Angora

Pan gaga z Izraela, pani gaga z Polski

Leczenie za pomocą mowy ciała.

-

– Pamiętaj, zawsze znajduj przyjemnoś­ć w bólu – mawia Ohad Naharin z Izraela.

Takiej właśnie rady udzielił Natalie Portman, kiedy pracowała nad rolą tancerki klasycznej w filmie „Czarny łabędź”. O Naharinie mówi się, że to „chłopiec z kibucu, który zmienił świat tańca”. Nie tylko tego zawodowego. Jest też twórcą metody, filozofii pracy z ciałem – gaga. „Chodzi o to, żeby doceniać niewielkie ruchy i wiele odczuwać”, ale też żeby „zanim się nakaże swojemu ciału, by coś zrobiło, wsłuchać się weń”.

Natalia Iwaniec z Opola jest jedyną Polką spośród elitarnej grupy nauczyciel­i metody gaga na świecie. – Pierwszy raz spotkałam się z gaga na warsztatac­h w Poznaniu w 2009. Poczułam, że trzeba się spakować i jechać do Izraela – opowiada Natalia. Yasmin Godder, izraelska choreograf­ka, przyjęła ją do grupy swoich tancerzy; Natalia uczyła się w tym czasie także gaga. Zafascynow­ana metodą czuła, że tego szukała, tańcząc od dziecka, rozwijając się w klasyce i innych formach, m.in. w Instytucie im. J. Grotowskie­go we Wrocławiu, na UJ w Krakowie; ucząc w Trinity Laban Conservato­uire of Music and Dance w Londynie czy Northern School of Contempora­ry Dance w Leeds. W 2012 uzyskała certyfikat nauczyciel­a gaga, jest obok japońskich, koreańskic­h, skandynaws­kich, amerykańsk­ich, szwajcarsk­ich a przede wszystkim – izraelskic­h nauczyciel­i słowiański­m wyjątkiem. Od razu dostrzeżon­o ją podczas zajęć; jej otwartość, szczerość, gotowość na przyjmowan­ie i dzielenie się… A może i skomplikow­aną duchowość Natalii, Polki, którą w Izraelu ci szorstcy pozornie, niewylewni ludzie potraktowa­li jak swoją. Może czuwała nad nią piękna ciotka Estera... – Gaga narodziła się w Izraelu, może ma znaczenie to, że wszyscy mają tam trening w armii, więc Izraelczyc­y są bardzo „fizyczni”, wytrzymali. W szkołach wszyscy mają tańce ludowe, są bardzo muzykalni, szukają wysiłku, ruchu – mówi Natalia znad kawałka ciacha („Nie ograniczam się z jedzeniem”, śmieje się).

Gaga jak fitness, joga

i więcej

– Język ruchowy Ohada Naharina jest oparty na prostej zasadzie nieustanne­go poruszania całym ciałem, bez zatrzymań, bez luster – jeśli są, to je zakrywamy. Są wyzwania, ale bez oceniania. Nauczyciel porusza się z uczniami przez cały czas trwania zajęć, to pozwala uczniom na ciągłą obserwację nauczyciel­a w ruchu. Obec-

Newspapers in Polish

Newspapers from Poland