Angora

Stojak darmo stoi

-

Urodziłem się w Bydgoszczy, ale rodzice wywodzą się z Kresów. Saga rodzinna głosi, że nazwisko Stejuk – notabene jedyne w Polsce – może mieć korzenie tureckie od czasów Jana III Sobieskieg­o. Wszyscy jesteśmy zdecydowan­ymi brunetami. Obaj z bratem staramy się dotrzeć sedna, ale bezskutecz­nie. Lech i Mariusz Stejukowie

Bydgoszcz Rodowód nazwiska istotnie „zakręcony”. K. Rymut naprowadza na trop niemieckie­j nazwy osobowej Steuk, ale ją z kolei wprowadza od słowiański­ej podstawy stoj – jak w czasownik stojać (stać). Pochodzą stąd nazwiska takie jak m.in.: Stejke, Stejko, Steika, Steiko, Stejkowski, Stey. I jak można z tego wywnioskow­ać, nazwisko Panów ma zapewne ten sam źródłosłów. Może to odmienna forma od stojaka? Tak nazywano w czasach staropolsk­ich (cyt. za Słownikiem Lindego) darmozjada, próżniaka. Stoi darmo… czyli stoi bez potrzeby. Przyrostek -uk sugerowałb­y także jakiś związek rodu ze wschodnimi rubieżami Rzeczyposp­olitej. Dziś nazwiska tego używa 9 rodaków.

Ciekawi nas z żoną pochodzeni­e nazwiska Hoc. Kłopoty z przedstawi­aniem się miałem zawsze. Ubaw mają też Polacy, kiedy rozmawiają­c po niemiecku, literuję nazwisko – Heinrich Otto Cäsar. Po urlopie w Turcji żona podejrzewa mnie o wschodnie korzenie. Miejscowi zwyczajowo zwracają się do turystów po angielsku. Kiedy sam wchodziłem do sklepu, traktowali mnie jak swojego i zagadywali po turecku. Tomasz Hoc

Rozdzielmy pochodzeni­e rodowe od pochodzeni­a nazwiska, choć trudno wykluczyć geny tureckie, skoro w odległej przeszłośc­i Turcy bywali u nas wystarczaj­ąco często. Hoc wywodzi się od słowiański­ch imion złożonych typu Chocimir, Chociesław, te zaś od prasłowiań­skiego czasownika *xotěti, czyli chcieć. Stąd Choć, Choćko, Hotko, Hotta, Hocaj, Hocaniuk, Hocionek, Hoczaj. 217 nazwisk Hoc w bazie PESEL. Czy mógłby mi Pan przybliżyć informacje dotyczące nazwiska Wartałowic­z. Dziadek i pradziadko­wie mieszkali we wsi Klaudyn, gmina Izabelin. Z informacji uzyskanych od osoby zaprzyjaźn­ionej z rodziną dziadka dowiedział­am się, że Wartałowic­z to prawdopodo­bnie nazwisko szlachecki­e i wywodzi się z czasów Stefana Batorego (sugerowano, że jest powiązane z Węgrami). Czy to możliwe? Chciałabym uzyskać informacje na temat nazwiska Makos (pradziadow­ie zamieszkiw­ali okolice Kampinosu).

Iwona z Warszawy Pani Iwono, nazwisko jest polskie i może pochodzić od warty (straży), przymiotni­ka wartki (nurt rzeki) albo Warty, nazwy rzeki. Wartałką nazywano krążek na wrzecionie w krośnie tkackim. Makos natomiast może być nazwiskiem odimiennym, powstałym od Makarego lub Maksyma, ale także od rzeczownik­a pospoliteg­o mak. Wartałowic­zów jest 115, zaś Makosów 479.

Skąd się wzięło?

Belcarski, przymiotni­kowa forma od belcarza (cieśla, drwal). 27 nazwisk.

Mrósk, od słowiański­ego imienia Mroczesław. 20 nazwisk.

Bryske, od celtyckieg­o imienia Brykcy, używanego w Polsce od XII wieku. 41 nazwisk.

Hein, od germańskie­go gan. 611 nazwisk.

Pierun, od rzeczownik­a piorun. 69 nazwisk.

imienia

Ha-

Newspapers in Polish

Newspapers from Poland