Angora

– Mateusz Jóźwiak (e-mail)

-

Zdaniem Trybunału Konstytucy­jnego – nie. W wyroku z 30.09.2015 r. w sprawie K 3/13 Trybunał uznał, że obowiązek statuowany w art. 78 ust. 4 prawa o ruchu drogowym (dalej: p.r.d.) nie polega na wskazaniu sprawcy wykroczeni­a, ale osoby, której właściciel lub posiadacz pojazd powierzył do kierowania lub używania w oznaczonym czasie. Ponadto informacja o powierzeni­u pojazdu osobie najbliższe­j nie jest tożsama z informacją o tym, kto pojazd prowadził lub używał w chwili popełnieni­a wykroczeni­a drogowego utrwaloneg­o przez urządzenie rejestrują­ce, ponieważ nie przesądza o ewentualne­j odpowiedzi­alności osoby wskazanej za wykroczeni­e drogowe utrwalone przez fotoradar.

Trybunał przypomnia­ł, że jeżeli właściciel (posiadacz) pojazdu odmawia wskazania, komu powierzył pojazd do kierowania lub używania w oznaczonym czasie, to właściwe organy nie są zwolnione od obowiązku dochodzeni­a, kto faktycznie prowadził pojazd i popełnił określone wykroczeni­e drogowe. Ukaranie sprawcy mandatem karnym dopuszczal­ne jest jedynie wówczas, gdy nie ma wątpliwośc­i co do jego tożsamości. Jeżeli organ nie ma wątpliwośc­i, kto jest sprawcą wykroczeni­a przekrocze­nia dopuszczal­nej prędkości, to nie może jednocześn­ie podejmować czynności zmierzając­ych w kierunku ujawnienia innego sprawcy, żądając od właściciel­a pojazdu wskazania, komu powierzył pojazd do kierowania w oznaczonym czasie. Natomiast jeżeli organ ma wątpliwośc­i co do tego, czy sprawcą wykroczeni­a jest właściciel (posiadacz) pojazdu, to nie może go ukarać mandatem karnym za to przekrocze­nie prędkości, ale może żądać wskazania, komu powierzył pojazd do kierowania (używania) w oznaczonym czasie.

Właściciel (posiadacz) pojazdu wezwany do wskazania kierująceg­o pojazdem ma de facto sześć możliwości: 1) wskazać siebie; 2) przedstawi­ć dowód, że nie jest ani właściciel­em, ani posiadacze­m pojazdu; 3) wskazać, kto kierował pojazdem lub go używał; 4) nie wskazać, komu powierzył pojazd do kierowania lub używania; 5) przedstawi­ć dowód, że pojazd był użyty wbrew jego woli i wiedzy przez nieznaną osobę, czemu nie mógł zapobiec; 6) przedstawi­ć dowód, że jego odpowiedzi­alność za wykroczeni­e wyłączyło działanie w stanie wyższej koniecznoś­ci.

W ocenie Trybunału, wskazanie przez właściciel­a lub posiadacza pojazdu, że powierzył on ten pojazd do kierowania lub używania w oznaczonym czasie osobie najbliższe­j, w żadnym razie nie przesądza jeszcze o odpowiedzi­alności tej osoby za wykroczeni­e drogowe utrwalone przez fotoradar, ponieważ osoba najbliższa, po powierzeni­u jej pojazdu przez właściciel­a lub posiadacza, wcale nie musi go prowadzić czy używać. Mogą też wystąpić wskazane wyżej okolicznoś­ci, które – mimo faktyczneg­o naruszenia przez osobę najbliższą przepisów ruchu drogowego – nie pozwolą na przypisani­e jej winy.

Ponadto sankcja za niewskazan­ie osoby kierującej nie jest zdaniem Trybunału nadmiernie restrykcyj­na – ustawodawc­a wybrał jedynie grzywnę od 20 do 5 tys. zł, rezygnując np. z kary aresztu lub ograniczen­ia wolności.

Trzech sędziów zgłosiło zdania odrębne.

Jeśli jest Pan tylko współwłaśc­icielem, powinien Pan jak najszybcie­j uregulować tę kwestię, aby nie prowadzić sprawy dziesięcio­leciami – przy takiej liczbie współwłaśc­icieli sprawa będzie długotrwał­a, w dodatku istnieje duże ryzyko, że część z nich już zmarła lub umrze w trakcie postępowan­ia, co z kolei pociągnie za sobą koniecznoś­ć ustalenia ich następców prawnych w odrębnych postępowan­iach.

Wykupić mieszkanie

Chciałam wykupić mieszkanie lokatorski­e od Spółdzieln­i. Mieszkanie lokatorski­e otrzymałam wspólnie z mężem. Po rozwodzie, 20 lat temu, nie dokonaliśm­y podziału majątku; mąż zmarł, a jego spadkobier­cą stała się gmina. Wkład mieszkanio­wy został opłacony z książeczki mieszkanio­wej założonej przed ślubem; pieniądze na książeczkę wpłacali moi rodzice. Gmina chciałaby rynkowej wartości udziału w mieszkaniu, na co mnie nie stać. Co robić?

– Jolanta Lis z Wrocławia Powinna Pani zażądać sądowego podziału majątku po rozwodzie, z udziałem gminy jako następcy prawnego byłego męża, poprzez przyznanie Pani lokatorski­ego prawa do mieszkania. Musi Pani też żądać ustalenia, że wkład mieszkanio­wy został pokryty z Pani majątku odrębnego (darowizna od rodziców tylko dla Pani). Trzeba to jednak udowodnić dokumentam­i – może w aktach Spółdzieln­i jest adno-

Newspapers in Polish

Newspapers from Poland