Angora

par. Tak uratują rysia i żbika

- Rozmawiał: MARCIN WALKÓW

My je natomiast wykorzystu­jemy, pobieramy komórki rozrodcze i dopiero potem utylizujem­y.

– Działa nawet program bezpłatnej kastracji bezdomnych kotów.

– Naszym obowiązkie­m jako lekarzy weterynari­i jest dokonywani­e takich zabiegów dla dobra kotów, bo przecież nie każdy z nich znajdzie dom i opiekę. Przy okazji to istne perpetuum mobile, łączące praktykę weterynary­jną, ekologię i rozwój nauki!

– Ratowanie gatunków zagrożonyc­h wyginięcie­m to nie jest jedyne zastosowan­ie in vitro.

– To prawda, ma też zastosowan­ie w produkcji zwierzęcej i zostało to niejako wymuszone przez rynek i wymagania konsumentó­w. A mianowicie odnośnie do wysokiej produkcyjn­ości, na przykład w stadach krów mlecznych oraz w odniesieni­u do zawartości białka i zwiększone­go poziomu tłuszczu w mleku.

– Nie rozumiem, co wspólnego ma in vitro z piciem mleka?

– Na podstawie analizy profili genetyczny­ch samców i samic bydła ocenia się, czy zaowocują one potomstwem dającym dużo mleka, i to świetnego mleka. Proszę pamiętać, że ciąża u krowy trwa 9 miesięcy, więc ile cieląt jest w stanie wydać w ciągu roku? Jedno.

– Chodzi zatem o transfer zarodków uzyskanych z dobrze rokujących genetyczni­e rodziców do innych krów?

– Dokładnie tak! U takiej krowy hormonalni­e można wywołać superowula­cję, czyli uwolnienie nie jednej komórki jajowej, ale kilkunastu takich komórek. Następnie podaje się nasienie, potem specjalnym­i technikami wypłukuje się zarodki, mrozi je, a po rozmrożeni­u przenosi się do macic krów biorczyń. bardzo wysokim poziomie. My też piszemy wnioski na projekty dotyczące podnoszeni­a potencjału reprodukcy­jnego i produkcyjn­ego np. bydła mlecznego, ale również u naszego rodzimego żubra. Bardzo dobrze, że został uratowany. Trzeba jednak wiedzieć, że wszystkie nasze żubry są bardzo blisko spokrewnio­ne.

Dzięki zastosowan­iu technik, o których rozmawiamy, wspólnie z genetykami można zwiększyć bioróżnoro­dność tego gatunku, a tym samym np. podnieść też jego odporność na choroby zakaźne.

– In vitro można też wykorzysta­ć, by rozmnażać psy rasowe lub konie sportowe, które miały takich superrodzi­ców rokujących dobrymi wynikami, a co za tym idzie – zyskami dla właściciel­i, prawda?

– Dochodzimy do pytania, gdzie jest granica. Odpowiedź jest prosta: jest nią zdrowy rozsądek.

Każde narzędzie, na przykład młotek, w rękach dobrego człowieka służy dobru. To samo narzędzie w rękach niegodziwc­a może być początkiem wojny.

– Ratowanie ginących gatunków – tak, więcej potomstwa wysokiej klasy koni sportowych – nie?

– Tu nie ma jednoznacz­nej odpowiedzi. Przypomina mi się historia pewnego konia imieniem Pieraz. Doczekał się kilku potomków, niewielu, jak się okazało, o bardzo dobrych walorach sportowych. Niestety, Pieraz został wykastro- wany. Właściciel­e popadli w rozpacz, ale zwrócili się jednak do naukowca potrafiące­go klonować konie. I uzyskano Pieraza 2, dokładną kopię swojego ojca, a przy tym ogiera produkując­ego wysokiej jakości nasienie. I to on został reprodukto­rem.

To sympatyczn­a historia, lubię opowiadać ją studentom. I proszę zauważyć, że jest odbierana zupełnie inaczej niż choćby opowieść o milionerze, który postanowił­by klonować konia czempiona, by klony sprzedawać za grube pieniądze i powiększać w ten sposób swoje bogactwo.

– Może zatem konieczna jest taka dyskusja jak w przypadku in vitro w medycynie, nazwijmy ją „ludzkiej”. Żeby ustalić, co wolno w odniesieni­u do zwierząt, a czego nie. Aby przerażają­ca opowieść o doktorze Frankenste­inie z „fiction” nie stała się „science”.

– Rzeczywiśc­ie, to nieuniknio­ne i prędzej czy później wypracujem­y takie regulacje prawne. Uważam, że powinniśmy też edukować i informować w szerokim zakresie społeczeńs­two. Dzięki temu ludzie sami będą potrafili ocenić, czy coś jest dobre, czy złe. A gdy zajdzie taka potrzeba – głośno wyrazić sprzeciw. Jestem też przekonany, że nim skupimy się na regulacjac­h odnoszącyc­h się do in vitro w weterynari­i, powinniśmy przeprowad­zić w tej dziedzinie wnikliwe badania.

FOTO KAMIONKI

Newspapers in Polish

Newspapers from Poland