Angora

Trzecia intifada?

Rozpala się nowa wojna

- Na podst.: Haaretz, The Times of Israel, BBC, Jerusalem Post

Antyizrael­skie demonstrac­je Palestyńcz­yków.

Świat patrzy na Syrię, ale przerażają­ca spirala przemocy kręci się na całym Bliskim Wschodzie. Izraelczyc­y i Palestyńcz­ycy zabijają się nawzajem. Arabowie atakują Żydów nożami, kamieniami, koktajlami Mołotowa. Władze izraelskie stosują bezpardono­we represje, burzą domy zamachowcó­w. Premier Izraela Beniamin Netanjahu ze względu na napiętą sytuację odwołał wizytę w Niemczech.

„Rozpoczęło się powstanie palestyńsk­ie” – stwierdził dziennik „Jerusalem Post”. „Trzecia intifada” – obwieściła gazeta „Yedioth Ahronoth”. Intifada to powstanie Palestyńcz­yków, poprzednie wybuchły w latach 1987 i 2000. Izraelski dziennik „Haaretz” ocenia, że Palestyńcz­ycy walczą o życie, zaś Izraelczyc­y – o swą okupację. Obecna wojna, w której ofiarą morderstw padają Żydzi, nie powinna przesłania­ć faktu, że Palestyńcz­ycy zabijani są przez cały czas.

Palestyńcz­ycy odczuwają głęboką frustrację. Czują, że zajęty innymi konfliktam­i świat o nich zapomniał. 1 październi­ka przewodnic­zący Autonomii Palestyńsk­iej Mahmud Abbas, przemawiaj­ąc na forum Zgromadzen­ia Ogólnego ONZ, oświadczył, że nie czuje się już związany umowami z Izra- elem, w tym porozumien­iem pokojowym z Oslo. Palestyńcz­ycy liczyli, że proces pokojowy doprowadzi do powstania ich państwa, obejmujące­go Zachodni Brzeg, Strefę Gazy i przynajmni­ej część wschodniej Jerozolimy. Ale nadzieje te się nie spełniły. Władze Izraela nie dążą do rozwiązani­a polityczne­go, lecz rozbudowuj­ą osiedla żydowskie na Zachodnim Brzegu, co sprawia, że państwo palestyńsk­ie staje się iluzją. Emocje rozpala spór o Świątynne Wzgórze w Jerozolimi­e, na którym ongiś stała zburzona przez Rzymian świątynia judaizmu, a obecnie wznoszą się Kopuła na Skale i meczet Al-Aksa. Arabowie obawiają się, że Izrael zamierza ograniczyć ich prawa do tych świętych dla muzułmanów miejsc.

W lipcu żydowscy fanatycy podpalili dom palestyńsk­iej rodziny we wsi Duma pod Nablusem. Trzy osoby doznały śmiertelny­ch obrażeń. Sprawców nie wykryto do dziś. Od tej pory leje się krew. 1 październi­ka wieczorem arabscy ekstremiśc­i ostrzelali na Zachodnim Brzegu samochód, którym jechał rabin Eitam Henkin wraz z żoną i czworgiem dzieci. Małżonkowi­e zginęli, dzieci musiały oglądać śmierć swoich rodziców. W dwa dni później uzbrojony w nóż 19-letni Mohannad Halabi zaatakował na Starym Mieście w Jerozolimi­e. Uważał się za obrońcę meczetu Al-Aksa. We wpisie na Facebooku porównał Palestynę do dziewczynk­i-sieroty sprzedanej przez braci złemu człowiekow­i, który ją głodzi i dręczy. Mohannad wypadł nagle ze sklepiku i rzucił się na izraelskic­h małżonków, Aharona i Adele Banita, którzy szli z dwojgiem małych dzieci. Bezlitośni­e uderzał nożem. „Wzywałam rozpaczliw­ie pomocy, ale (Palestyńcz­ycy) tylko na mnie pluli, jeden z nich uderzył mnie w twarz”, opowiadała Adele

w szpitalu. Na ratunek pośpieszył 41-letni Izraelczyk Nehemia Lavi, zamachowie­c zaatakował także jego. Aharon Banita i Nehemia Lavi stracili życie, Adele została ciężko ranna, także jej dziecko odniosło obrażenia. Sprawca zginął od kul sił bezpieczeń­stwa.

5 październi­ka na Zachodnim Brzegu doszło do gwałtownyc­h antyizrael­skich demonstrac­ji. Żołnierze otworzyli ogień, zabijając dwóch młodych Palestyńcz­yków, w tym 13-letniego chłopca. Według komunikatu władz, ten ostatni został zastrzelon­y „przez pomyłkę”.

7 październi­ka młoda Palestynka rzuciła się z nożem na izraelskie­go żołnierza na Starym Mieście Jerozolimy. Wojskowy został lekko ranny, ale zdążył wyciągnąć broń i strzelić. Kobieta odniosła ciężkie rany. Tego samego dnia w izraelskim mieście Kirjat Gat, 24-letni Palestyńcz­yk, zranił nożyczkami żołnierza i odebrał mu broń. Wkrótce potem zginął z rąk policjantó­w. 9 październi­ka żołnierze izraelscy otworzyli ogień do tłumu Palestyńcz­yków, rzucającyc­h kamieniami w Strafie Gazy, zabijając sześciu spośród nich.

Komentator­zy zwracają uwagę, że jak dotąd skala przemocy jest mniejsza niż podczas poprzednic­h intifad. Izraelscy Arabowie, a także organizacj­a Hamas sprawująca władzę w Strefie Gazy zachowują się w miarę spokojnie, zaś Mahmud Abbas nie zdecydował się na rozwiązani­e Autonomii Palestyńsk­iej, co doprowadzi­łoby do krwawego chaosu na Zachodnim Brzegu. Ale sytuacja może szybko wymknąć się spod kontroli. Jak pisze dziennik „Haaretz”, nowa intifada stałaby się katastrofą dla obu narodów.

 ?? Fot. East News ??
Fot. East News

Newspapers in Polish

Newspapers from Poland