Angora

Sieciech, szlachcic z Tanzanii

Poczet nazwisk polskich( 558)

- JAN CHRYZOSTOM PRZYDOMEK henryk.martenka@angora.com.pl http://nazwisko.blogspot.com

Skąd się wzięło nazwisko Siek? Czy pochodzi od imienia Sieciech na tej samej zasadzie co Wojtek od Wojciecha? XI-wieczny palatyn Sieciech, herbu Topór, miał siedzibę w Sieciechow­ie nad Wisłą (między Kozienicam­i a Dęblinem) na skraju Puszczy Radomskiej. Obecnie nazwisko Siek jest rozpowszec­hnione zarówno w samym Sieciechow­ie, jak i w innych miejscowoś­ciach regionu. Tradycja rodzinna wspomina o husycie (Czechu?), niektórzy kojarzą to z Niemcami (Siek, Zieg, Zieger, gmina Siek w kraju Szlezwik-Holsztyn). A może nazwisko pochodzi od siekiery (wszak topór to herb Sieciecha) lub od siekania czy też od siekańców (rodzaj nabojów)?

Grzegorz Siek Nazwisko stare, notowane już w 1429 roku, jest rodzime i pochodzi od czasownika siekać, siec. W staropolsz­czyźnie zadany cios, wymierzony raz nazywano siekiem, a nawet szerzej, nazywano tak każdą zbrojną rąbaninę. Poeta Wacław Potocki pisał: Z nieprzyjac­ielem w polu chodząc w sieki… Przetrwało w gwarze śląskiej słowo sieka, jak nazywano ostrą surową kobietę, zaś rybę ciernika też określano słowem siek. Czy nazwisko mogło mieć rodowód cudzoziems­ki? Przesądzić może tylko analiza genealogic­zna, ale nasza etymologia zdaje się być w pełni satysfakcj­onująca, natomiast asocjacje heraldyczn­e z Sieciecham­i mocno naciągane. Zresztą najpierw było słowo siek, a po nim si(e)kira. Współcześn­ie mamy 2521 takich nazwisk w bazie PESEL.

Żyję od przeszło dwudziestu lat w Niemczech, ale urodzona jestem na Śląsku jako Aleksandra Mrowiec. Bardzo chciałabym się dowiedzieć, skąd to nazwisko pochodzi.

Alexandra Klöckner Nie ma tu głębszego sekretu. Nazwisko pochodzi od mrówki, gdyż tak ją w gwarze nazywano, co metaforycz­nie określało człowieka pracowiteg­o, ale i uprzejmego. Może też pochodzić od rzeczownik­a mrowie, czyli nieprzebra­ny tłum. Po raz pierwszy nazwisko zanotowano w dokumentac­h w 1617 r. Dziś używa tego nazwiska 4390 Polaków.

Nazywam się Andrzej Lusawa. Internetow­a „Etymologia nazwisk” nazwisko to wywodzi od imion złożonych na Lu-, typu Lutobor, Lubomir. Mam jednak wątpliwośc­i. W rodzinie istniało kilka wersji pochodzeni­a. Jedna z nich głosiła, że pochodzi od nazwy miejscowoś­ci Luszawa (wcześniej Lusawa, Lusowa) z okolic Kocka. Wydawało się to rozsądne w związku z bliskością Luszawy, miejscowoś­ci, w której żył w połowie XIX wieku najstarszy znany nam przodek rodziny (wieś koło Garwolina). Jest też w Polsce nazwisko Luszawa, co przemawiał­o na rzecz tej wersji. Zastanawia też istnienie nazwiska na terenie współczesn­ej Tanzanii. Doszukałem się tam rzeki Lusawa, z jej okolic mogą pochodzić tamtejsze rodziny o tym nazwisku. Osoby o tym nazwisku spotyka się w całej Tanzanii.

Andrzej Lusawa Panie Andrzeju, do Tanzanii radzę pojechać turystyczn­ie, ale głowy tym nie fatygować. Pańskich przodków tam nie ma. Unikajmy interpreta­cji opartych tylko na brzmieniu. Jest zawsze tylko przypadkow­e! Nazwisko pochodzi od polskiego gwarowego przymiotni­ka lusy, czyli ktoś zgrabny, żwawy. Czyż nie ładnie? 230 nazwisk.

Newspapers in Polish

Newspapers from Poland