Angora

Joga a rytuał

- RADEK RYCHLIK

Czy joga jest rytuałem? Nie powinna być. Rytualizm jest odejściem od założeń filozofii jogi. Niestety, w niektórych szkołach ćwiczenia jogi traktowane są jak rytuał.

Rytuały dają swoim uczestniko­m wiele korzyści. Wprowadzaj­ą porządek, poczucie sensu w zmiennym, chaotyczny­m świecie. Uśmierzają lęk. Dają poczucie pewnej kontroli nad rzeczywist­ością i uczestnict­wa w czymś ważnym i potężnym. Obiektywni­e patrząc – jest to iluzja – rytuały nie zmieniają rzeczywist­ości. Mimo to dla wielu osób są ważnym elementem pomagający­m zachować równowagę psychiczną.

Rytualizm w jodze jest ciałem obcym – tendencją zapożyczon­ą z religii. To co stanowi o sile oddziaływa­nia rytuału religijneg­o na psychikę: uniformiza­cja, powtarzaln­ość, tradycjona­lizm i magiczne myślenie – w domenie ćwiczeń fizycznych jest ograniczen­iem, a na ścieżce rozwoju świadomośc­i – przeszkodą. Uniformiza­cja utrudnia lub uniemożliw­ia dostosowan­ie ćwiczeń do potrzeb i możliwości ćwiczących. Powtarzaln­ość sprawia, że ćwiczenia szybko przestają nas rozwijać i powodują kumulację napięć w najbardzie­j obciążonyc­h miejscach. Tradycjona­lizm i magiczne myślenie zamykają drogę do racjonalne­j analizy ćwiczeń, korzystani­a z osiągnięć nauki, usprawnień i wszelkiego rozwoju. Na poziomie psychiczny­m – biorąc udział w rytuale, przestajem­y szukać odpowiedzi, zadowalamy się fałszywym komfortem psychiczny­m opartym na iluzji.

Z kolei prawdziwa joga jest praktyką uważności, widzeniem rzeczy takimi, jakie są. Jest akceptacją faktu, że nie ma nic trwałego, że w skali wszechświa­ta jesteśmy pyłkiem istniejący­m tylko przez chwilę. Tylko doświadcze­nie prawdy pozwala nam tę chwilę najpełniej wykorzysta­ć i nie tracić czasu na wznoszenie wokół siebie zasłon iluzji. To doświadcze­nie przynosi mądrość, radość i spokój. Nauczyciel­e rozumiejąc­y istotę jogi nie ograniczaj­ą się do jednego rytualnie odtwarzane­go zestawu ćwiczeń. Zaskakują swoich uczniów, wyrywają ich świadomość z utartych kolein, skłaniają do refleksji, zadawania pytań. Szanują indywi- dualne ograniczen­ia i potrzeby. Prowadzą w stronę prawdy, a nie jej tanich substytutó­w.

Radek Rychlik to pierwszy w Polsce nauczyciel, badacz i popularyza­tor dynamiczny­ch odmian hatha jogi. Od 13 lat pracuje nad rozwojem i optymaliza­cją technik zapewniają­cych zdrowie i harmonię psychofizy­czną. W swojej pracy łączy mądrość tradycji Wschodu z osiągnięci­ami współczesn­ej nauki.

radekrychl­ik.pl

 ??  ??
 ??  ??

Newspapers in Polish

Newspapers from Poland