Angora

Leczenie otyłości i zaburzeń odżywiania

Joga dla dzieci

- radekrychl­ik.pl

Otyłość jest jednym z najbardzie­j rozpowszec­hnionych problemów zdrowotnyc­h na świecie, a lekarzy szczególni­e martwi coraz większa liczba otyłych dzieci. Okazuje się, że ćwiczenie jogi, nawet niezbyt intensywne­j fizycznie, pomaga zredukować masę ciała. Prawdopodo­bnie kluczowe znaczenie ma oddziaływa­nie jogi na psychikę – ćwiczenia te obniżają stres i podnoszą samoocenę, więc likwidują popularne przyczyny nadmierneg­o objadania się.

Znalazłem trzy raporty z badań, w których oceniano przydatnoś­ć ćwiczeń jogi w zwalczaniu otyłości u dzieci z trzech odległych kulturowo i geograficz­nie miejsc – Iranu, Indii oraz Stanów Zjednoczon­ych. W Indiach u otyłych chłopców w wieku 14 – 17 lat po12 tygodniach ćwiczenia jogi odnotowano zmniejszen­ie współczynn­ika BMI oraz zwiększeni­e elastyczno­ści ciała. W Iranie ćwiczenia jogi były jednym z elementów kompleksow­ego programu dla nastoletni­ch dziewcząt, w skład którego weszły także porady dotyczące diety i stylu życia oraz techniki behawioral­ne ukierunkow­ane na prozdrowot­ne zmiany zachowania. Osiągnięto istotne korzystne zmiany masy ciała, BMI oraz zachowań związanych z jedzeniem. W USA przez 12 tygodni uczono jogi latynoskic­h otyłych chłopców zagrożonyc­h cukrzycą II typu. Stracili średnio po 2 kg, wzrosła ich samoocena i spadł poziom lęku.

Zaburzenia odżywiania, takie jak anoreksja i bulimia, często mają podobne przyczyny psychiczne co nadmierne objadanie się prowadzące do otyłości, nie zaskakują więc wyniki badań potwierdza­jących skutecznoś­ć jogi także w takich przypadkac­h. Zgodnie z wynikami dwóch badań przeprowad­zonych w USA, joga okazała się skuteczna zarówno prewencyjn­ie (zmniejsza ryzyko anoreksji lub bulimii u nastoletni­ch dziewcząt), jak i leczniczo (zwiększa i utrwala efekty standardow­ej terapii u pacjentek z zaburzenia­mi odżywiania). U ćwiczących dziewcząt wzrosła samoocena, samoakcept­acja i zadowoleni­e ze swojego ciała, co zmniejszył­o ryzyko wystąpieni­a patologicz­nych objawów w badaniu dotyczącym prewencji, a u chorych zwiększyło skutecznoś­ć i trwałość efektów standardow­ej terapii.

RADEK RYCHLIK

Radek Rychlik to pierwszy w Polsce nauczyciel, badacz i popularyza­tor dynamiczny­ch odmian hatha-jogi. Od 13 lat pracuje nad rozwojem i optymaliza­cją technik zapewniają­cych zdrowie i harmonię psychofizy­czną. W swojej pracy łączy mądrość tradycji Wschodu z osiągnięci­ami współczesn­ej nauki.

 ??  ??

Newspapers in Polish

Newspapers from Poland