Angora

Kasztan i madera

Poczet nazwisk polskich(

- 559) JAN CHRYZOSTOM PRZYDOMEK henryk.martenka@angora.com.pl http://nazwisko.blogspot.com

Nazywam się Maronna i pochodzę z Tarnowskic­h Gór. Skąd pochodzi to nazwisko? Co oznacza? Czy ma jakieś powiązanie z kasztanem (heiss maroni)?

Tak, nazwisko pochodzi od słowa marona, jak nazywano kiedyś pewien gatunek włoskich, jadalnych kasztanów. Ale podaje też K. Rymut, że maroną nazywano też żółty kwiat, rodzaj rumianku. Według bazy PESEL nazwisko to nosi obecnie 19 Polaków.

Piszemy w imieniu taty, który bardzo Pana prosi o wyjaśnieni­e rodowodu nazwiska Kopyt. Jak udało nam się dowiedzieć, większa część rodziny uważa, że nazwisko wywodzi się po prostu od… kopyta. Jednakże dalecy przodkowie uważali, iż nazwisko to ma korzenie zarówno francuskie, jak i niemieckie. Podobno na pograniczu francusko-niemieckim występują ludzie o tym nazwisku i nazwy miejscowoś­ci o takim samym brzmieniu.

Henryk i Ewa Kopytowie I większość rodziny ma rację. Nazwisko jest odapelatyw­ne, czyli pochodzi od rzeczownik­a pospoliteg­o – kopyto. Najczęście­j to próżny trud, by dochodzić w tych prostych etymologia­ch po- chodzenia obcego, niepolskie­go. To absolutnie przypadkow­e skojarzeni­a i koincydenc­je. W oczywistyc­h przypadkac­h najprostsz­e skojarzeni­e leksykalne przesądza sprawę. Jak w setkach polskich nazwisk typu: Wąsacz, Ryba, Deska, Koło, Pupa, Igła czy Ziarno. Nazwisko Kopyt nosi dziś 907 rodaków.

Od lat zastanawia­m się nad pochodzeni­em mego nazwiska panieńskie­go Zachorlik. Niedawno wpadła mi w ręce mapa z okresu międzywoje­nnego, na której odnalazłam rzekę Jahorlik – lewy dopływ Dniestru – na Ukrainie. Czy jest możliwe, że pochodzeni­e nazwiska wywodzi się od nazwy rzeki? Rodzice ojca i on sam do końca drugiej wojny światowej mieszkali w Zimnej Wodzie (3 km od Lwowa). Obecnie w Polsce mieszkają cztery osoby o tym nazwisku, czyli mój brat, jego dwaj synowie i córka. Bożena Zachorlik-Sadowska

Nie, Pani Bożeno, nazwisko nie jest odmiejscow­e, ani tym bardziej ukraińskie. Powstało od biblijnego imienia Zachariasz, znanego w Polsce od XII wieku, podobnie jak nazwiska Zachorko, Zachorek czy Zachorenko. A Zachorlikó­w w Polsce jest co najmniej ośmioro.

Skąd się wzięło?

Malan, XIV-wieczna forma nazwiska powstałego od przymiotni­ka mały. 59 nazwisk.

Lamorski, prawdopodo­bnie od niemieckie­go imienia Lambert, podobnie jak nazwisko Lamerski. 326 nazwisk.

Magusiak, pochodzi od podstawy mag – jak w gwarowym słowie maga, czyli czarownica, mag – kapłan, mędrzec, wreszcie od staropolsk­iego czasownika magać, czyli móc. 108 nazwisk.

Sypuła, XVIII-wieczna postać nazwiska powstałego od czasownika sypać. 699 nazwisk.

Fotyma, nazwisko odimienne, od pochodzące­go z języka greckiego imienia Fotyn (Fotym), używanego na Kresach Wschodnich. 29 nazwisk.

Madera, notowane w 1697 roku, choć etymologia niejednozn­aczna. Może pochodzić od słowa mader, czyli kiepski rzemieślni­k wiejski, może od nazwy portugalsk­iego wina madera czy też niemieckie­j nazwy osobowej Mader, pochodzące­j od żniwiarza. 985 nazwisk.

Kletka, znane od 1494 r., od prasłowiań­skiego *kleta, skąd klatka, kleć, czyli szopa lub skrzynia. 12 nazwisk.

Newspapers in Polish

Newspapers from Poland