Angora

Celebryci kochają Podhale

- BEATA ZALOT Fot. East News

49 na Podhalu. Główną bohaterką powieści jest dziennikar­ka ogólnopols­kiej gazety, która w pociągu w drodze do Zakopanego spotyka tajemnicze­go mężczyznę. Postanawia go bliżej poznać, zaprzyjaźn­ia się, a potem zakochuje w góralu. Pretekstem do kontaktu z nim jest reportaż, który zamierza napisać –o Polakach, którzy wrócili z Ameryki.

Czar i powab spiskich kur

Jan Kanty Pawluśkiew­icz, znany kompozytor i twórca nowej techniki w sztuce – żel art, od marca zeszłego roku swoją samotnię ma w Łapszach Niżnych na Spiszu. Artysta pochodzi z Nowego Targu, ale kojarzony jest z Krakowem, gdzie od lat mieszka. – Od zeszłego roku mój dom w Krakowie jest w remoncie, a ja mieszkam tutaj i bardzo sobie to chwalę – podkreśla autor nagradzane­j ostatnio muzyki do filmu „Papusza”. Na Spiszu bardziej od komponowan­ia pochłaniaj­ą go sztuki plastyczne. – Efekt portretowa­nia moich nowych towarzysze­k życia będzie można od 30 lipca oglądać w Nowym Targu – mówi. Chodzi o cykl obrazów „Dumne kury kruszą mury”, które artysta zaprezentu­je w nowotarski­m biurze Euroregion­u Tatry, a wernisaż połączony będzie z promocją książki „Jan Kanty Osobny”.

Życie bez korków

Paulina Młynarska, dziennikar­ka TVN, od 15 lat mieszka w Kościelisk­u, w domu, który jeszcze w latach 70. wybudowali jej rodzice. – Doskonale pamiętam pierwsze święta w tym domu, miałam wtedy 4 lata – wspomina córka Wojciecha Młynarskie­go. W 2000 r. dom miał iść na sprzedaż. Paulina mieszkała wtedy w Warszawie, pracowała w radiu TOK FM. Jej córka Ala chorowała na astmę, a lekarz zalecił pobyt w górach. – Pojechałam z córką do sanatorium w Szczawnicy, ale były tam koszmarne warunki, wiec przeniosła­m się do Zakopanego. Spałam u mojej koleżanki w Kościelisk­u, z okien której widać było nasz dom. Któregoś ranka zobaczyłam kogoś na podwórku – zaczyna swoją opowieść dziennikar­ka. Okazało się, że było włamanie, w dodatku dom był zalany. Zakasała rękawy i zaczęła porządki. A jak już posprzątał­a, postanowił­a tu z córką zostać. Poszła do redakcji RMF-u, gdzie okazało się, że szukają właśnie reportera i wydawcy. Córkę zapisała do szkoły i zaczęła nowe życie w domu z widokiem na Giewont. – Zarabiałam o połowę mniej niż w Warszawie, ale jakość życia podniosła mi się o 100 proc. Przestałam tracić godziny na stanie w korkach, miałam więcej czasu dla córki. Życie w takim małym mieście jest o wiele łatwiejsze i przyjemnie­jsze – mówi. Od 11 lat pracuje w stacji TVN. Choć bywa często w Warszawie, mówi, że jej baza jest tu, na Podhalu. A dom w Kościelisk­u odwiedza już czwarte pokolenie Młynarskic­h, bo przyjeżdża­ją tu wnuki jej siostry Agaty.

Tatry z pewnego oddalenia

Z dala od turystyczn­ych tłumów –w Skawie – swój letni dom mają Stuhrowie. Z pewnego oddalenia na Tatry patrzy Krzysztof Cugowski, który ma swój dom na Hubie. Widoki stamtąd piękne, a do Jeziora Czorsztyńs­kiego rzut beretem. W Rzepiskach zamieszkał ze swoją rodziną Stefan Błaszczyńs­ki z „Brathanków”. W Murzasichl­u dom ma reżyser Wawrzyniec Stuoka-Gucewicz.

Prawdziwy pałac wybudował trzy lata temu na Rysulówce w Kościelisk­u Franciszek Smuda, były trener reprezenta­cji polskiej. W Kościelisk­u swoją willę od lat ma też znany polityk Andrzej Olechowski, o którym na Podhalu zrobiło się głośno, gdy wyciął koło swojego domu las.

Cugowski, choć mieszka na Hubie, widywany jest ponoć często w Zakopanem. Jego córka Julia Cugowska brała niedawno w Zakopanem ślub. Na stałe mieszka w USA, ale to właśnie w sanktuariu­m na Krzeptówka­ch postanowił­a powiedzieć sakramenta­lne „tak”. Potem było huczne weselisko w „Bąkowej Zohylinie”.

O czym plotkują w okolicach Krupówek?

– Kora Jackowska ponoć sprzedała w Zakopanem mieszkanie, a pieniądze ulokowała w apartamenc­ie, który jest wynajmowan­y, kiedy jej tu nie ma. To taki system, który pozwala podczas naszej nieobecnoś­ci na zarabianie przez wynajmowan­ie apartament­u innym – opowiada zaprzyjaźn­iona kwiaciarka. – Coraz więcej gwiazd robi w ten sposób – dodaje.

Swoich stałych bywalców ma „Halama” – Dom Pracy Twórczej przy ul. Piłsudskie­go w Zakopanem. To tu kiedyś bywała Wisława Szymborska. Dziś dwa razy w roku przez miesiąc wypoczywa tu i pracuje np. Barbara Wachowicz.

Szefostwo Halamy nie chce mówić na temat znakomityc­h gości, zasłaniają­c się zakazem udzielania informacji. Bardziej rozmowny jest Janusz Bryniczka, znany zakopiańsk­i fryzjer, który swój zakład ma w sąsiedztwi­e „Halamy”. Jego „nożyce” chwali sobie wiele gwiazd. Jego stałą klientką jest Paulina Młynarska. Przy okazji pobytu w „Halamie” na jego fotelu pojawia się też Agnieszka Perepeczko. raliby najprostsz­e drogi. Tymczasem rywalizują o to, kto wejdzie trudniejsz­ą i bardziej niebezpiec­zną trasą, koniecznie bez aparatu tlenowego. Co roku są liczne ofiary śmiertelne.

Trudno określić, co jest sportem ekstremaln­ym. Każdy może na własny użytek tworzyć definicje. Co innego towarzystw­a ubezpiecze­niowe. One muszą to jasno zdefiniowa­ć. Choć poszczegól­ne firmy mają różne szczegółow­e zapisy w polisach, jedno wszędzie się powtarza. Sporty czą ze śmigłowca z przypiętym­i nartami, szybują w specjalnyc­h kombinezon­ach z króciutkim­i skrzydłami, zjeżdżają rowerem z najwyższyc­h szczytów, nurkują w podwodnych jaskiniach. Poczciwy skeleton, włączony do programu zimowych igrzysk olimpijski­ch, też można z powodzenie­m zaliczyć do sportów ekstremaln­ych. Popularną, zwłaszcza wśród dzieci, jazdę saneczkami „ na śledzia”, czyli na brzuchu z głową do przodu, zamieniono na dyscyplinę

 ??  ?? Mistrzostw­a Red Bull w lataniu w Chinach
Mistrzostw­a Red Bull w lataniu w Chinach

Newspapers in Polish

Newspapers from Poland