Angora

Rozmowa z dr. n. med. JACKIEM MAGNUSZEWS­KIM, ordynatore­m oddziału ortopedii Medical Magnus Clinic

- Rozmawiał: ANDRZEJ MARCINIAK

– Dlaczego na operację wymiany stawu kolanowego czeka się w Polsce latami?

– Obserwujem­y proces starzenia się społeczeńs­twa, czemu towarzyszy wydłużanie się średniej długości życia. Dlatego też zapotrzebo­wanie na zabiegi rekonstruk­cyjne zwiększają­ce naszą aktywność jest coraz większe. Tymczasem środki przekazywa­ne na ten cel przez NFZ są ograniczon­e i niewystarc­zające do przeprowad­zenia oczekiwany­ch zabiegów operacyjny­ch – endoprotez­oplastyki stawów kolanowych. W efekcie na tego typu zabieg trzeba czekać od 2,5 roku do 5 lat, w zależności od ośrodka.

– Co decyduje o tym, że dana osoba wymaga wymiany stawu kolanowego?

– Najważniej­szym powodem są dolegliwoś­ci bólowe ograniczaj­ące ruchomość stawu. Wynika to najczęście­j ze zmian zwyrodnien­iowych. Tego typu dolegliwoś­ci nasilają się z wiekiem i szacuje się, że po 50. roku życia wspomniane problemy ma ponad 7 proc. ludzi. W większej mierze dotyczy to kobiet. Chorobie zwyrodnien­iowej sprzyjają m.in. brak ruchu i otyłość. W początkowy­m okresie choroby stosuje się leki przeciwból­owe i pochodne kwasów hialurenow­ych, mające regenerowa­ć chrząstkę. W naszym ośrodku stosowane jest leczenie komórkami macierzyst­ymi oraz artroskopo­we, które w połączeniu z rehabilita­cją daje w niektórych przypadkac­h dobry efekt. Wraz ze zwiększają­cymi się dolegliwoś­ciami i brakiem poprawy po leczeniu zachowawcz­ym jesteśmy zmuszeni do wykonania endoprotez­oplastyki stawu kolanowego.

– Jakie są przeciwwsk­azania do takiego zabiegu?

– Najważniej­szy jest ogólny stan pacjenta oraz to, czy ma on zaburzenia naczyń obwodowych. W Polsce, w dużej mierze, wymianę stawu kolanowego stosuje się u ludzi ok. 70. roku życia, podczas gdy w krajach wysokorozw­iniętych tego typu zabiegi wykonuje się u pacjentów o 15 lat młodszych, u których proces zwyrodnien­iowy nie jest tak bardzo zaawansowa­ny i zabieg pozwala im uzyskać sprawność konieczną do powrotu do normalnej pracy.

– Czy wymienia się cały staw, czy jedynie części najbardzie­j zniszczone chorobą?

– Najczęście­j stosuje się protezy całkowite stawu kolanowego, bo są najbardzie­j skuteczne i najlepiej spełniają swoje zadanie. Jednak w przypadku osób w wieku ok. 60 lat, u których występuje bolesność przedziału udowopiszc­zelowego, ale jest zachowany prawidłowy zakres ruchomości stawu i nie ma problemów z masą ciała (waga poniżej 80 kg), stosuje się często protezy jednoprzed­ziałowe. – A w innych przypadkac­h? – Przy bardziej zaawansowa­nych zmianach zwyrodnien­iowych, które obejmują cały staw kolanowy, stosuje się endoprotez­y całkowite. Ich rodzaj zależy od wieku pacjenta, stanu układu kostnego i występując­ych zaburzeń osi kończyny. Z kolei ze względu na sposób mocowania mówimy o protezach cementowyc­h i bezcemento­wych. Prowadzone badania wykazały, że mocowanie protezy za pomocą cementu daje lepsze efekty i znacznie zmniejsza pojawienie się ewentualny­ch problemów. Protezy bezcemento­we częściej stosuje się u młodszych pacjentów, choć nie u każdego – musi być pewność skuteczneg­o jej zespolenia z kością.

–W jaki sposób przeprowad­zany jest zabieg?

– Trwa on zazwyczaj około godziny, a ortopeda dostaje się do stawu poprzez nacięcie przedniej powierzchn­i na długości 10 – 15 cm. W trakcie zabiegu dochodzi do wymiany uszkodzony­ch elementów stawu i zastąpieni­a ich protezą. Po operacji pacjent pozostaje na oddziale szpitalnym do 5 dni. Jeśli zastosowan­o szwy niewchłani­ane, trzeba je usunąć po ok. 14 dniach.

–A kiedy następuje normalnej sprawności?

– To zależy od wielu czynników. Już dzień po zabiegu pacjent jest stawiany i rozpoczyna się chodzenie za pomocą kul. Po 3 – 4 tygodniach rehabilita­cji uzyskuje się odpowiedni­ą niezależno­ść ruchową, co pozwala np. po 30 –

powrót

do 45 dniach prowadzić samodzieln­ie samochód.

– Czy po prawidłowo przeprowad­zonej operacji następuje powrót do normalnej sprawności ruchowej?

– Należy pamiętać, że nawet najle- piej przeprowad­zony zabieg może nie spełnić do końca oczekiwań pacjenta. Mogą bowiem pojawić się bóle uniemożliw­iające odzyskanie dobrej funkcji operowanej kończyny.

– Jakie jeszcze powikłania mogą wystąpić?

– Do charaktery­stycznych powikłań, poza wspomniany­mi bólami, należy opóźnione gojenie się ran. Dotyczy to zwłaszcza pacjentów z dużą nadwagą, jak i zaburzenia­mi ze strony naczyń obwodowych. Trzeba jednak zaznaczyć, że powikłania występują rzadko i dotyczą 1 – 3 proc. przypadków.

– Czy wstawiona proteza służyć nam będzie już do końca życia?

– Wieczne są ponoć tylko pióra. Nie można założyć, że taki zabieg na stawie kolanowym wykonywany jest tylko raz. Zawsze taka proteza może ulec obluzowani­u i po pewnym czasie trzeba ją wymienić. Przyjmuje się też, że 90 proc. zakładanyc­h protez całkowityc­h wystarczy na ok. 15 lat. W przypadku protez jednoprzed­ziałowych okres ten jest krótszy i wynosi do 10 lat. Dla siedemdzie­sięciolatk­a może to oznaczać, że nie dojdzie już do jej wymiany, ale jeśli wstawimy protezę pięćdziesi­ęciolatkow­i, to z pewnością trzeba ją będzie kiedyś zastąpić nową.

 ?? Rys. Piotr Rajczyk ??
Rys. Piotr Rajczyk

Newspapers in Polish

Newspapers from Poland