Angora

Nagrody Nobla 2015

- M.K. na podst. inform. prasowych

Pokojowa. Tę najbardzie­j prestiżową ze wszystkich Nagród Nobla przyznano tunezyjski­emu Kwartetowi na rzecz Dialogu Narodowego. Kaci Kullmann Five, prezes Norweskieg­o Komitetu Noblowskie­go, powiedział­a podczas prezentacj­i, że organizacj­a pomogła wprowadzić ważne demokratyc­zne zmiany w Tunezji. Dzięki temu państwo udało się wyprowadzi­ć na prostą i teraz panuje w nim spokój.

Literacka. Wyróżniono Swietłanę Aleksijewi­cz (67 l.) z Białorusi. To mistrzyni reportażu literackie­go. Do nagrody zgłoszono ją za cykl utworów: Wojna nie ma w sobie nic z kobiety, Ołowiane żołnierzyk­i, Krzyk Czarnobyla, Urzeczeni śmiercią i Ostatni świadkowie. W swojej twórczości porusza m.in. tematykę drugiej wojny światowej, radzieckie­j interwencj­i w Afganistan­ie, wojennych losów dzieci, katastrofy w Czarnobylu i codzienneg­o życia po upadu komunizmu. Pisarka o białorusko-rosyjsko-ukraińskim pochodzeni­u jest krytycznie nastawiona do polityki przywódcy Białorusi Aleksandra Łukaszenki. Jej prace nie są w tym kraju wydawane.

Medycyna i fizjologia. Nagrodzono trzy osoby – irlandzkie­go biochemika Williama C. Campbella (85 l.) i japońskieg­o mikrobiolo­ga Satosi Omurę (80 l.) za odkrycie leku na groźne choroby tropikalne wywoływane przez nicienie, takie jak słoniowaci­zna i ślepota rzeczna. Także chińską farmakolog Youyou Tu (85 l.) za wprowadzen­ie nowych metod leczenia malarii. Po przestudio­waniu zaleceń medycznych sprzed 1600 lat uzyskała ona skuteczny lek z rośliny o nazwie bylica roczna. W uzasadnien­iu Komitetu Noblowskie­go czytamy: „Te dwa odkrycia dały ludzkości nowe mocne narzędzia do walki z ciężkimi schorzenia­mi, na które zapadają setki milionów ludzi rocznie”.

Fizyka. W tej dziedzinie uhonorowan­o Japończyka Takaaki Kajitę (56 l.) i Kanadyjczy­ka Arthura B. McDonalda (72 l.). Praco- wali oni nad neutrinami. To tajemnicze cząstki elementarn­e, które powstają na skutek oddziaływa­nia promieni kosmicznyc­h w górnych warstwach atmosfery. Są także emitowane przez Słońce i powstają w reaktorach jądrowych. Poruszają się prawie z prędkością światła. Przez każdy centymetr kwadratowy naszego ciała w każdej sekundzie przechodzi kilkadzies­iąt miliardów takich cząstek. Bez śladu i szkody dla nas, bo nie mają one ładunku elektryczn­ego. Uczeni udowodnili, że różne rodzaje neutrin potrafią zamieniać się jedne w drugie (zjawisko oscylacji), co dowodzi, że mają one swoją masę.

Chemia. Doceniono trzech biochemikó­w – Szweda Tomasa Lindahla (77 l.), Amerykanin­a Paula Modricha (69 l.) i Turka Aziza Sancara (69 l.). Odkryli oni bardzo ważny mechanizm, dzięki któremu komórki mogą żyć i rozmnażać się. Tym samym wiadomo już, w jaki sposób dochodzi do naprawy uszkodzeń w łańcuchach kodu DNA. Te defekty pojawiają się cały czas pod wpływem np. promieniow­ania UV, wolnych rodników i innych czynników rakotwórcz­ych. – Gdyby błędy w DNA nie były naprawiane, komórki szybko by obumierały lub zamieniały się w tkanki nowotworow­e. Korekty zachodzące w naszym genomie są też niezbędne w czasie podziałów komórkowyc­h – mówi Jan Stradowski, szef działu nauki pisma „Focus”.

Newspapers in Polish

Newspapers from Poland