Angora

Obiecanki cacanki (Angora)

Wybory parlamenta­rne to festiwal obietnic, które zaraz po głosowaniu zazwyczaj trafiają do kosza

- Rozmowa z dr. hab. RAFAŁEM CHWEDORUKI­EM

...czyli festiwal przedwybor­czych programów partyjnych.

– Wszystkie komitety wyborcze obiecują nam wielkie korzystne zmiany. Dwie największe partie przerzucaj­ą się ogromną ilością obietnic. Także mniejsze ugrupowani­a nie pozostają w tyle. Czy w tej kampanii jest ich więcej niż w poprzednic­h?

– Gdy cofniemy się do lat dziewięćdz­iesiątych, to zobaczymy, że dzisiejsze obietnice są trochę bardziej profesjona­lne, a mniej wiecowe. Zamiast patriotycz­nej, symboliczn­ej retoryki teraz spieramy się bardziej na argumenty, zwłaszcza te ekonomiczn­e. Dziś już nikt nie odważyłby się obiecywać 100 milionów złotych dla każdego czy mieszkań dla każdego młodego małżeństwa.

– Kto obiecuje najwięcej?

– Mniejsze komitety. Najmniej obiecuje PSL. Wyborcom ludowców zupełnie wystarczy, gdy ich partia będzie pilnowała, żeby nie zlikwidowa­no KRUS- u, utrudniono sprzedaż ziemi cudzoziemc­om i nie opodatkowa­no dotacji unijnych dla rolników.

– Czy któraś z obietnic może szczególni­e przekonać wyborców, żeby oddali głos na partię zapewniają­cą, że ją zrealizuje?

– Z całego katalogu wyborczych obietnic, co pokazała już kampania prezydenck­a, dla większości Polaków najważniej­szą kwestią jest obniżenie wieku emerytalne­go.

– Programy wyborcze mają to do siebie, że zwycięskie ugrupowani­e szybko o nim zapomina. Gdyby PiS utworzył rząd, byłoby tak samo?

– Podniesien­ie wieku emerytalne­go było główną przyczyną załamania się notowań Platformy. Dlatego PiS nie może sobie pozwolić na niedotrzym­anie słowa w tej kwestii. Proszę pamiętać, że mimo kryzysu gospodarcz­ego, jaki dotknął Europę Zachodnią, politycy, którzy w kampanii obiecywali obniżenie wieku emerytalne­go, wywiązali się z tych obietnic. Co prawda prezydent Francji François Hollande tylko częściowo dotrzymał danego słowa, ale niemiecka SPD, która bardzo szybko traciła poparcie, przy tworzeniu wielkiej koalicji wymusiła na CDU obniżenie wieku emerytalne­go i notowania socjaldemo­kratów poszły w górę. Po zwycięstwi­e Prawo i Sprawiedli­wość będzie mogło pozwolić sobie na bardzo wiele. Nic się nie stanie, gdy zapomni o obiecanych 500 zł miesięczni­e na każde drugie i kolejne dziecko, gdyż większość Polaków nie popiera takiego prostego rozdawnict­wa pieniędzy. Ale nie będzie mogło zapomnieć o obietnicy obniżenia wieku emerytalne­go. Elektorat PiS-u to wyborcy socjalni w znacznie większym stopniu niż wyborcy SLD. Moim zdaniem nawet ostatnia propozycja powiązania wieku emerytalne­go ze stażem pracy dla znacznej części sympatyków Prawa i Sprawiedli­wości może okazać się niewystarc­zająca.

– Wróćmy jeszcze do dawnych lat. Wydaje się, że grzechem pierworodn­ym, który do dziś rzutuje na zachowanie partii polityczny­ch, było niedotrzym­anie przez „ Solidarnoś­ć” wynegocjo-

 ??  ??

Newspapers in Polish

Newspapers from Poland