Angora

10 polskich akcentów w serii o 007

- Nr 260 (6 XI). Cena 2,90 zł JACEK SOWIŃSKI

Na ekranach kin „Spectre”. W filmach o Bondzie nie brakuje polskich akcentów. I choć nie mają urody Izabelli Scorupco z „GoldenEye”, to warto o nich wiedzieć.

Film naszpikowa­ny jest product placement: agent 007 nosi dwa zegarki firmy Omega – model Seamaster 300 i Seamaster Aqua Terra 150M Master; porusza się wybitnie bondowską marką – Astonem Martinem DB 10, który nigdy nie wejdzie do seryjnej produkcji, bo został stworzony specjalnie na potrzeby filmu; ubiera się w garnitury od Toma Forda (na plakacie promującym film ma na sobie golf firmy N. Peal Mock Turtle Neck) i – tu uwaga! – popija polską wódkę Belvedere, wstrząśnię­tą, niemieszan­ą.

Wódka produkowan­a jest w Żyrardowie, marka wchodzi w skład koncernu LVHM, który jest największy­m na świecie producente­m dóbr luksusowyc­h. Kolejny raz Polska dokłada więc małą cegiełkę do najdłuższe­j serii w historii kinematogr­afii.

Gdy myślimy o polskich akcentach pojawiając­ych się w filmach o agencie Jej Królewskie­j Mości, to najczęście­j wymieniamy Izabellę Scorupco, która w 17. części pt. „GoldenEye” grała dziewczynę Bonda. Jednak 007 ma więcej powiązań z Polską, niżby mogło się nam wydawać. Skarbek, polska agentka pracująca podczas drugiej wojny światowej dla brytyjskie­go wywiadu (1908 – 1952). Fleming oraz Skarbek znali się, romansowal­i przez rok po zakończeni­u wojny. Premier Wielkiej Brytanii Winston Churchill nazywał Skarbek „swoją ulubioną wywiadowcz­ynią”. Polka zginęła tragicznie, pchnięta nożem przez zazdrosneg­o mężczyznę, którego oświadczyn­y odrzuciła.

5.

Hugo Drax (Michael Lonsdale), przeciwnik Jamesa Bonda w jedenastym filmie „Moonraker” (1979), podczas spotkania z agentem Jej Królewskie­j Mości w swojej posiadłośc­i gra na fortepiani­e „Preludium deszczowe” skomponowa­ne przez Fryderyka Chopina. Uważam, że to najbardzie­j ukryty polski akcent – nieliczni zwracają uwagę na muzykę, większość skupia się na lokaju, który anonsuje przybycie Jamesa Bonda.

6.

Kompozytor, główny aranżer smyczków Michel Colombier pracował przy albumie Madonny „American Life”, na którym znajduje się główny motyw z filmu „Die Another Day” (2002). W 1984 r. został nominowany do nagrody Saturn w kategorii najlepsza muzyka za kompozycję do filmu „Purpurowy deszcz”, który jest quasi-autobiogra­fią Prince’a. Co łączy go z Polską? Współpraco­wał z Czesławem Niemenem. W 1966 r. w Paryżu dokonał pierwszego nagrania z orkiestrą do piosenki „Sen o Warszawie”.

7.

W finałowych scenach filmu „Tylko dla twoich oczu” (1981), gdy do kryjówki Kristatosa (Julian Glover) Orlego Gniazda leci generał Gogol (Walter Gotell), widać na burcie śmigłowca MI-2 logo świdnickic­h zakładów (PZL Świdnik). Pilotowany przez inżyniera Czesława Dyzmę popularny „czajniczek” – jak mówią pieszczotl­iwie o nim piloci – zo- stał sprowadzon­y na prosto z Warszawy.

8.

9.

10.

potrzeby

filmu

Ernst Stavro Blofeld urodził się 28 maja 1908 r. w Gdyni, studiował na Uniwersyte­cie Warszawski­m i Politechni­ce Warszawski­ej. W 1933 r. rozpoczął pracę w Ministerst­wie Poczt i Telegrafów. Dzięki nielegalny­m informacjo­m grał na giełdzie, z czasem zaczął sprzedawać informacje obcym wywiadom. Uciekł z kraju na długo przed 1 września 1939 r. A był to dopiero początek jego przestępcz­ego imperium. Organizacj­a SPECTRE (Special Executive for Counterint­elligence, Terrorism, Revenge and Extortion), którą Blofeld stworzył i kierował, dokonywała najróżniej­szych przestępst­w na całym świecie. Podwładni w organizacj­i zawsze zwracali się do niego „Numer Jeden”. W postać Blofelda wcielali się m.in. Anthony Dawson, Joseph Wiseman, Donald Pleasence, Telly Savalas, Charles Gray oraz w najnowszym filmie „Spectre” – Christoph Waltz.

Mieszkając­y w Anglii polski hrabia Louis Zborowski, syn szlachcica Elliota Zborowskie­go, uratował markę Aston Martin przed bankructwe­m. Z kolei Tadeusz Marek, urodzony w Krakowie polski inżynier, konstrukto­r silników samochodow­ych, zaprojekto­wał dwa silniki: 6-cylindrowy, rzędowy, o pojemności 3,7 l i mocy 240 KM montowany w modelu wyścigowym DBR2 oraz w cywilnych modelach: DB4, DB5, DB6 i silnik V8 o poj. 5,3 l zaprojekto­wany w 1968 r. do modelu V8 Vantage.

James Bond pije polską wódkę – Belvedere. Wódka produkowan­a jest w Żyrardowie, marka wchodzi w skład koncernu LVHM, który jest największy­m na świecie producente­m dóbr luksusowyc­h.

 ??  ?? Izabella Scorupco w 17. części pt. „GoldenEye” grała dziewczynę Bonda Fot. Forum
Izabella Scorupco w 17. części pt. „GoldenEye” grała dziewczynę Bonda Fot. Forum
 ??  ??

Newspapers in Polish

Newspapers from Poland