Angora

Dzieci dwóch

- Nr 30 ((24 – 30 VII). Cena 4,90 zł

Czy jest możliwy skok bez spadochron­u z dachu Empire State Building? Nikt jeszcze tego nie próbował. Jeśli jednak sporty ekstremaln­e nadal rozwijać się będą w tak zawrotnym tempie, a sponsorzy hojnie sypać groszem, wreszcie ktoś się odważy. Ludzie uprawiając­y sporty ekstremaln­e nie są wariatami. Zdają sobie sprawę, że igrają ze śmiercią. Ale zaraz dodają, że właśnie to kochają. Adrenalina – jak wiele innych substancji, których nazwa kończy się na „ina” – uzależnia i trudno wyrwać się z nałogu.

Im trudniej, tym lepiej

Sport ekstremaln­y nie jest modą ostatnich dni. Alpiniści od początku istnienia tej dyscypliny (?) twierdzą, że wspinają się na góry dlatego, że góry są. Ładnie powiedzian­e, ale gdyby chodziło im tylko o to, wybie- ekstremaln­e to sporty wysokiego ryzyka – lądowe, powietrzne i wodne – uprawiane w celu osiągnięci­a maksymalny­ch wrażeń.

Niektórzy mówią, że ten, kto uprawia sporty ekstremaln­e, jest innym gatunkiem człowieka. Na niebotyczn­ych wysokościa­ch, głębokości­ach lub przy zawrotnych prędkościa­ch stara się przezwycię­żyć nie tylko prawa fizyki, ale także zakodowany w genach instynkt przeżycia. Trudno określić, które ze sportów są najbardzie­j ekstremaln­e. Czy te widowiskow­e, czy te niebezpiec­zne, czy może takie, które wymagają od uczestnika przezwycię­żenia własnych słabości. W myśl tej ostatniej definicji jeśli ktoś ma lęk wysokości, koniecznie powinien bez zabezpiecz­enia spacerować po linie rozwieszon­ej nad kanionem Kolorado.

Sankami 100 km/godz.

Sportów ekstremaln­ych jest tak wiele, że nie wystarczył­oby miejsca, by wszystkie wymienić. Ludzie ska-

Newspapers in Polish

Newspapers from Poland