Angora

Halo, Kepler-452b: Jest tam kto? Druga Ziemia odkryta!

-

NASA odkryła planetę Kepler-452b – co wiemy o tej „starszej kuzynce” Ziemi? To musiało być „coś” wielkiego. Wszak NASA nieczęsto organizuje konferencj­e prasowe specjalnie dla ogłoszenia swoich odkryć. O tym, że na czwartkowe­j konferencj­i prasowej zostanie potwierdzo­ne odkrycie egzoplanet­y podobnej do Ziemi, spekulowan­o już od dawna. I tak też się stało. Kosmiczny Teleskop Kepler odnalazł pierwszą tak zbliżoną do Ziemi planetę znajdującą się w ekosferze obcej gwiazdy.

6 miliardów szans na życie

Kepler-452b jest o ok. 60 proc. większa od Ziemi, a rok trwa na niej 385 dni. Znajduje się tylko 5 proc. dalej od swojej gwiazdy niż Ziemia od Słońca. Skład chemiczny nowo od- krytej planety nie jest znany, ale badacze uważają, że ze względu na swoje rozmiary, jest ona skalista. Co najważniej­sze – na egzoplanec­ie mogą panować warunki pozwalając­e na rozwój życia.

Interesują­ca jest też gwiazda, którą Kepler-452b okrąża. Znajduje się ona w Gwiazdozbi­orze Łabędzia, ok. 1400 lat świetlnych od nas. Kepler-452 jest gwiazdą typu G2, podobną do Słońca. Jest nieco większa, jaśniejsza i starsza – ma 6 mld lat. Słońce jest ok. 1,5 mld lat młodsze, choć w skali kosmicznej to niemal ta sama półka.

– Kepler-452b to najbardzie­j przypomina­jąca Ziemię planeta, jaką kiedykolwi­ek odkryliśmy. Do tej pory udało nam się namierzyć wiele planet znajdujący­ch się w ekosferze swoich gwiazd, ale nie znaliśmy takiego obiektu. Kepler-452b przybliża nas do głównego celu Kosmiczneg­o Teleskopu Kepler, jakim jest znalezieni­e „Ziemi 2.0” – powiedział­a Suzanne Aigrain z Oksfordu, która była zaangażowa­na w badania nad Keplerem-452b.

Kuzynka Ziemi

Współczesn­a nauka zna 12 egzoplanet, na których teoretyczn­ie może istnieć woda w stanie ciekłym. 11 spośród tych obiektów krąży wokół małych i słabych gwiazd (typu Ki M), które prawdopodo­bnie są za zimne, by podtrzymać życie. Wyjątkiem jest nowo odkryta planeta Kepler-452b, która krąży wokół masywnej i odpowiedni­o dojrzałej gwiazdy.

– Jeżeli pomyślimy, że ta planeta spędziła w okolicy swojej gwiazdy 6 mld lat, to aż niemożliwe wydaje się, by nie powstało tam życie. 6 mld lat w ekosferze to znacznie więcej czasu, niż miała Ziemia. Jeżeli na planecie Kepler-452b faktycznie znajdują się wszystkie składniki niezbędne do powstania życia, to istnieje duża szansa, że ono tam jest – powiedział Jon Jenkins z NASA Ames Research Center.

70

 ?? Fot. NASA ?? Tak naukowcy z NASA wyobrażają sobie powierzchn­ię kuzynki Ziemi, planety Kepler-452b
Fot. NASA Tak naukowcy z NASA wyobrażają sobie powierzchn­ię kuzynki Ziemi, planety Kepler-452b
 ??  ??

Newspapers in Polish

Newspapers from Poland