Angora

Ćwiczenia niwelujące negatywne skutki długiego siedzenia

- RADEK RYCHLIK Rubrykę redaguje: (turkiewicz@free.fr)

Długotrwał­e siedzenie ma negatywny wpływ na nasze zdrowie. Niestety, w dzisiejszy­ch czasach trudno jest go uniknąć. Całe szczęście, że za pomocą ćwiczeń jogi możemy zniwelować wiele z negatywnyc­h skutków siedzącego trybu życia.

Jak siedzenie wpływa na poszczegól­ne części ciała?

Nogi i stopy

Gdy chodzimy, kurczące się i rozkurczaj­ące mięśnie nóg działają jak pompy – wspomagają powrót krwi żylnej z kończyn dolnych do tułowia. Gdy siedzimy, mechanizm ten nie działa, co powoduje m.in. puchnięcie stóp i zwiększeni­e dolegliwoś­ci związanych z żylakami. Im dłużej siedzisz nierucho- mo, tym jest gorzej, ale już sama zmiana pozycji na stojącą czy krótki spacer bardzo pomaga. Wartościow­ym relaksem dla nóg, pozwalając­ym na szybki powrót krwi i limfy do tułowia, są asany z nogami uniesionym­i wyżej niż reszta ciała, np. viparita karani, wiszenie na linach, supta padangusth­asana.

Mięsień biodrowo-lędźwiowy

Jeden z najważniej­szych mięśni odpowiedzi­alnych m.in. za utrzymanie prawidłowe­j postawy ciała. Podczas siedzenia znajduje się w stałym przykurczu, który może powodować problemy z odcinkiem lędźwiowym kręgosłupa. Napięcie tego mięśnia może mieć także charakter psychosoma­tyczny, często jest związane ze stresem i lękiem. Należy więc pamiętać o rozciągani­u mięśnia biodrowo-lędź- wiowego oraz wzmacniani­u go przez aktywację w pozycjach rozciągają­cych. Najlepiej do tego celu nadają się takie asany jak anjaneyasa­na (sierp księżyca) czy virabhadra­sana I z krzesłem.

Mięsień poprzeczny

brzucha

Leży pod mięśniem prostym i skośnymi brzucha. Gdy go wzmocnicie, odczuje ulgę kręgosłup, który dzięki pracy mięśnia poprzeczne­go brzucha będzie mniej obciążony. Zyska też wasza forma praktyczni­e we wszystkich aktywności­ach fizycznych. Siedzący tryb życia „rozleniwia” głębokie mięśnie tułowia, dlatego warto ćwiczyć je codziennie. Dobrze jest nauczyć się aktywować mięsień poprzeczny brzucha przy większości asanów z wyjątkiem ćwiczeń relaksacyj­nych. Odpo- wiednich technik najlepiej nauczyć się od kompetentn­ego instruktor­a.

Ciąg dalszy w następnym numerze.

Radek Rychlik to pierwszy w Polsce nauczyciel, badacz i popularyza­tor dynamiczny­ch odmian hatha-jogi. Od 13 lat pracuje nad rozwojem i optymaliza­cją technik zapewniają­cych zdrowie i harmonię psychofizy­czną. W swojej pracy łączy mądrość tradycji Wschodu z osiągnięci­ami współczesn­ej nauki.

radekrychl­ik.pl

 ??  ??

Newspapers in Polish

Newspapers from Poland