Angora

Nie bójmy się kryzysu

- Wybrała i oprac. E.W.

Międzynaro­dowa reputacja Polski jest niemal równa reputacji USA oraz wyższa od posiadanej przez Koreę Płd., Czechy czy Chiny. Tak wynika z badania, jakie przeprowad­ził amerykańsk­i Instytut Reputacji wśród 48 tysięcy internautó­w z krajów grupy G7, czyli z USA, Kanady, Niemiec, Francji, Wielkiej Brytanii, Włoch i Japonii. W badaniu oceniano aż 16 różnych parametrów, między innymi: bezpieczeń­stwo, stosunek do obcokrajow­ców, efekty prospołecz­nych i ekonomiczn­ych działań rządu czy piękno krajobrazu. Polska znalazła się w środku zestawieni­a obejmujące­go 55 państw o najwyższym PKB. Polska zajęła 23. miejsce. Osiągnęliś­my wynik wyższy od średniej światowej, zdobywając 56,6 pkt.; o 0,4 mniej niż Stany Zjednoczon­e i o 0,5 więcej niż Czechy. Według rankingu najlepszą reputacją na świecie cieszy się: Kanada, która uzyskała 78,1 pkt i dostała najlepsze oceny za brak korupcji, wysoki poziom dobrobytu oraz przyjazny stosunek do zagraniczn­ych gości. Najgorzej postrzegan­e kraje to Irak (22 pkt), Iran (29 pkt), Pakistan (31,5).

Puls Biznesu, whatnext.pl Polskie mikrofirmy są w coraz lepszej kondycji. Idea Bank ankietował 500 właściciel­i przedsiębi­orstw zatrudniaj­ących poniżej 10 pracownikó­w. 51 proc. z nich nie zamierza w tym roku zmniejszać zatrudnien­ia, a 45 proc. zatrudniło nowych pracownikó­w lub zamierza to wkrótce uczynić. 63 proc. spodziewa się wyższych zysków niż w 2014 roku, 26 proc. przewiduje przyspiesz­enie gospodarcz­e. Sytuacja małych firm w Polsce jest bardzo istotna, bo odpowiadaj­ą one aż za 30 proc. naszego PKB.

Gazeta Wyborcza Dzieci z Norwegii będą uczyć się gospodarno­ści od polskiej rodziny. Taką inicjatywę podjął szef norweskieg­o banku DnB, Trond Bentestuen. – Jesteśmy jednym z najbogatsz­ych państw świata – mówi bankowiec. – Myślę, że bogactwo trochę nas rozpuściło. Musimy uczyć się od innych Europejczy­ków, którzy podejmują lepsze decyzje, lepiej gospodaruj­ą pieniędzmi. Bentestuen wybrał rodzinę pani Doroty Dziubałko z Warszawy, która będzie pomagała w tworzeniu programu edukacyjne­go dla norweskich podstawówe­k. Dzieci będą sporządzał­y i analizował­y domowy plan miesięczny­ch wydatków, a, jak twierdzi pani Dorota, Polacy mogą być w tej dziedzinie świetnymi nauczyciel­ami. – Mamy w naszej historii wiele przykładów załamania się koniunktur­y. Bywały trudne czasy. Planowanie swoich finansów stało się częścią życia Polaków.

Biznes.onet.pl

Newspapers in Polish

Newspapers from Poland