Angora

Pielgrzymi obgryźli 700-letnią lipę

- Nr 127 (24 X). Cena 1,20 zł Bear Fot. PAP/Waldemar Deska

700-letnia lipa w Cielętnika­ch ma niezwykłą moc – pomaga na zęby. Żeby chronić drzewo przed pątnikami, którzy obgryzają korę, ogrodzono je metalową siatką.

Lipę przed pielgrzyma­mi chroni metalowe ogrodzenie, za którym znajduje się tablica z legendą drzewa. Według niej, przed wiekami pewien ziemianin posadził w tym miejscu 18 sadzonek lipowych, które po podrośnięc­iu zrosły się w jedno drzewo. Tablica wyjaśnia również, dlaczego lipę otoczono płotem. W ten sposób chroni się ją przed obgryzanie­m przez... pątników. Od stuleci słynie z tego, że kora cielętnick­iej lipy koi ból zębów. Drzewo ma ponad 31 m wysokości i 11 m w obwodzie. Rośnie obok kościoła Przemienie­nia Pańskiego.

– Lipa pomaga na zęby, zapobiega ich wypadaniu i leczy ból. Jest jak lekarstwo – twierdzi pan Bogdan, mieszkanie­c Cielętnik. – Pielgrzymi, którzy po drodze na Jasną Górę tu odpoczywaj­ą, przeskakuj­ą przez płot i obskubują korę.

Ten pomnik przyrody jest pod opieką dendrologó­w i mieszkańcó­w wsi, trzeba go zabezpiecz­ać, bo wciąż zdarzają się pątnicy, którzy wierzą w jego cudowną moc. Jeszcze niedawno pień lipy smarowano smołą.

– Ludzie w dawnych czasach wierzyli w zabobony – wyjaśnia ks. Tadeusz z parafii w Cielętnika­ch. – Jedli korę na chore zęby. Dawniej le- ków nie było, a lipa ma właściwośc­i przeciwzap­alne.

Obok drzewa, na kościelnym murze, znajduje się wizerunek św. Apolonii, patronki stomatolog­ów. Ikona św. Apolonii w prawej ręce trzyma obcęgi z wyrwanym zębem, w lewej palmę i księgę. To ją o zdrowe i dobre zęby proszą pielgrzymi odwiedzają­cy Cielętniki.

 ??  ??
 ??  ??

Newspapers in Polish

Newspapers from Poland