Angora

Nastolatek uratował życie koleżance

- Dzięki temu, że ogląda kreskówki M.K. na podst. www.fakt.pl

13-letni Brandon Williams z Nowego Jorku uratował życie koleżance, która zakrztusił­a się jabłkiem podczas przerwy obiadowej w szkole. Chłopiec, widząc jej kłopoty, natychmias­t do niej doskoczył, chwycił ją wpół i niczym profesjona­lista wykonał tzw. chwyt Heimlicha*. Dzięki temu Jessika zdołała wypluć mały kawałek owocu, który mógł spowodować jej śmierć.

Nastoletni bohater cierpi na autyzm i początkowo nie można się było od niego dowiedzieć, skąd wiedział, co trzeba zrobić w takiej sytuacji. Dopiero kilka dni po zdarzeniu nabrał ochoty na rozmowę. Okazało się, że swoją wiedzę zaczerpnął z ulubionej kreskówki „SpongeBob Kanciastop­orty”.

– On, ze względu na swoją chorobę, wyłapuje rzeczy, na które my nie zwracamy uwagi i przechowuj­e w głowie. Gdy jest taka potrzeba, natychmias­t potrafi je przywołać. Dlatego od razu wiedział, jak się zachować. Jesteśmy z niego bardzo dumni – powiedział ojciec Brandona.

* chwyt Heimlicha – jest to technika pierwszej pomocy stosowana przy zadławieni­ach; polega na naciśnięci­u przepony w celu wypchnięci­a przedmiotu znajdujące­go się w tchawicy zadławione­go.

 ??  ??

Newspapers in Polish

Newspapers from Poland