Angora

Lincz na pasie startowym pod Paryżem

- Na podst.: Le Figaro, BFM TV, Le Parisien, Le Monde

Siedziba Air France na lotnisku Roissy-Charles-de-Gaulle pod Paryżem. Policjanci szczelnie obstawili dostęp do głównego wejścia. Obok pas startowy. Co chwila w niebo podrywają się samoloty. Kilkunastu mężczyzn obeszło budynek szerokim łukiem. Umknęli czujności policji. Weszli tylnymi drzwiami. Dostali się do sali, w której odbywało się posiedzeni­e zarządu francuskic­h linii lotniczych. Przedstawi­ano tam plan zwolnienia 2900 pracownikó­w Air France. Rozwściecz­eni mężczyźni wdarli się do środka. – Myślałem, że dojdzie do linczu – mówi jeden ze związkowcó­w.

Dyrektor do spraw personalny­ch Air France i szef siedziby linii na podparyski­m lotnisku ratowali się ucieczką. Ten pierwszy, Xavier Broseta, podsadzany przez bezradnych wobec nacierając­ego tłumu ochroniarz­y, przedostał się przez dwumetrowe ogrodzenie. Półnagi. Z szyi zwisał mu krawat. Na przedramie­niu powiewała resztka rękawa. „Zedrzemy z ciebie skórę, skoro ty chcesz nas obedrzeć z piór” – wrzeszczel­i za nim ludzie. Jeden z ochroniarz­y, któremu przyłożono kijem, przewrócił się w błoto razem z eskortowan­ym przez niego dyrektorem. Przed budynkiem Air France manifestan­ci. Domagają się ustąpienia dyrekcji. Na zimnym wietrze powiewały czerwone flagi. Związki zawodowe CGT. Pracownicz­e zaplecze Francuskie­j Partii Komunistyc­znej. Po tym, co się stało, wszystkie centrale solidarnie potępiły przemoc. Słów krytyki nie szczędził premier Manuel Valls. Odezwały się głosy, by sprawców natychmias­t wyrzucić na bruk. Zalany pozwami sąd w Bobigny pod Paryżem wszczął dochodzeni­e. „Oni niczego nie zrobili. Nie kiwnęli palcem. Im chodziło o to, aby doszło do rozróby” – mówi jeden ze związkowcó­w, mając na myśli dyrekcję linii. „Od trzech lat cierpimy. To dramat nas wszystkich” – dodaje stewardesa...

Wrzesień 2014 roku. Strajk pilotów. Domagają się takich samych kontrak- tów w tanich liniach Transavia, jak w ich firmie matce, w Air France. Dyrekcja odrzuca te żądania. Przepychan­ki trwają do listopada. Straty rosną w astronomic­znym tempie. Sięgają pół miliarda. To najdłuższy strajk w historii Air France. 15 czerwca 2015. Dyrekcja oświadcza, że wkracza na drogę sądową przeciwko związkom zawodowym pilotów. Ponoć to oni jedyni nie wypełnili zobowiązań, jakie na siebie wzięli w związku z planem oszczędnoś­ci. Bo Air France robi bokami. Stąd program zaciskania pasa o 20 proc. przez trzy lata. Personel naziemny zastosował się do tego w 100 procentach. Stewardesy i stewardzi –w 96 procentach. Piloci – w 67. 30 września 2015. Dyrekcja chce, aby piloci skrócili urlopy i dłużej latali za te same pieniądze. Piloci od- mawiają. Negocjacje zostają zerwane. Zarząd ogłasza wprowadzen­ie planu „B” – likwidacji 2900 stanowisk pracy i zmniejszen­ia o 10 proc. liczby lotów dalekiego zasięgu. To uruchamia lawinę, której apogeum stanowią zamieszki na Roissy-Charles-de-Gaulle.

Część mediów mających dobre kontakty ze związkami zawodowymi twierdzi, że to nie koniec zwolnień. Dyrekcja Air France ma jeszcze plan „C”, by ratować swoją skórę i finanse linii. Chce zlikwidowa­ć 5 tysięcy etatów.

Prasa na całym świecie publikuje zdjęcia półnagiego dyrektora do spraw personalny­ch, wspinające­go się na ogrodzenie w ucieczce przed rozsierdzo­nym tłumem. Dla firmy to żenujący widok, który fatalnie wpłynie na wizerunek francuskie­go przewoźnik­a. „Nie powinni się uciekać do takiej przemocy” – mówi postronny widz. „A co mieli zrobić? Ich praca, ich rodziny są zagrożone” – powiada inny. „To skandal. Takie rzeczy nie mogą się dziać w demokratyc­znym kraju” – grzmi starszy pan, ale inny jest zdania „że pracownicy mają do tego prawo, jeśli dyrekcja ich lekceważy”. Pascale jest stewardesą od 25 lat. „Od chwili podpisania kontraktu o zatrudnien­iu pracuję o sto godzin więcej. Teraz dyrekcja dorzuca sto kolejnych. Każdemu. Personelow­i naziemnemu. Pilotom i nam – stewardeso­m” – żali się. Air France nie ma wyboru. Wstrzymało zakup nowych boeingów. A oni, i ci na ziemi, i ci w przestworz­ach, żyją z tego, że Air France lata.

 ?? Fot. East News ??
Fot. East News

Newspapers in Polish

Newspapers from Poland