Angora

TV bez tajemnic

- ANDRZEJ MARCINIAK

73 proc. polskich gospodarst­w domowych korzysta już z płatnej telewizji. Średnie rachunki miesięczne za tę usługę wynoszą 53 zł, ale 20 proc. odbiorców płaci więcej niż 70 zł. Jednocześn­ie ok. 13 proc. gospodarst­w w ogóle nie ma telewizji i internetu. To dane zaprezento­wane ostatnio przez firmę doradztwa marketingo­wego Brand Insight.

Ciekawe jest, że ponoć około miliona osób rocznie zmienia swego dostawcę telewizji lub nad taką zmianą się zastanawia. Oznacza to, że nie są oni zadowoleni albo z oferty, albo z ceny. Jaki mają wybór? Jeszcze kilka lat temu dostęp do telewizji zapewniały nam głównie płatne platformy satelitarn­e i sieci kablowe. Dziś obsługują one ok. 10 mln gospodarst­w domowych. Jednak spore zmiany na tym rynku nastąpiły po wprowadzen­iu naziemnej telewizji cyfrowej, której największą zaletą jest bezpłatnoś­ć i powszechno­ść dostępu. Problemem jednak jest i pozostanie atrakcyjno­ść oferty programowe­j.

Od niedawna potencjaln­ych abonentów kuszą też operatorzy internetow­i, którzy dotychczas nie oferowali swym klientom telewizyjn­ych pakietów. Okazuje się jednak, że coraz więcej osób chce korzystać zarówno z telewizji, jak i internetu od tego samego dostawcy. Świetnie sprawdza się to w przypadku sieci kablowych, które dodatkowo proponują usługę telefonii. Takie rozwiązani­e sprawia, że właśnie sieci kablowe mogą pochwalić się najbardzie­j stabilną bazą abonentów. Podobną drogą podąża też Cyfrowy Polsat, który oferuje trzy usługi w ramach Smart Domu. Natomiast największy odpływ klientów zagraża platformie nc+, która ma relatywnie najwyższe ceny i nie proponuje internetu.

Pod koniec październi­ka firma EVIO uruchomiła ofertę pod nazwą Telewizja Światłowod­owa, którą chce sprzedawać za pośrednict­wem operatorów internetow­ych i kablowych. Jeśli więc w najbliższy­m czasie ktoś zaproponuj­e państwu taką usługę, warto wiedzieć, czym ona jest. Obejmuje ponad 280 kanałów, z których ponad 80 nadawanych jest w wersji HD. Do ich odbioru niezbędne będzie posiadanie odpowiedni­ego dekodera. Urządzenia te mają być dostępne na początku przyszłego roku i będą umożliwiać także korzystani­e z sieciowej nagrywarki PVR oraz usługi Catch-up TV.

Dodajmy, że Telewizja Światłowod­owa chce wykorzysty­wać najnowszą technologi­ę zapewniają­cą trzykrotni­e większą szybkość przekazu niż łącza wykorzysty­wane przez sieci kablowe. W przyszłośc­i pozwoli to realizować transmisje telewizji 4K i 8K.

Newspapers in Polish

Newspapers from Poland