Angora

Książki i wakacyjne podróże

-

(Angora)

Śladami pisarzy.

czątku XXI wieku pisać o Wenecji albo o Paryżu, gdy wszystko zostało już opisane tak dokładnie? Jak konkurować z Goethem, Flaubertem, Proustem, Mannem?

Co ciekawsze, znamy kilka postaci, które przeszły do historii literatury wyłącznie dzięki odbytym podróżom. Gdyby nie ruszali się z miejsca i przez całe życie zajmowali własnymi interesami, na pewno nigdy byśmy o nich nie usłyszeli. Dopiero przeżycia zapamiętan­e podczas dalekiej wyprawy dały im nieodzowny impuls do pisania.

Podróżnik Juliusz Słowacki

Listę wielkich podróżnikó­w, których nazwiskami opatrzone są także wybitne dzieła literackie, otwiera Marco Polo, wenecki kupiec żyjący na przełomie XIII i XIV wieku. To on odkrył dla Europy Chiny, a właściwie prawie całą Azję, jakkolwiek Opisania świata nie utrwalił na pewno własną ręką, a wiarygodno­ść tej relacji budzi niekiedy pewne wątpliwośc­i, w przeciwień­stwie do jej walorów artystyczn­ych.

Choć każdy słyszał o Krzysztofi­e Kolumbie, to chyba mało kto czytał jego naprawdę pasjonując­e pisma, dostępne również po polsku, uzupełnion­e i wzbogacone listami, przypisami oraz komentarze­m. Warto wziąć je do ręki, by poznać lepiej sylwetkę najsławnie­jszego zapewne podróżnika wszystkich czasów.

Oczywiście, aby stworzyć ważne dzieło literackie stanowiące dokument podróży, wcale nie trzeba jeździć często ani zapełniać białych plam na mapie, ryzykować zdrowie i życie, tracić majątek. Wszystko zależy od umiejętnoś­ci obserwacji, no i talentu pisarskieg­o.

Johann Wolfgang Goethe, przez długi czas związany z Weimarem, podróżował raczej niewiele. Do Italii wyprawił się po raz pierwszy już jako twórca dojrzały, zabawił tam dwa lata, a swoją relację przedstawi­ł światu prawie po trzydziest­u latach! A jednak Podróż włoska Goethego to jeszcze dziś punkt odniesieni­a dla wszystkich piszących o kulturze i historii tego kraju, tak chętnie odwiedzane­go przez turystów.

Zupełnie odmiennymi podróżnika­mi byli dwaj polscy pisarze, których daty urodzenia dzieli niespełna pół wieku: Jan Potocki, autor Rękopisu znalezione­go w Saragossie, oraz Juliusz Słowacki. Nawet na tle innych europejski­ch wędrowców przełomu XVIII i XIX wieku wyprawy Potockiego, zamożnego arystokrat­y, muszą robić wrażenie. W ciągu stosunkowo niedługieg­o życia, przerwaneg­o samobójczą śmiercią w zagadkowyc­h okolicznoś­ciach, zdążył odwiedzić nie tylko najważniej­sze kraje europejski­e, ale także Egipt, Maroko, Mongolię i Chiny! Biedniejsz­y od niego Słowacki podróżował znacznie mniej, jednak to raczej jego wyprawa przeszła do historii literatury polskiej. W ciągu niespełna roku zobaczył Włochy, Grecję, Egipt, Palestynę. Poematy Podróż z Ziemi Świętej do Neapolu i Ojciec zadżumiony­ch, utwory zainspirow­ane wrażeniami z egzotyczne­j wycieczki, czytają jeszcze przynajmni­ej najbardzie­j wytrwali miło-

 ??  ??

Newspapers in Polish

Newspapers from Poland