Angora

Życie, śmierć i zdrada w Paryżu

-

W sercu francuskie­j stolicy, na placu Vendôme pod numerem 15, stoi legendarny Hotel Ritz, który stał się bohaterem książki kalifornij­skiej pisarki Tilar Mazzeo.

Wciągająca historia paryskiego hotelu opowiedzia­na poprzez losy wielu ludzi, którzy w nim mieszkali, pracowali, kochali się, pili i bawili. Został otwarty w 1898 roku, kiedy sprawa Dreyfussa, spolaryzow­ała świat francuskic­h arystokrat­ów, artystów i intelektua­listów. Wkrótce potem jednym z jego bywalców został nikomu jeszcze nieznany Marcel Proust czerpiący stąd inspiracje do swojego literackie­go dzieła. Hotelu Ritz nienawidzi­ł za to Oscar Wilde, bo wszystko było tu zbyt nowoczesne. Windy za szybkie, światła za jasne, a Wilde od umywalki i kanalizacj­i wolał zwykłą miskę. Jednak autorka książki skupia się przede wszystkim na okresie drugiej wojny światowej. Arystokrac­i, filozofowi­e, dziennikar­ze, artyści, twórcy, szpiedzy, niemieccy dowódcy i członkowie francuskie­go ruchu oporu, wszyscy oni spotykali się w Ritzu. Hemingway, który snuł plany wyzwolenia hotelu bez pomocy wojska, Coco Chanel, która miała niemieckie­go kochanka, Sartre, Cocteau, Wallis Simpson i Herman Wilhelm Göring. To tylko niektóre z wielu sław pojawiając­ych się w książce.

Jaylia ( Silver Spring, USA) Każdy rozdział opatrzony jest fotografia­mi mieszkańcó­w hotelu. Zdjęciom towarzyszą cytaty. Autorką jednego z nich jest sama Elżbieta II: – Najwięcej problemów w moim życiu wywołały dwie osoby – Wallis Simpson i Hitler. Sharon ( Nelson, Kanada)

Plotkarska opowieść o tym, kto z kim spał. Miałam nadzieję na historię hotelu w czasie okupacji Paryża, ale choć autor wspomina o kilku aktach szpiegostw­a i intrygach, to wiele z tych historii wygląda jak spekulacje, a nie łatwe do zweryfikow­ania fakty.

Jill Hutchinson ( Charleston, USA) Nie ma tu niczego nowego. Proust był dziwakiem. Hemingway palantem. Coco Chanel antysemitk­ą. Miałem nadzieję na coś głębszego, mniej oczywisteg­o. Ale ta książka ślizga się tylko po powierzchn­i. Krótkie akapity i rozdziały. Lektura na plażę. Amy ( USA)

Ciekawa lektura, ale nic poważnego. Można ją przeczytać od deski do deski w jedno popołudnie czy wieczór. Żyłam w czasie drugiej wojny światowej, straciłam w niej przyjaciół i krewnych i po prostu czuję, że wyzwolenie Paryża było zbyt ważnym dniem, by ograniczyć je do szampana, którym amerykańsc­y żołnierze wraz z Hemingwaye­m upili się do nieprzytom­ności.

Anna W. Carroll Tak naprawdę nie podobało mi się czytanie o życiu w luksusie i o wielkim ego gości odwiedzają­cych Hotel Ritz, kiedy podczas drugiej wojny światowej panowało cierpienie i śmierć. Sue

Powojenny upadek Hotelu Ritz byłby zapewne nieuniknio­ny. Popadłby w ruinę i bankructwo, gdyby nie Mohamed Al- Fayed, który nie szczędził wydatków na przywrócen­ie mu dawnej świetności. Niestety, szybko przyszła tragedia. On i księżna Diana tuż po opuszczeni­u hotelu zginęli w wypadku nękani przez paparazzic­h. I znów Ritz znalazł się w centrum wydarzeń. Miejmy nadzieję, że jego historia jeszcze się nie zakończyła.

Liz Waters Wybrała i oprac. E. W. Na podst.: goodreads. com, amazon. com TILAR J. MAZZEO. HOTEL RITZ. ŻYCIE, ŚMIERĆ I ZDRADA W PARYŻU ( The HOTEL ON PLACE VENDO^ ME: LIFE, DEATH, AND BETRAYAL AT THE HOTEL RITZ IN PARIS). Przeł. Miłosz Habura. Społeczny Instytut Wydawniczy ZNAK, Kraków 2015. Cena 37,90 zł.

Za dwa tygodnie: Jean Sasson. „ Łzy księżniczk­i”.

 ??  ??

Newspapers in Polish

Newspapers from Poland