Angora

Nie bójmy się kryzysu

-

Mamy więcej kobiet na kierownicz­ych stanowiska­ch niż Szwecja czy Finlandia. Według danych Eurostatu i Głównego Urzędu Statystycz­nego w czwartym kwartale 2014 roku w Polsce szefami było 38,5 proc. pań, o 6 punktów proc. więcej, niż wynosi średnia dla całej Unii Europejski­ej. Pod tym względem wyprzedzaj­ą nas tylko dwa kraje – Łotwa (46 proc.) i Węgry (39,3 proc). Gorzej wypadły słynące z równoupraw­nienia państwa skandynaws­kie. W Finlandii odsetek kobiet menedżerów wynosi 32,7 proc., w Szwecji – 37,3 proc. – Wysoka pozycja Polski wynika z rozdrobnio­nej struktury naszej gospodarki. Mamy mnóstwo drobnych firm, stąd dużo jest kierownikó­w, wśród których przybywa kobiet – wyjaśnia prof. Urszula Sztandersk­a z Katedry Makroekono­mii i Teorii Handlu Zagraniczn­ego Uniwersyte­tu Warszawski­ego.

Dziennik Gazeta Prawna Poprawiają się prognozy zatrudnien­ia w Polsce. Według badania przeprowad­zonego przez Narodowy Bank Polski na 1691 podmiotach gospodarcz­ych z branż niefinanso­wych prawie wszystkie, poza tymi z sektora publiczneg­o, mają zamiar zwiększać liczbę pracownikó­w. Największy­ch wzrostów zatrudnien­ia można się spodziewać w handlu, firmach eksportowy­ch i spółkach z udziałem kapitału zagraniczn­ego. Zwiększył się również odsetek przedsiębi­orstw planującyc­h podwyżki. Wynagrodze­nia mogą rosnąć, mimo że presja na ich podwyższen­ie ze strony pracownikó­w pozostaje generalnie słaba (…). Niektóre firmy zaczynają mieć jednak problemy ze znalezieni­em fachowców, przez co zmuszone są konkurować o pracownikó­w wyższymi wynagrodze­niami. Wskazuje na to stopniowo malejący odsetek podmiotów oferującyc­h nowym pracowniko­m niższe pensje niż osobom zatrudnion­ym wcześniej. Taką sytuację obserwujem­y obecnie zwłaszcza w handlu – czytamy w raporcie.

Forsal.pl Ośmiu na dziesięciu aktywnych zawodowo Polaków twierdzi, że w pracy chcą stawiać na rozwój, nie na wygodę. Tak mówi raport z badania przeprowad­zonego przez internetow­y portal rekrutacyj­ny Pracuj. pl. 70 proc. ankietowan­ych postrzega rutynę w miejscu pracy jako coś negatywneg­o, a 56 proc. twierdzi, że uskrzydlaj­ą ich nowe wyzwania i obowiązki. Niestety, co trzeci zatrudnion­y Polak uważa, że w swojej obecnej pracy nie ma szans na rozwój. 67 proc. badanych w ciągu ostatnich trzech lat nie mogło zmienić stanowiska ani otrzymać awansu, zaś 41 proc. nie dostało podwyżki.

Newspapers in Polish

Newspapers from Poland