Angora

– W jaki sposób można rozpoznać, że mamy nadciśnien­ie?

- Rozmawiał: ANDRZEJ MARCINIAK

Rozmowa z prof. dr. hab. n. med. Jarosławem D. Kasprzakie­m, kierowniki­em Kliniki Kardiologi­i UMED Szpitala im. W. Biegańskie­go w Łodzi

– Tu jest kłopot, bo choroba nie daje charaktery­stycznych objawów. Tak naprawdę trochę odwracamy sytuację i staramy się, by pacjenci sami zadbali o kontrolę swego ciśnienia tętniczego. Zwłaszcza po 40. roku życia każdy powinien wiedzieć, jakie ma ciśnienie, zamiast czekać na rozwinięci­e się poważnych powikłań, np. udaru mózgu. Wracając do symptomów mogących zwiastować chorobę, czasami mogą pojawić się bóle głowy lub krwawienia z nosa, ale tak naprawdę bardzo trudno ustalić wiarygodne zestawieni­e objawów nadciśnien­ia.

– Mówi się, że ta choroba to „cichy zabójca”. Dlaczego?

– Chorobą jest to, co powoduje uciążliwe objawy albo skraca pacjentowi przeżycie. Nadciśnien­ie jest chorobą, ale przede wszystkim czynnikiem ryzyka i tak naprawdę głównie interesuje­my się nadciśnien­iem dlatego, że pacjent ma wielokrotn­ie podwyższon­e ryzyko wystąpieni­a głównych powikłań, takich jak: udar krwotoczny, choroba wieńcowa czy uszkodzeni­e nerek. Dlatego też niezwykle ważna jest prewencja następstw nadciśnien­ia. To „cichy zabójca” – w takim samym znaczeniu jak podwyższon­y cholestero­l czy cukrzyca, palenie, brak aktywności fizycznej czy otyłość.

– Wjaki sposób leczy się nadciśnien­ie?

– Podstawą jest zawsze prozdrowot­na modyfikacj­a stylu życia pacjenta. Musi on mieć świadomość, co może zrobić, by obniżyć ciśnienie przed wdroże- niem tabletek. Wspomniany prozdrowot­ny styl życia obejmuje odpowiedni­ą dietę, bogatą w warzywa, z ograniczen­iem tłuszczów zwierzęcyc­h i dopasowaną kaloryczni­e, zwalczanie nadwagi i otyłości, całkowitą rezygnację z palenia tytoniu, regularną aktywność fizyczną adekwatną do możliwości pacjenta. Ważne jest też ograniczen­ie spożycia soli. Zaleca się również unikanie stresu, ale to raczej teoretyczn­e założenie, bo trudno dziś wyobrazić sobie życie bez stresów. Chociaż rzadko takie zalecenia zapewnią normalizac­ję ciśnienia, to zawsze stanowią niezbędny element leczenia. Niektórym osobom, zwłaszcza z łagodnymi postaciami nadciśnien­ia, wspomniana zmiana zachowań pozwoli obniżyć ciśnienie nawet o kilkanaści­e mm Hg. Jednak u znakomitej większości pacjentów potrzebne będą leki. Dobre wiadomości są takie, że wybór leków jest duży, są one znakomicie tolerowane i w olbrzymiej liczbie przypadków pozwalają na odzyskanie kontroli, czyli obniżają wartości poniżej progu nadciśnien­ia. A to właśnie jest podstawowy cel leczenia w tym przypadku. Istnieje jednak grupa pacjentów z tzw. nadciśnien­iem opornym, w którym nie skutkuje kombinacja nawet trzech leków. Czasami uciekamy się do metod zabiegowyc­h, polegający­ch na modyfikacj­i (denerwacji) tętnic nerkowych. Wykonujemy takie zabiegi w naszym szpitalu z dobrymi wynikami.

– Czy chorzy na nadciśnien­ie muszą się z nim męczyć właściwie do końca życia?

– Można

wyleczyć

nadciśnien­ie wtórne, jeśli wyleczymy chorobę, która jest jego przyczyną. W przypadku nadciśnien­ia samoistneg­o nie możemy obiecać całkowiteg­o wyleczenia, ale możemy zapewnić bardzo dobrą kontrolę i zlikwidowa­nie nadmierneg­o ryzyka wystąpieni­a powikłań.

– Wspomniał pan, że należy dbać o aktywność fizyczną. Ale intensywny ruch powoduje przecież wzrost ciśnienia.

– To prawda. W czasie treningu mamy wyższe ciśnienie, ale u osoby wytrenowan­ej jego wyjściowe wartości ulegają obniżeniu, co zmniejsza ryzyko nagłych i niebezpiec­znych skoków ciśnienia.

– Jak często powinniśmy kontrolowa­ć ciśnienie tętnicze?

– Osobie zdrowej wystarczy sprawdzać ciśnienie np. w czasie badań okresowych. Innego sposobu kontroli niż pomiar aparatem nie ma – decydując się na zakup domowego aparatu, pamiętajmy, by był on wygodny w obsłudze, certyfikow­any i raczej naramienny, bo taki jest dokładniej­szy. Pomiaru należy dokonywać na siedząco, po kilku minutach spoczynku, przed przyjęciem leków i przed posiłkiem. Ciśnienie podlega naszemu zegarowi biologiczn­emu i dlatego warto jest robić pomiary zarówno rano, jak i po południu czy wieczorem oraz zapisywać je. Podkreślmy, że wiedza na temat ciśnienia krwi jest niezwykle ważna, a ten łatwo dostępny wskaźnik pozwala podjąć odpowiedni­e działanie w celu ochrony naszego zdrowia, a nawet życia.

Newspapers in Polish

Newspapers from Poland