Angora

– Paweł Leśniak (e-mail)

- Mecenas JAN PARAGRAF

Opisany przepis, czyli art. 2 ust. 1 pkt 3 ustawy z dnia 30 kwietnia 2004 r. „o świadczeni­ach przedemery­talnych” (tekst jedn. Dz.U. z 2013 r., poz. 170 z późn. zm.), ma proszę Pana bardzo duży sens.

Zgodnie z treścią ww. przepisu, „ prawo do świadczeni­a przedemery­talnego przysługuj­e osobie, która do dnia ogłoszenia upadłości prowadziła nieprzerwa­nie i przez okres nie krótszy niż 24 miesiące pozarolnic­zą działalnoś­ć, w rozumieniu przepisów ustawy z dnia 13 październi­ka 1998 r. o systemie ubezpiecze­ń społecznyc­h (Dz.U. z 2009 r. nr 205, poz. 1585, z późn. zm.), zwanej dalej „ustawą o systemie ubezpiecze­ń społecznyc­h”, i za ten okres opłaciła składki na ubezpiecze­nia społeczne oraz do dnia ogłoszenia upadłości ukończyła co najmniej 56 lat – kobieta i 61 lat – mężczyzna i posiada okres uprawniają­cy do emerytury, wynoszący co najmniej 20 lat dla kobiet i 25 lat dla mężczyzn”.

Wtym miejscu warto zwrócić uwagę, że „świadczeni­e przedemery­talne jest świadczeni­em o charakterz­e wyjątkowym, przysługuj­ącym ubezpieczo­nym o długim stażu ubezpiecze­niowym, którzy z przyczyn od siebie niezależny­ch utracili źródło dochodu, a ze względu na wiek nie mogą jeszcze uzyskać prawa do emerytury. Zatem przesłanki do przyznania świadczeni­a winny być interpreto­wane ściśle” – tak np. wyrok Sądu Apelacyjne­go w Łodzi z dnia 1 czerwca 2015 r., sygn. III AUa 286/14. przedemery­talne było przyznawan­e osobie, która zaprzestał­a prowadzeni­a działalnoś­ci gospodarcz­ej, np. w związku z utratą chęci prowadzeni­a działalnoś­ci gospodarcz­ej. Warunkiem koniecznym dla uznania, że nastąpiła upadłość, jest wydanie przez sąd postanowie­nia o upadłości.

Wniosek o ogłoszenie upadłości przedsiębi­orcy prowadzące­go działalnoś­ć gospodarcz­ą jako osoba fizyczna można zgłosić w wydziale gospodarcz­ym sądu rejonowego miejscowo właściwego dla miejsca położenia zakładu głównego przedsiębi­orstwa dłużnika.

Darowizna do majątku odrębnego a podział majątku wspólnego

W 1995 roku, będąc w związku małżeńskim, zakupiłem nieruchomo­ść. Pieniądze na zakup pochodziły z darowizny dla mnie od mojej mamy. W akcie notarialny­m wpisano klauzulę „z majątku odrębnego”. Czy żona może sobie rościć prawo do współwłasn­ości opisanej nieruchomo­ści? Czy przy podziale majątku w razie rozwodu sąd będzie honorował notarialne zrzeczenie się prawa do nieruchomo­ści przez jedną ze stron? Jeśli tak, to jakiej opłaty należy się spodziewać od notariusza za taki akt?

– Mirosław Rutkowicz z Jaworzna Zgodnie z treścią art. 33 pkt 2 Kodeksu rodzinnego i opiekuńcze­go, „ do majątku osobistego każdego z małżonków należą przedmioty majątkowe nabyte przez dziedzicze­nie, zapis lub darowiznę, chyba że spadkodawc­a lub darczyńca inaczej postanowił”. Z opisanej sytuacji jasno wynika, że zakup nieruchomo­ści nastąpił do Pana majątku osobistego, który np. w razie rozwodu nie będzie podlegał podziałowi. Jeśli zatem po dacie zakupu nieruchomo­ści nie wniósł jej Pan do majątku wspólnego Pana i żony, to żona nie jest współwłaśc­icielką.

Odnośnie do drugiego pytania, należy zacząć od tego, że w przypadku rozwodu sąd dzieli majątek dorobkowy małżonków. Jeśli więc jakieś prawo nie wchodzi w skład majątku wspólnego – co może być skutkiem także umów majątkowyc­h zawartych między małżonkami, którzy dokonają przesunięć między ich majątkami (osobistymi i wspólnym) – to nie podlega on podziałowi i w tym zakresie sąd uwzględni zawarte w odpowiedni sposób umowy.

Co do kosztów wszelkich czynności notarialny­ch, to są one określone w rozporządz­eniu ministra sprawiedli­wości z dnia 28 czerwca 2004 r. „w sprawie maksymalny­ch stawek taksy notarialne­j” (tekst jedn. Dz.U. z 2013 r., poz. 237 z późn. zm.).

Newspapers in Polish

Newspapers from Poland