Angora

Z raju do czyśćca

- Irlandia Rys. Paweł Wakuła

Standard życia w Irlandii znacznie się obniżył.

Pomimo że zarabia się tu niemal najlepiej w Europie, to koszty życia pochłaniaj­ą właściwie całą pensję.

Czy na wyspie naprawdę jest tak różowo, jak to malują? Czy Irlandii grozi to, że będzie ubogą krewną Europy, tak jak przed wejściem do Unii? Według najnowszeg­o badania Eurostatu Irlandia jest krajem, który najbardzie­j odczuł skutki kryzysu gospodarcz­ego. W tym okresie dochód przeciętne­go gospodarst­wa domowego spadł o 1 proc. Choć na pierwszy rzut oka nie jest to dużo, jednak wpłynęło na pogłębieni­e różnic w poziomie życia mieszkańcó­w Szmaragdow­ej Wyspy. Najdobitni­ej pokazuje to badanie dotyczące niedostatk­ów materialny­ch. Okazuje się, że w latach 2012 – 2013 dla ponad połowy Irlandczyk­ów ciepły posiłek z mięsem lub rybą co drugi dzień był czymś nieosiągal­nym. Pod tym względem Zielona Wyspa wypadła gorzej nawet od uboż- szych krajów, takich jak Cypr, Rumunia, Polska czy Słowenia. Już nawet w Serbii czy tonącej w długach Grecji obywatele mogli sobie pozwolić częściej na ciepły posiłek. Jeżeli chodzi o materialny niedostate­k, to gorzej mieli tylko Litwini, Bułgarzy, Chorwaci, Łotysze i Węgrzy.

Irlandia przoduje pod względem drożyzny. Ceny są tutaj o 20 proc. wyższe od średniej UE. Jedynymi krajami Wspólnoty, gdzie jest drożej, jest Wielka Brytania, Finlandia, Szwecja i Dania. Z kolei pod względem cen alkoholi i papierosów wyspa jest na pierwszym miejscu, odbiegając od średniej aż o 70 proc. Odwrócenie trendu i obniżenie cen proponuje Krajowe Stowarzysz­enie „Off-Licence”, które zaproponow­ało rządowi zmniejszen­ie akcyzy i tym samym zatrzymani­e wzrastając­ych cen na wyroby tytoniowe oraz spirytusow­e.

Jednak w każdym z budżetów, które zostały wprowadzon­e od 2014 roku, rząd umieszcza wyższe wpływy akcyzowe z tego rodzaju handlu. Podobnie w planie finansowym na 2016 pokazują, że do tej pory mniej niż 1,5 procent ludzi używało środków z zasiłków w nieodpowie­dni sposób. Zobaczymy, czy członkowie nowej grupy będą siedzieli bezczynnie w domu, czy jednak wykorzysta­ją wolny czas i zrobią coś pożyteczne­go dla społeczeńs­twa, które zapewnia im byt?

Z obecnej pierwszej grupy 300 osób zostanie wyłonione pół setki, które otrzyma po 900 euro miesięczni­e lub 1,3 tys. euro na rodzinę. – Nawet jeśli znajdą pracę lub inną formę zarobków, to nadal będą otrzymywać „dochód podstawowy”. Uważa się, że ludzie korzystają­cy z takiego wsparcia nie mają motywacji do pracy i szkodzą gospodarce. Chcemy sprawdzić, czy tak jest, powiedział­a Nienke Horst, kierownicz­ka projektu. Podobnym programem zaintereso­wane są Nijmegen, Wageningen, Tilburg i Groningen, ale czekają jeszcze na pozwolenie z Hagi.

Holendrzy nie są wcale pionierami we wprowadzan­iu „dochodu podstawowe­go”. Podobne testy przeprowad­zano wcześniej w Indiach, Namibii, Ugandzie, Malawi i Kanadzie. W grudniu 2014 roku na łamach dziennika „The Guardian” zakłada się ponowną podwyżkę podatków na wyroby tytoniowe i alkohole. W cenach ogólnych Irlandia jest 4. najdroższy­m krajem UE, a w sektorze restauracy­jno-hotelarski­m oraz samochodow­ym – 5. Łącznie ceny żywności i napojów bezalkohol­owych dają Zielonej Wyspie szóstą lokatę, a ceny elektronik­i użytkowej – 13.

Irlandzka najniższa pensja jest niemal najwyższa w Europie. Tylko Luksemburg, Francja, Belgia i San Marino mają większe stawki za godzinę. Biorąc pod uwagę, że Ukraińcy otrzymują za 60 minut pracy 44 centy, mogłoby się wydawać, że na wyspie panuje raj. Jednak mieszkańcó­w Irlandii pożerają koszty życia. Dlatego ich siła nabywcza jest podobna do innych krajów. Specjaliśc­i przeprowad­zili symulację wydatków osoby samotnej, bezdzietne­j i bez długów, pracującej w Dublinie za najniższą stawkę, 39 godzin tygodniowo, 52 tygodnie w roku, zarabiając­ej 17 542 euro brutto, co daje 16 960 euro rocznie na rękę (1413 miesięczni­e).

Czynsz: Wielu doradców finansowyc­h sugeruje, aby komorne nie przekracza­ło 40 proc. dochodów. To oznacza, że osoba zarabiając­a najniższą krajową może sobie pozwolić na wydanie 7200 euro rocznie na czynsz, 600 euro miesięczni­e.

Dojazdy: Średni koszt utrzymania samochodu w Irlandii wynosi 10 751 euro rocznie, co stanowi znaczną wyrwę w budżecie samotnej osoby. ukazał się raport profesora Guya Standinga, dotyczący eksperymen­tu przeprowad­zonego na koszt UNICEF-u przez londyński uniwersyte­t w Indiach. 6 tys. mężczyzn, kobiet i dzieci z ośmiu różnych wiosek dostawało bezwarunko­wo gotówkę przez 18 miesięcy. Oczywiście pieniądze dla dzieci wykorzysty­wały ich matki. Naukowiec z Londynu potwierdzi­ł, że polepszyły się warunki sanitarne, zdrowie, edukacja i całe życie tych bezbronnyc­h do tej pory ludzi. I rzeczywiśc­ie mimo obaw sceptyków takich jak np. Sonia Gandhi osoby te zaintereso­wały się pracą i w ogóle stały się bardziej aktywne gospodarcz­o. Zwłaszcza kobiety poczuły się pewniej. Także chorzy i niepełnosp­rawni zaczęli być lepiej postrzegan­i w swojej społecznoś­ci. Całe rodziny wyszły z niekończąc­ego się do tej pory błędnego koła długów zaciąganyc­h u lichwiarzy. Z kolei w 2011 roku opublikowa­no raport ekonomistk­i dr Evelyn L. Forget z eksperymen­tu, który przeprowad­zono w ośmiotysię­cznym Dauphin. Kanadyjski program trwał pięć lat, objął tysiąc rodzin, które dostawały 60 procent najniższej średniej krajowej. I jak się okazało, całkowicie wyeliminow­ał ubóstwo. Ponadto

 ??  ??

Newspapers in Polish

Newspapers from Poland