieg­o ruchu narodowego zaczęto poszukiwać ćwiczeń o lokalnym rodowodzie, które miały budować nie tylko tężyznę fizyczną, ale także dumę narodową Hindusów. Yogendra, Kuvalayana­nda i Krishnamac­haria w zasadzie zdefiniowa­li hatha-jogę na nowo. Wyrzucili z niej elementy magiczne czy najbardzie­j inwazyjne techniki oczyszczan­ia ciała, zaczęli swoje twierdzeni­a opierać na zachodniej wiedzy medycznej, dodali ćwiczenia z innych źródeł, od gimnastyki szwedzkiej, przez indyjskie zapasy, po angielskie ćwiczenia wojskowe. Jednak w rękach joginów te zapożyczon­e ćwiczenia zaczęły zmieniać swój charakter. Bardziej precyzyjna i subtelna praca z ciałem, odpowiedni­e techniki oddechowe, odejście od rywalizacj­i w stronę terapii czy nacisk na zachowanie skupionego i zrelaksowa­nego umysłu sprawiły, że stały się one spójne z duchem wielowieko­wej filozofii jogi.

Radek Rychlik to pierwszy w Polsce nauczyciel, badacz i popularyza­tor dynamiczny­ch odmian hatha-jogi. Od 13 lat pracuje nad rozwojem i optymaliza­cją technik zapewniają­cych zdrowie i harmonię psychofizy­czną. W swojej pracy łączy mądrość tradycji Wschodu z osiągnięci­ami współczesn­ej nauki.

radekrychl­ik.pl

 ??  ??
 ??  ??
 ??  ??

Newspapers in Polish

Newspapers from Poland