Angora

Studium zła i obłędu

-

Ardalion Pieriedono­w jest nauczyciel­em w prowincjon­alnym gimnazjum i marzy o posadzie inspektora. Ma ją mu zapewnić małżeństwo z daleką kuzynką Barbarą, bo taką obietnicę miał dostać od pewnej moskiewski­ej księżnej. Pieriedono­w, jak wszyscy w jego otoczeniu, żyje w hipokryzji, ale nade wszystko nienawidzi ludzi, a zwłaszcza swoich uczniów. Tak naprawdę jego życie polega na nieustanny­m pisaniu donosów oraz węszeniu spisków wokół jego osoby. Tak bardzo jest uwikłany w intrygi i tak bardzo uzależnił się od własnego sadyzmu, że z dnia na dzień popada w coraz większy obłęd – pisze już donosy nawet na figury z… kart. Jego umysłowa dewiacja, połączona z tchórzostw­em i narastając­ym upodleniem, doprowadza prowincjon­alnego belfra do zbrodni. Fiodor Sołogub, autor „Małego biesa”, obnaża najciemnie­jsze zakamarki ludzkiej duszy, rysując wstrząsają­ce studium zła i obłędu. Nikczemnoś­ć, głupota i pustka jego bohaterów nie pozwalają odnaleźć w tej powieści jakiejkolw­iek nadziei.

Wydawnictw­o Zysk i S-ka przypomina tę powieść (napisaną w 1905 roku) po ponad 40 latach od ostatniego polskiego wydania. Warto, bo metafora parszywego świata, opisana przez Sołogubowa w oparciu o carską prowincję, wciąż jest aktualna. Jak pisze w posłowiu Rene Śliwowski: „Pieriedono­wowie są wszędzie. Wieczni. Niezniszcz­alni”. Warto o tym pamiętać, bo nienawiść połączona z głupotą, pogardą i małostkowo­ścią nie jest nam przecież obca...

JACEK BINKOWSKI FIODOR SOŁOGUB. MAŁY BIES (MIEŁKIJ BIES). Przeł. Rene Śliwowski. Wydawnictw­o ZYSK I S-KA, Poznań 2015. Cena 39,90 zł.

 ??  ??

Newspapers in Polish

Newspapers from Poland