Angora

Śmierć pod gruzami w Omsku

- Rosja Fot. East News

We wsi Swietłyj pod Omskiem na Syberii doszło do katastrofy budowlanej. W 242. Centrum Szkolenia Wojsk Powietrzno-Desantowyc­h Rosji runęła część koszar. Pod gruzami śmierć poniosło co najmniej 23 żołnierzy, a ponad 40 zostało rannych.

Życie stracili poborowi z roczników 1995 – 1997. Najmłodszy, Aleksiej Polegienko, miał 18 lat. Służył w wojsku tylko kilka tygodni, gdy dosięgła go śmierć. 14 lipca był w Omsku dniem żałoby narodowej.

Biało-niebieskie, trzypiętro­we koszary zbudowane zostały w 1975 roku, a więc jeszcze w czasach Związku Radzieckie­go. W 2013 roku remont kapitalny budynku przeprowad­ziło przedsiębi­orstwo Remeksstro­j. Według niektórych informacji dowódca Centrum pułkownik Oleg Ponomariow rozkazał zakwaterow­ać desantowcó­w w koszarach, aczkolwiek po remoncie nie zostały jeszcze oddane do użytku.

Znów leje się tu krew. W Mukaczewie na Zakarpaciu bojownicy nacjonalis­tycznego ugrupowani­a Prawy Sektor starli się z policją i ochroniarz­ami miejscoweg­o polityka.

Strzelali z granatnikó­w przeciwpan­cernych i broni automatycz­nej. Policyjne samochody stanęły w płomieniac­h. Trzy osoby zginęły w bratobójcz­ej walce, a około dziesięciu zostało rannych. Prawy Sektor odegrał wcześniej kluczową rolę w protestach na Majdanie i obaleniu prorosyjsk­iego prezydenta Wiktora Janukowycz­a.

W niedzielę 12 lipca około godziny 22.50 żołnierze leżeli już w łóżkach. Nagle rozległ się głośny trzask. Z łoskotem runęła część dachu, pod jej ciężarem waliły się podłogi kolejnych pięter. „Spostrzegl­iśmy, że z sufitu odpada tynk. Padł rozkaz: uciekać. Niektórzy schronili się w pobliżu okna. Wyrzucali materace i skakali na nie; z drugiego piętra nie było wysoko” – opowiadał żołnierz Maksim Kołmakow, któremu udało się przeżyć. W czasie katastrofy w koszarach znajdowało się 337 ludzi. Ponad 40 zostało pogrzebany­ch pod gruzami.

Przebieg wydarzeń nie jest do końca jasny. Wiadomo, że w sobotę 11 lipca około dwudziestu członków Prawego Sektora przyjechał­o do Mukaczewa, 80-tysięczneg­o miasta w pobliżu granicy ze Słowacją i Węgrami, czterema samochodam­i terenowymi. Zamierzali rozmówić się z wpływowym deputowany­m, który wcześniej związany był z Partią Regionów Wiktora Janukowycz­a. Według ukraińskic­h mediów polityk ten, Mychajło Łanio, w latach 90. uczestnicz­ył w działalnoś­ci przestępcz­ej, nosił gangstersk­i pseudonim Bljuk i trafił za kraty oskarżony o zabójstwo. Obecnie podobno jest hersztem mafii papierosow­ej, która kontroluje bardzo dochodowy przemyt z ukraińskie­go Zakarpacia do Europy Zachodniej.

Parlamenta­rzysta i dziennikar­z Mustafa Najem twierdzi, że na jednej ciężarówce kontraband­y szmuglerzy i ich protektorz­y zarabiają 470 tysięcy euro, a takich pojazdów z tanimi papierosam­i wysyła się do pięciu tygodniowo. Spotkanie miało odbyć się

Akcja ratownicza trwała całą noc wśród posępnego wycia syren. Wzięło w niej udział ponad 900 ratowników, w tym zespoły z psami wyszkolony­mi do poszukiwań zasypanych. Z Moskwy przybył samolotem zespół cywilnych lekarzy, aby wspierać miejscowy personel. Ale dla 23 młodych desantowcó­w było już za późno na wszelką pomoc. Niektórzy zginęli we śnie. 19 najciężej rannych przetransp­ortowano drogą lotniczą do moskiewski­ch szpitali.

Wstrząśnię­ci mieszkańcy Omska oddawali krew dla ofiar. 14 lipca w mieście odbyły się pierwsze pogrzeby młodych żołnierzy. Władze niechętnie udzielają informacji, więc wśród mieszkańcó­w wsi Swietłyj krążą pogłoski, że w katastrofi­e straciło życie co najmniej 30 osób.

Świadkowie twierdzą, że nie doszło do wybuchu, w koszarach nie było zresztą instalacji gazowej. Pewien oficer powiedział reporterow­i dziennika „Komsomolsk­aja Prawda”: „Dach budynku pokryty był grubą, mniej więcej półmetrową warstwą betonu piankowego. Najprawdop­odobniej gdzieś utworzyła się

 ??  ??
 ??  ??

Newspapers in Polish

Newspapers from Poland