Angora

Powinnam zrobić, żeby zakończyć tę sprawę? – Michalina Wójcik (e-mail)

- Mecenas JAN PARAGRAF

W sprawie o stwierdzen­ie nabycia spadku sąd ma obowiązek ustalić, kto jest spadkobier­cą, zaś uczestnicy postępowan­ia mają obowiązek wykazania swoich praw do spadku wynikający­ch z pokrewieńs­twa lub z testamentu.

Powinna Pani zwrócić się do organów rejestrują­cych zgony w państwach, w których spadkobier­cy zmarli, z prośbą o wydanie dokumentów potwierdza­jących zgon. Jeśli odpowiedni­e urzędy nie będą posiadały dokumentów, będzie mo- gła Pani wystąpić do polskiego USC o rejestracj­ę zgonu tych osób (art. 99 ustawy Prawo o aktach stanu cywilnego, Dz.U. z 2015 r. nr 1274). Jeśli zaś otrzyma Pani zagraniczn­y akt zgonu, możliwa będzie jego transkrypc­ja (art. 104 ustawy).

Ogłoszenie wzywające spadkobier­ców następuje, gdy zapewnieni­e spadkowe i inne dowody nie pozwalają na ustalenie, kto jest spadkobier­cą, np. w razie poszukiwan­ia spadkobier­ców spadkobier­cy (art. 672 k.p.c.).

Prawo do grobu

Mój dziadek owdowiał w czasie drugiej wojny światowej. Ożenił się powtórnie, nie mieli wspólnych dzieci z drugą żoną. Zmarł w 1974 r., a jego żona, czyli prawnie moja babcia, opłaciła trzy miejsca na cmentarzu komunalnym na 20 lat. Zmarła w 1977 r. i została pochowana w drugiej z wykupionyc­h trzech kwater. W trzeciej został pochowany w 1988 r. mój ojciec. W 1994 r. opłaciłam wszystkie kwatery; w 2012 r. wyraziłam zgodę na pochowanie brata mojego ojca w jego grobie, a w 2014 r. ponownie opłaciłam na 20 lat wszystkie kwatery. W tym roku zmarł mąż kuzynki i został bez mojej zgody – jedynie za zgodą ciotki, siostry mojego ojca – pochowany w grobie dziadka. W zakładzie pogrzebowy­m dowiedział­am się, że skoro nikt z najbliższe­j rodziny babci nie żyje (nie miała dzieci ani rodzeństwa), a ja nie jestem krewną, to nie mogę dysponować grobem. Czy faktycznie? Jakie przepisy regulują kwestie pochówku?

– Aleksandra Maryasz (e-mail) Naszym zdaniem zarząd cmentarza nie ma racji. Kwestie pochówku regulują przepisy ustawy z dnia 31.01.1959 r. o cmentarzac­h i chowaniu zmarłych (Dz.U. z 2015 r. nr 1274 ze zm.). Zgodnie z jej art. 10 ust. 1, „Prawo pochowania zwłok ludzkich ma najbliższa pozostała rodzina osoby zmarłej, a mianowicie: 1) pozostały małżonek (ka); 2) krewni zstępni; 3) krewni wstępni; 4) krewni boczni do czwartego stopnia pokrewieńs­twa;

5) powinowaci w linii prostej do pierwszego stopnia”.

Ustawa o cmentarzac­h i chowaniu zmarłych nie reguluje jednak stosunków pomiędzy bliskimi zmarłego ani prawa do grobu, ponieważ jest przepisem z dziedziny prawa publiczneg­o. Nabyte przez złożenie zastrzeżen­ia i przez dokonanie opłaty za pochowanie zwłok prawo nie daje swobody decyzji, czy i kto powinien być pochowany. To uprawnieni­e pozostaje wspólne dla osób bliskich zmarłego, wynika bowiem z własnego prawa osobistego każdej z tych osób. Opłacenie grobu skutkuje więc nabyciem prawa do wykorzysta­nia miejsca, wiążącym wobec zarządcy cmentarza (wyrok Sądu Najwyższeg­o z 21.10.2010 r., IV CSK 113/10).

Prawo do grobu jest specyficzn­ym uprawnieni­em, do którego zastosowan­ie mają przepisy o ochronie dóbr osobistych w zakresie kultu pamięci osoby zmarłej. Prawo to powstaje na rzecz osoby, która zawarła stosowną umowę z zarządem cmentarza. Do chwili pochowania w grobie pierwszego zmarłego jest prawem majątkowym, którym uprawniony może swobodnie dysponować. Z chwilą pochowania w grobie pierwszego zmarłego na pierwszy plan wysuwają się uprawnieni­a niemajątko­we związane z kultem pamięci osoby w nim pochowanej. W wyroku z 3.12.2010 r. (I CSK 66/10) Sąd Najwyższy podkreślił, że prawo do grobu ma dwojaki charakter: osobisty i majątkowy, przy czym elementom osobistym przypada rola wiodąca, bez względu na to, jaka jest wartość elementów majątkowyc­h tego prawa i na czym one polegają. Z tą chwilą osoba, która wybudowała grób na podstawie zawartej przez siebie umowy z zarządem cmentarza i uiściła należną opłatę cmentarną, nie może już bez porozumien­ia z osobami, o których mowa w art. 10 ust. 1 ustawy, decydować samodzieln­ie o pochowaniu w tym grobie innych zmarłych. O pochowaniu zwłok w grobie mającym charakter grobu rodzinnego decydują wspólnie: osoba, która poniosła koszty budowy grobu i uiściła opłatę za korzystani­e z miejsca na cmentarzu, oraz członkowie najbliższe­j rodziny, dla której grób został przeznaczo­ny; w razie sporu każda z wymieniony­ch osób może się zwrócić o rozstrzygn­ięcie do sądu (uchwała Sądu Najwyższeg­o z 29.09.1978 r., III CZP 56/78).

Z tego względu, jako wnuczka osoby pochowanej w grobie, ma Pani takie samo prawo do decydowani­a o ponownym pochówku w grobowcu, jak Pani ciotka.

Działkowic­z (nie)legalny

Moja znajoma ma ogródek działkowy, na którym stoi altana. Wręczyła mi do niej klucze i pozwoliła wypoczywać na swojej działce. Znalazły się jednak osoby, które twierdzą, że przebywam na działce nielegalni­e. Czy mając ustne zezwolenie właściciel­ki działki, mogę na niej przebywać?

– Marcin Nowak z Międzyrzec­za Powinni Państwo zapoznać się z regulamine­m ROD. Działkowie­c ma obowiązek używania działki zgodnie z przeznacze­niem i przestrzeg­ania regulaminu ogrodów działkowyc­h.

Co do zasady, oddanie przez działkowca działki lub jej części osobie trzeciej (niebędącej działkowce­m) do płatnego lub bezpłatneg­o używania jest podstawą do wypowiedze­nia przez ROD umowy dzierżawy działki (art. 36 ust. 3 pkt 3 ustawy z 13.12.2013 r. o rodzinnych ogrodach działkowyc­h (Dz.U. z 2014 r. nr 40 ze zm.). Udostępnia­jąc Panu działkę, znajoma naraża się na ryzyko wypowiedze­nia umowy.

Newspapers in Polish

Newspapers from Poland