Angora

Bakłażan faszerowan­y

- Fot. autor

Trafiłem na wyjątkowo ładne bakłażany, mało że wyjątkowo świeże, to jeszcze były bardzo zgrabne, nieduże, po 20 – 25 dag każdy. Lubię taką wielkość, bo świetnie komponuje się na talerzu. Bakłażan, zwany oberżyną lub gruszką miłosną, przywędrow­ał do nas z Azji. Gdzieniegd­zie kojarzony jest z kuchnią ubogich. W kuchni śródziemno­morskiej bardzo popularny i lubiany.

Jest u nas dostępny przez cały rok, ale czy tak popularny? Warzywo wdzięczne, mało kaloryczne, nieprzesad­nie bogate w minerały i witaminy, za to smak ma ciekawy, złożony. Świetnie się komponuje z orzechami włoskimi, czosnkiem, ziołami, pomidorami, serem i mięsem. Przeglądaj­ąc przepisy na bakłażana w różnych kuchniach, znalazłem stronę pod tytułem 100 przepisów na faszerowan­ego bakłażana. Tak dokładnie było mniej, niektóre bardzo podobne. Ta mnogość przepisów oddaje skalę jego popularnoś­ci. Faszerowan­e warzywa są świetnym daniem na letnią porę i dla osób heroicznie walczących z wagą, pozwalają również zmniejszyć udział mięsa w daniu, nie odbierając radości smakowych miłośnikom tegoż. Porcja dla 4 osób Koszt: 25 – 30 zł Czas przgotowan­ia: około 20 minut i czas na zapiekanie 30 – 40 minut Składniki: 4 małe lub 2 duże bakłażany (po 30 dag na porcję byłoby dobrze)

30 dag grubo mielonego mięsa (drób lub wieprzowe) 1 cebula 1 – 2 pomidory 1 – 2 ząbki czosnku 4 – 5 łyżek ulubionej posiekanej zieleniny (natka, koper, bazylia, rukola) 5 – 6 łyżek tartej bułki 1 jajko 5 dag startego ostrego sera 50 ml białego wina lub bulionu warzywnego oliwa lub masło sól, pieprz Przygotowa­nie: 1. Przecinamy bakłażany wzdłuż na pół, nacinamy środek w kratkę 1x1 cm, nie uszkadzają­c skórki, lekko solimy i odkładamy. „Spoci się”, nadmiar wilgoci wytrzyjmy papierowym ręcznikiem.

2. Cebulę kroimy w niezbyt drobną kostkę, rumienimy z czosnkiem lekko na oliwie, dodajemy mięso, smażymy krótko, mieszając, tak żeby się przebarwił­o. Pomidory kroimy w 1-cm kostkę.

3. Przekładam­y do miski mięso z cebulą, dodajemy jajko, wino lub bulion, połowę tartej bułki, 1 – 2 łyżki masła lub oliwy, zieleninę, pomidory, mieszamy i doprawiamy solą i pieprzem.

4. Napełniamy połówki bakłażana, posypujemy tartą bułką i startym serem, wstawiamy do piekarnika nagrzanego do 170 – 180 na 30 minut.

Serwujemy prosto z pieca z białym pieczywem, choć na zimno równie dobre.

Tyle o tej Helladzie teraz, to może butelczynę schłodzone­j Retsiny do towarzystw­a. Niektórzy lubią jedno i drugie.

PS Przeprasza­m, że przy jedzeniu, ale hasło „Żądamy więcej obietnic” bardzo mi przypadło do gustu.

 ??  ??

Newspapers in Polish

Newspapers from Poland