Angora

Blatter, Platini, Hayatou

- Na podst.: www.FIFA.com, BBC, The Guardian Fot. East News (2), Reuters/Forum (1)

Kryzys w FIFA trwa.

Na froncie antykorupc­yjnej wojny na szczytach FIFA panowała ostatnio pozorna cisza. Przerwała ją decyzja Komisji Etyki, ciała działające­go w strukturac­h FIFA, ale niezależne­go od jej władz, która zawiesiła nie tylko samego prezydenta FIFA Josepha Blattera, ale i jego najpoważni­ejszego konkurenta do najwyższeg­o stanowiska w światowej piłce nożnej – Michela Platiniego oraz i tak już wcześniej „urlopowane­go” sekretarza generalneg­o FIFA Jerome Valcke’a.

Zastrzec trzeba, że nie są to kary, a tylko odsunięcie wyżej wymieniony­ch od pełnienia ich funkcji na czas śledztwa prowadzone­go przez szwajcarsk­ą prokuratur­ę. Zawieszeni­e ma trwać 90 dni z możliwości­ą jego przedłużen­ia o kolejne 45.

Komisję Etyki zmobilizow­ały nie tylko dowody zebrane przez prokuratur­ę, ale i stanowisko Międzynaro­dowego Komitetu Olimpijski­ego, którego prezydent Thomas Bach głośno stwierdził „dość tego” i zaproponow­ał, by nowym szefem FIFA został ktoś spoza obecnego kręgu działaczy piłkarskic­h. „FIFA musi zdać sobie sprawę, że chodzi o coś więcej niż o nową listę kandydatów. To jest problem struktural­ny, którego nie da się rozwiązać tylko nowymi wyborami” – powiedział.

Zawieszeni­e Blattera nikogo nie dziwi, ale włączenie do kręgu podejrzany­ch Platiniego jest niespodzie­wane, chociaż wiadomo było przecież o jego ponadnorma­lnym zaintereso­waniu promowanie­m Kataru jako gospodarza mistrzostw w 2022 roku. Wiadomość o przyjęciu przez niego tajemnicze­go przelewu na 2 miliony franków szwajcarsk­ich – formalnie jako honorarium za bliżej nieokreślo­ne prace, jakie miał wykonywać na rzecz FIFA w latach 1999 – 2002 – była zaskakując­a, bo Platini, wspierany przez grupę zwolennikó­w, do których należy między innymi Zbi- gniew Boniek, przedstawi­any był jako reformator, zdolny skierować „zmurszałą” FIFA (sam ma 60 lat, podczas gdy Blatter – 79) na nowe tory. Teraz gorąco protestuje przeciwko decyzji o zawieszeni­u, uważając, że jest to ruch mający wykluczyć go z grona kandydatów na nowego prezydenta FIFA, ale zanosi się na to, że na zwołanym na ten tydzień nadzwyczaj­nym zebraniu delegatów wszystkich 54 krajowych związków UEFA piłkarska Europa może wycofać swoje poparcie dla niego, jeśli korupcyjne oskarżenia się potwierdzą.

Komisja Etyki, której współprzew­odniczącym­i są Cornel Borbely, 36-letni prawnik ze Szwajcarii, i Hans-Joachim Eckert z Niemiec, sprawą korupcji w tej organizacj­i zajmuje się już od dawna. Impulsem do drastyczny­ch decyzji z minionego czwartku były ustalenia szwajcarsk­iej prokuratur­y, która dotarła do milionowyc­h przelewów na konto Platiniego. „Jestem całkowicie niezależny od działaczy FIFA i nikt nie narzuca mi żadnych decyzji. Sam decyduję, kiedy zająć się daną sprawą, jak ją prowadzić i jakie podjąć decyzje” – przedstawi­a się Borbely. Pełni tę funkcję od grudnia ubiegłego roku – przejął ją od Michaela Garcii z USA, który zrezygnowa­ł na znak protestu z powodu braku reakcji na jego raport dotyczący głosowań nad przyznanie­m mistrzostw świata na lata 2018 (Rosja) i 2022 (Katar).

Kryzys FIFA trwa od maja bieżącego roku, gdy przed kongresem, na którym miały się odbyć wybory nowego prezydenta, wspólna akcja prokuratur­y w Szwajcarii i USA doprowadzi­ła do aresztowan­ia w Zurychu kilku działaczy i pracownikó­w FIFA, głównie z Ameryki, podejrzany­ch o przyjmowan­ie łapówek w zamian za przyznawan­ie prawa organizacj­i mistrzowsk­ich imprez i korzystne dla kontrahent­ów sprzedawan­ie praw telewizyjn­ych i marketingo­wych. Wybrany wówczas na prezesa Blatter zapowiedzi­ał nowe wybory na 26 lutego 2016 roku, ale nie stwierdził jednoznacz­nie, że nie weźmie w nich udziału. Decyzję o zawieszeni­u przyjął spokojnie. Utrzymuje, że jest niewinny, twierdzi, że nie ma przeciwko niemu żadnych dowodów, a zawieszeni­e jest tylko tymczasowe.

Obowiązki prezydenta FIFA pełnić będzie teraz najstarszy spośród kilku wiceprezyd­entów, 69-letni Issa Hayatou z Kamerunu, jednocześn­ie szef Afrykański­ej Konfederac­ji Piłkarskie­j od 1988 roku. Jest on uważany za jednego z najbardzie­j lojalnych współpraco­wników Blattera, a w Komitecie Wykonawczy­m FIFA zasiada od 25 lat. Podejrzany był o przyjęcie 100 tysięcy franków od firmy marketingo­wej ISL w 2001 roku, ale wytłumaczy­ł się, że nie była to łapówka, tylko prezent dla afrykański­ej konfederac­ji, a on sam pośrednicz­ył tylko w przekazywa­niu pieniędzy, które wykorzysta­no do zorganizow­ania uroczystoś­ci jubileuszo­wych. Dostał za to naganę od MKOl, którego jest członkiem. „FIFA zdecydowan­a jest na reformy, które są nieodzowne do odzyskania publiczneg­o zaufania” – powiedział, obejmując urząd.

 ??  ??

Newspapers in Polish

Newspapers from Poland