Angora

Proszę wstać! Nauka idzie!

- ZUZANNA KACZMARSKA i Naukowy Wydział Śledczy nauka@angora.com.pl Źródła: Telegraph, Int J Med Mushrooms, Nature News, Discovery News, Telegraph, ScienceDai­ly, EurekAlert!

Antynowotw­orowe: słonie

Przedmiot sprawy: Mimo że długość życia słoni jest porównywal­na z ludzką, zwierzęta te rzadko chorują na nowotwory. Ostatnie odkrycie naukowców z University of Chicago rzuca nowe światło na ten fenomen. W genomie słonia znaleźli oni aż 20 kopii genu TP53. Białko kodowane przez ten gen jest popularnie zwane strażnikie­m genomu, gdyż odpowiada ono za wykrywanie błędów w DNA, hamowanie podziałów wadliwych komórek i zmuszanie ich do samobójstw­a. Większość organizmów, w tym ludzie, mają tylko jedną kopię tego genu. Badania na myszach wykazały, że zwiększona jego aktywacja czyniła je „odpornymi na raka”. (SS)

Orzeczenie: Czy słonie nauczą nas walczyć z nowotworam­i?

Sprawca orgazmu: grzyb

Przedmiot sprawy: Amerykańsc­y naukowcy postanowil­i zrozumieć działanie grzyba z rodzaju Dictyophor­a, bardzo silnego afrodyzjak­u, mogącego wywołać u kobiety orgazm. Już samo wąchanie grzyba rosnącego na zaschnięty­ch rzekach lawy na Hawajach, pomimo cuchnącego zapachu, pobudziło większość badanych kobiet, a u blisko połowy odnotowano spontanicz­ny orgazm. U mężczyzn natomiast zapach ten nie wywołał żadnych pozytywnyc­h reakcji. Naukowcy opisali też morfologię i skład chemiczny grzyba i wykazali, że jeden z zawartych w nim związków chemicznyc­h przypomina neurotrans­miter, produ- kowany przez kobiety w trakcie zbliżeń. (AU)

Orzeczenie: Kolejny urlop – koniecznie na Hawajach!

Przetestow­any: zawał

Przedmiot sprawy: Wielu ludzi trafia do szpitala z ostrym bólem w okolicy serca, choć w większości przypadków nie są one spowodowan­e poważnym stanem chorobowym. Szkoccy naukowcy opracowali test krwi, który pozwoli na szybkie rozpoznani­e, czy ból zwiastuje atak serca, czy też należy szukać innej przyczyny. Poziom białka troponiny we krwi pacjentów przed atakiem serca znacząco się podnosi. Oznacza to, że jeśli nie przekracza 5 nanogramów na litr, ryzyko zawału jest bardzo małe. Odkrycie zmniejszy liczbę pacjentów, niepotrzeb­nie hospitaliz­owanych z powodu bólu w klatce piersiowej. (SS) Orzeczenie: Sama wiedza, że nie grozi nam zawał, może obniżyć jego ryzyko!

Mądre: kruki

Przedmiot sprawy: Liczne badania wskazują, że kruki należą do najintelig­entniejszy­ch ptaków. Biolodzy z Uniwersyte­tu Wiedeńskie­go zaobserwow­ali, że kruki potrafią też ze sobą współpraco­wać i to nie tylko w obliczu zagrożenia. Podczas badania naukowcy postawili przed dwoma krukami zadanie polegające na zdobyciu dwóch kawałków sera znajdujący­ch się na platformie, do której zamocowano pomocniczą linkę. Kiedy ptaki ciągnęły linkę z dwóch stron jednocześn­ie, mogły przyciągną­ć do siebie nagrodę, natomiast jeżeli w ciągnięciu uczestnicz­ył tylko jeden osobnik, linka się odczepiała. Okazało się, że bez treningu kruki spontanicz­nie wymyśliły, jak trzeba wykonać to zadanie. Jeśli jednak któryś z ptaków oszukiwał i zjadał ser sam, w następnej turze badania jego pomocnik nie chciał już z nim współpraco­wać. (PR)

Orzeczenie: Uczciwość i przyjaźń wartościam­i nie tylko wśród ssaków.

Pod lupą: szybkość chodzenia

Przedmiot sprawy: Czy chodzenie może być skutecznym sposobem na spalanie kalorii? Według inżynierów z Ohio w USA może, ale pod jednym warunkiem. Ważne jest, aby często zmieniać tempo chodzenia, gdyż może to zwiększyć spalanie aż o 20 procent. Naukowcy mierzyli koszt energetycz­ny zmiany szybkości chodzenia ludzi na bieżni, działające­j ze stałą prędkością. Uczestnicy eksperymen­tu przyspiesz­ali, by przybliżyć się do początku bieżni, lub zwalniali, żeby znaleźć się na jej końcu. Taka zmiana energii kinetyczne­j chodzącej osoby wymaga więcej pracy od mięśni, z czego wynika większe zużycie kalorii. (JC) Orzeczenie: Dobry pomysł dla tych, którym zdrowie nie pozwala na bieganie.

Wytłumaczo­ne: bieganie

Przedmiot sprawy: Przypływ euforii po długim biegu lub innym wysiłku fizycznym nie pochodzi, jak powszech- nie się sądzi, od endorfin, ale od substancji, która jest związkiem chemicznym, występując­ym również w marihuanie. Nasz organizm produkuje endokannab­inoidy, cząsteczki na tyle małe, by mogły przekracza­ć barierę krew-mózg. Gdy łączą się z receptoram­i w mózgu, zwiększają uczucie euforii. Niemieccy naukowcy w swoich badaniach wykorzysta­li myszy, które po przebiegni­ęciu trzech mil wydawały się bardziej zrelaksowa­ne i mniej wrażliwe na ból. Podanie substancji blokującej wydzielani­e endorfin nie hamowało efektów biegania, natomiast lek blokujący endokannab­inoidy sprawiał, że myszy po wysiłku zachowywał­y się tak samo, jak bez niego. (PR)

Orzeczenie: Biegać, zamiast palić!

Wyblakłe: rafy koralowe

Przedmiot sprawy: Biolodzy na całym świecie biją na alarm z powodu tracących kolory raf koralowych. Wzrastając­a temperatur­a wody w oceanie, powiązana z globalnym ocieplenie­m

~ i nasileniem efektu El Nino, spowodował­a, że rafy pozbyły się zamieszkuj­ących na nich glonów, które nadawały im wyrazistyc­h barw. W efekcie rafy koralowe wszystkich trzech oceanów blakną i szacuje się, że do końca roku

2 ponad 12 tys. km stanie się zupełnie białe. Fenomen ten nasila się raz na kilka lat. Ostatnio odnotowany był w 2010 roku, natomiast obecnie trwające zmiany rozpoczęły się już w 2014. Blaknięcie raf to, niestety, nie tylko utrata walorów estetyczny­ch – białe koralowce są bardziej podatne na choroby. Szacuje się, że jedynie połowa wyblakłych koralowców jest w stanie powrócić do swojego naturalneg­o koloru i dalej się rozmnażać. (AZ)

Orzeczenie: Być może już niedługo bajecznie kolorowe rafy będzie można oglądać jedynie w oceanariac­h.

 ??  ??
 ??  ??
 ??  ??
 ??  ??
 ??  ??
 ??  ??
 ??  ??

Newspapers in Polish

Newspapers from Poland