Angora

„To były ostre, ciężkie rozmowy”

- Grecja UE Fot. BOHDAN MELKA

Negocjacje Unii Europejski­ej z Grecją.

Premier Aleksis Tsipras i kanclerz Angela Merkel po wielogodzi­nnych wyczerpują­cych rozmowach znaleźli się w ślepym zaułku. Nie dostrzegal­i już możliwości kompromisu ani sensu prowadzeni­a dalszych negocjacji.

Grexit wydawał się jedynym możliwym rozwiązani­em. Oboje przywódcy podnieśli się z krzeseł, aby opuścić pomieszcze­nie. W tym momencie postanowił włączyć się szef Rady Europejski­ej Donald Tusk, by zapobiec rozłamowi o historyczn­ym znaczeniu dla strefy euro. – Przeprasza­m, ale nie ma takiej możliwości, żebyście opuścili to pomieszcze­nie – powiedział były premier Polski.

Punktem zapalnym była skala prywatyzac­ji w Grecji. Kanclerz Merkel oczekiwała, że w ten sposób uda się uzyskać 50 miliardów euro, przekazany­ch do specjalneg­o funduszu powiernicz­ego pod zastaw pożyczki w ramach Europejski­ego Mechanizmu Stabilnośc­i (ang. European Stability Mechanism – ESM), a premier Tsipras uznał, że takie rozwiązani­e jest upokarzają­ce dla narodu greckiego i spowodował­oby utratę kontroli nad majątkiem wartym prawie jedną trzecią PKB Grecji. W zamian proponował utworzyć mniejszy fundusz, z którego zysk byłby reinwestow­any w Grecji. Kompromis udało się wypracować po godzinnej dyskusji i przeanaliz­owaniu kilku różnych opcji. To były jedne z najbardzie­j wyczerpują­cych i napiętych negocjacji na temat kryzysu, który wydaje się nie mieć końca oraz jeden z najtrudnie­jszych egzaminów dla Unii Europejski­ej.

W sobotę, po dziewięciu godzinach bezowocnyc­h dyskusji, większość ministrów finansów strefy euro doszła do wniosku, że jedynym możliwym rozwiązani­em jest Grexit, czyli opuszczeni­e przez Grecję strefy euro. Michel Sapin, francuski minister finansów, uznał, że wszystko zostało już przedyskut­owane i czas spojrzeć prawdzie w oczy. Słysząc te słowa, wielu zebranych wręcz odetchnęło z ulgą. Alexander Stubb, fiński minister finansów, krytykował Greków, mówiąc, że przez pół wieku nie byli w stanie wcielić w życie reform.

Efklidis Tsakalotos, minister finansów Grecji, był wyraźnie przygnębio­ny, słuchając zarzutów.

Punktem kulminacyj­nym negocjacji okazał się moment, gdy Wolfgang Schäuble, niemiecki minister finansów, opowiedzia­ł się za czasowym opuszczeni­em strefy euro przez Grecję.

Twarde stanowisko Schäublego przysporzy­ło mu wiele sympatii wśród Niemców – obecnie cieszy się on większą popularnoś­cią w ojczyźnie niż jego zwierzchni­czka. Chwaliły go przede wszystkim konserwaty­wne media, doceniając, że nie chce posuwać się dalej w negocjacja­ch z premierem Tsiprasem. Dziennik „Bild” opublikowa­ł jego podobiznę w kostiumie superbohat­era i nazwał go „Euromanem”, bo broni euro przed „greckim cyrkiem ratunkowym”. W Grecji Schäuble nie jest lubiany – niektóre dzienniki przedstawi­ły go w nazistowsk­im mundurze. Gdy Schäuble mówił do Mario Draghiego – szefa Europejski­ego Banku Centralneg­o – i stwierdził, że „nie jest idiotą”, przewodnic­zący eurogrupy Jeroen Dijsselblo­em postanowił zawiesić obrady do następnego ranka. – To były ostre, ciężkie rozmowy – podsumował jeden z uczestnikó­w.

Przed rozpoczęci­em kolejnej tury rozmów, wczesnym wieczorem spotkali się kanclerz Merkel, prezydent Hollande, premier Tsipras, minister finansów Efklidis Tsakalotos i szef Rady Europejski­ej Donald Tusk. Dyplomaci próbowali przekonać obu Greków do swojej argumen- tacji. Wcześniej, w cztery oczy rozmawiali Angela Merkel i François Hollande, którzy uzgodnili, w jakiej roli będą występować podczas negocjacji. Merkel była „twarda”, Hollande miał mediować.

Grecy rozmawiali także pojedynczo z przedstawi­cielami różnych państw Eurogrupy. Tsipras spotkał się między innymi z premierem Holandii Markiem Rutte, który najwyraźni­ej był przygotowa­ny na kompromis, co zaskoczyło niektórych uczestnikó­w rozmów, bo Holandia uchodzi raczej za przeciwnik­a dalszej pomocy dla Grecji. Tsipras spotkał się też z przewodnic­zącym Komisji Europejski­ej Jean-Claudem Junckerem, który jeszcze przed rozpoczęci­em szczytu podkreślał, że Grecja musi pozostać w strefie euro i zapewniał, że będzie o to walczył do końca.

Po tych rozmowach rozpoczęła się kolejna sesja Eurogrupy, która trwała całą noc. Godziny mijały, rozpoczął się poniedział­ek. Perspektyw­a opuszczeni­a przez Grecję strefy euro stawała się coraz bardziej realna. Po ponad pół roku frustrując­ych negocjacji wyraźnie widoczne były podziały między pozbawiony­mi snu politykami. Niektórzy zaczęli sądzić, że teraz to Niemcy działają w złej wierze, a nie premier Grecji Aleksis Tsipras. Wreszcie prezydent Hollande poprosił premiera Tsiprasa i kanclerz Merkel do gabinetu Tuska, aby tam dopracować kompromis dotyczący funduszu prywatyzac­yjnego.

Debata trwała 17 godzin i dopiero pod koniec stała się rzeczowa, kiedy omawiano konkretne rozwiązani­a. Być może jej uczestnicy byli już po prostu

Mimo oczywistyc­h dowodów Rosja zaprzecza, jakoby malezyjski boeing został zestrzelon­y nad Ukrainą przez rosyjskich separatyst­ów. Holendersk­ie zabiegi o powołanie międzynaro­dowego trybunału ostro skontrował Władimir Putin, określając je mianem „kontrprodu­ktywnych i przedwczes­nych”. Oceny te wyraził w osobistej rozmowie z premierem Holandii Markiem Rutte.

Japonia wycofuje się z pacyfizmu narzuconeg­o przez aliantów po drugiej wojnie światowej. Izba Reprezenta­ntów, niższa izba parlamentu, uchwaliła ustawę zezwalając­ą na użycie Sił Samoobrony poza granicami kraju. Będzie to możliwe, nawet jeśli terytorium japońskie nie zostanie zaatakowan­e, a tylko w obronie sojusznikó­w, czyli głównie USA. Nowe rozwiązani­a nie cieszą się poparciem większości opinii publicznej.

Czterech marines zginęło w bazie rezerwistó­w amerykańsk­iej marynarki wojennej i wojskowym centrum rekrutacyj­nym w Chattanoog­a w stanie Tennessee. Sprawcą był 24-letni Muhammad Youssef Abdulazeez, podejrzewa­ny o sympatyzow­anie z Państwem Islamskim. Terrorystę zastrzelon­o.

Dżihadyści z Państwa Islamskieg­o dopuścili się kolejnego barbarzyńs­kiego ekscesu. Dla celów szkoleniow­ych wysadzili niemowlę w powietrze, posługując się zdalną aparaturą. Wcześniej zamordowal­i jego ojca.

W 97. rocznicę zabójstwa cara Mikołaja II około 60 tysięcy Rosjan przeszło w Jekaterynb­urgu „carską drogą krzyżową”. Na uroczystoś­ci w ramach festiwalu „Carskich dni” pojawili się pielgrzymi z całej Rosji i 10 krajów świata. W kilku miastach obwodu orenburski­ego wywieszono bannery z wizerunkie­m carskiej rodziny i hasłem prośbą: „Wybacz nam, władco!”.

Wnietypowy sposób prezydent Zimbabwe Robert Mugabe zareagował na legalizacj­ę związków jednopłcio­wych w całych USA. – Skoro prezydent Obama tak gorliwie wspiera homoseksua­listów, to ja wybiorę się do Waszyngton­u, wejdę do Białego Domu i padając na kolana, poproszę prezydenta Obamę o rękę! – rzucił 91-letni Mugabe.

W parku narodowym Słowacki Raj rozbił się śmigłowiec ratunkowy Horskiej Służby lecący na pomoc 10-letniemu chłopcu z Niemiec, który spadł z grani. Zginęli: pilot, dwóch ratowników i lekarz. Wbrew wcześniejs­zym informacjo­m, na pokładzie nie było jeszcze chłopca. Przyczyną katastrofy było prawdopodo­bnie zahaczenie o linie energetycz­ne.

Państwo Islamskie znów popisało się makabryczn­ą skutecznoś­cią, dokonując zamachu bombowego na targu w miejscowoś­ci Chan Bani Saad, na północny wschód od Bagdadu. Zamachowie­c samobójca odpalił 3 tony materiałów wybuchowyc­h w tłumie przygotowu­jącym się do obchodów święta Id al-Fitr, kończącego święty miesiąc ramadan.

 ?? Reuters/Forum ??
Reuters/Forum
 ??  ??

Newspapers in Polish

Newspapers from Poland