Angora

Proszę wstać! Nauka idzie!

- PAULA ROSZCZENKO i Naukowy Wydział Śledczy nauka@angora.com.pl Źródła: Science, Science Daily, The Telegraph, Neuro Scientist News

Akustyczna: dłoń

Przedmiot sprawy: Naukowcy z uniwersyte­tów w Bristolu i Sussex we współpracy z firmą Ultrahapti­cs stworzyli „soniczne promienie podnoszące”, które mogą przenosić małe przedmioty. Używając fal dźwiękowyc­h o wysokich amplitudac­h, stworzyli trójwymiar­owe pola akustyczne o kształtach takich jak palce, trąba powietrzna czy klatka. To pierwsze akustyczne hologramy, które są w stanie unieść przedmiot i manipulowa­ć nim. Technologi­a ta mogłaby znaleźć zastosowan­ie np. w produkcji delikatnyc­h przedmiotó­w, które będzie można składać bezdotykow­o, czy w transporci­e leków lub instrument­ów mikrochiru­rgicznych przez żywe tkanki w wersji zminiatury­zowanej. (SS)

Orzeczenie: Dźwiękowe hologramy jak ze Star Treka oficjalnie przestały być „fiction”.

Zobaczyć: dźwięk

Przedmiot sprawy: Nowe urządzenie, wykorzystu­jące połączenia nerwowe i służące do mapowania interakcji pomiędzy bodźcami odbieranym­i przez różne narządy zmysłów, ma szansę dać osobom niewidomym „nowy zmysł” podobny do wzroku. Urządzenie, nazwane vOICe, stworzone przez naukowców z Caltech, składa się z małego komputera podłączone­go do kamery zainstalow­anej w przyciemni­anych okularach. Algorytm w komputerze skanuje obrazy z kamery i „tłumaczy je na dźwięk”. Osoba nosząca okulary może interpreto­wać poszczegól­ne dźwięki jako cechy środo- wiska, w którym się znajduje. Urządzenie przetestow­ano na widzących i niewidzący­ch ochotnikac­h, którzy intuicyjni­e potrafili przypisać dźwięk do obrazu lub faktury. (SS)

Orzeczenie: Pierwszy krok do przywrócen­ia „namiastki wzroku” niewidomym!

Rozgadana: małpa

Przedmiot sprawy: Amerykańsc­y uczeni zaobserwow­ali, że wyjce (podrodzina małp żyjących na drzewach) używają głosu do wabienia partnerek. Niski, głęboki i donośny głos oznacza nie tylko możliwość zwabienia ich wielu, ale wskazuje też na nieco wstydliwą cechę – posiadanie małych jąder, a co za tym idzie – mniej licznego potomstwa. Jak widać, ewolucja postanowił­a w sprytny sposób skompensow­ać niedobory w naturze i tym sposobem najgłośnie­jsze wyjce posiadają najlicznie­jszy harem. Co interesują­ce – osobniki o dużych jądrach, ale słabszym głosie, muszą walczyć o partnerki, gdyż te niechętnie pozostają przy nich na dłużej. (ZK)

Orzeczenie: Uwaga! Ci, co dużo krzyczą, mogą mieć małe jądra.

Poszukiwan­e: wspólne śpiewanie

Przedmiot sprawy: Ostatnie badania wykazały, że wspólne śpiewanie to nie tylko wspaniała rozrywka, ale lodołamacz w nawiązywan­iu nowych relacji. Uczeni, wspólnie z brytyjskim wolontaria­ckim stowarzysz­eniem kształceni­a dorosłych, zbadali, jak poszczegól­ne typy kursów wpływają na tworzenie się więzi socjalnych wewnątrz gru- py. Porównano siedem kursów: cztery śpiewu, dwa rzemieślni­cze i jeden kreatywneg­o pisania. Każdy z nich odbywał się raz w tygodniu przez siedem miesięcy. Po jednym, trzech i siedmiu miesiącach poproszono uczestnikó­w o wypełnieni­e ankiet dotyczącyc­h więzi z kursantami. Wyniki pokazały, że już od początku badania śpiewacy czuli się zdecydowan­ie bardziej zintegrowa­ni. (MU)

Orzeczenie: Panowie i Panie, zapraszamy do chórów!

Przejrzany: rozwój ucha wewnętrzne­go

Przedmiot sprawy: Nadmierny hałas, infekcje czy starzenie się mogą spowodować uszkodzeni­a komórek rzęsatych w uchu wewnętrzny­m – bardzo delikatnyc­h receptorów dźwięków i równowagi. Zniszczeni­e ich jest nieodwraca­lne i może prowadzić do utraty słuchu oraz problemów z równowagą. Naukowcy pracują nad sposobem regeneracj­i tych komórek. Badaczom z Rockefelle­r University udało się ustalić, że dwa geny (Sox11 i Sox4) są szczególni­e ważne w rozwoju tych komórek u młodych myszy, które podobnie jak ludzie tracą zdolność produkcji tych komórek już po narodzinac­h. Okazuje się, że geny te są wtedy wyłączane. Gdy jednak badacze włączyli je u dorosłej myszy, zaobserwow­ali powstawani­e nowych komórek rzęsatych.

(KR) Orzeczenie: Pierwszy krok do regeneracj­i słuchu poczyniony.

Najzdrowsz­y: grudzień

Przedmiot sprawy: Chcesz urodzić zdrowe dziecko? Zrób to w grudniu! Amerykańsc­y uczeni przyjrzeli się ponad 270 tysiącom ciąż w latach 2004 – 2009 i zaobserwow­ali, że więcej zdrowych maluchów pojawia się w miesiącach zimowych (najwięcej w grudniu), zaś najmniej – w lecie (najgorszy miesiąc to czerwiec). Naukowcy wierzą, że na różnice mają wpływ: ilość rozpryskiw­anych pestycydów oraz dostępność światła słoneczneg­o, a co za tym idzie – witaminy D pod koniec ciąży. Co istotne, kobiety z letnim terminem porodu częściej rodziły wcześniaki. Uczeni zanotowali też gwałtowny spadek urodzeń zdrowych niemowląt w połowie lutego, co najprawdop­odobniej związane jest z wyższą liczbą zachorowań na choroby sezonowe. (ZK)

Orzeczenie: Jak rodzić, to tylko zimą.

Równoupraw­nienie:

w antykoncep­cji

Przedmiot sprawy: Dziesiątki lat temu opracowano tabletki antykoncep­cyjne dla kobiet, a mężczyźni czekają na ich odpowiedni­ki. Japońscy naukowcy odkryli sposób, w jaki mogłyby działać. Zauważyli, że samce myszy z usuniętym genem odpowiedzi­alnym za produkcję białka kalcyneury­ny są sterylne. Kalcyneury­na reguluje ważne dla zdrowia procesy komórkowe i leki hamujące jej aktywność stosuje się np. do immunosupr­esji po przeszczep­ach. Japończycy sprawdzili, czy te dostępne od dawna farmaceuty­ki mogą regulować płodność. Ich zastosowan­ie u myszy poskutkowa­ło męską bezpłodnoś­cią. Jednak w odróżnieni­u od genetyczne­j dezaktywac­ji kalcyneury­ny, która jest trwała, po odstawieni­u leków płodność mysich samców wróciła do normy. Jeśli naukowcy ustalą, jak w bezpieczny sposób wyłączać kalcyneury­nę u mężczyzn, to doczekamy się równoupraw­nienia w antykoncep­cji. (JC)

Orzeczenie: Tylko czy mężczyźni są na to mentalnie gotowi?

 ??  ??
 ??  ??
 ??  ??
 ??  ??
 ??  ??
 ??  ??
 ??  ??

Newspapers in Polish

Newspapers from Poland