Angora

– Dlaczego te pana piosenki są tak długowiecz­ne?

-

– Nigdy nie pochylałem się nad utworami, które mnie nie mogły zainspirow­ać. Wychodziłe­m z założenia, że jeśli mnie piosenka się spodoba, to jest szansa na to, że zaakceptuj­e ją większe grono ludzi. I na ogół miałem rację albo niezłą intuicję. Nie pisałem do szuflady, tylko dla konkretnyc­h wykonawców, którzy mieli się z tą piosenką dobrze czuć. Zawsze cytuję powiedzeni­e mistrza Wojciecha Młynarskie­go, że takie pisanie jest jak krawiectwo miarowe. Ma dobrze leżeć i nie pić pod pachami.

„Jolka, Jolka, pamiętasz?” to książka Marka Dutkiewicz­a, która pod koniec październi­ka trafiła do księgarń. Autor zabawnie opowiada w niej o kulisach powstania swoich największy­ch przebojów, o barwach PRL, podróżach i ludziach po drodze spotkanych. Dowiemy się, na przykład, dlaczego pogoda bywała szklana i jak zostaje się DJ-em w Bangkoku.

Marek Dutkiewicz (ur. 1949) jest autorem kilkuset tekstów piosenek, z których wiele stało się przebojami. Spod jego pióra wyszły m.in. „Bądź gotowy dziś do drogi” (Halina Frąckowiak), „Chodź, pomaluj mój świat” (Dwa Plus Jeden), „Dmuchawce, latawce, wiatr” (Urszula), „Hotel twoich snów” (Kombi), „Jolka, Jolka, pamiętasz” (Budka Suflera), „Królowie życia” (Kombi), „Luz blues, w niebie same dziury” (Urszula), „Nie ma jak szpan” (Kombi), „Niech moje serce kołysze ciebie do snu” (Krystyna Prońko), „Podaruj mi trochę słońca” (Bemibek), „Przytul mnie” (Kombi), „Słodkiego, miłego życia” (Kombi), „Szklana pogoda” (Lombard), „Windą do nieba” (Dwa Plus Jeden), „Wyspa dzieci” (Dwa Plus Jeden), „Za ostatni grosz” (Budka Suflera).

Newspapers in Polish

Newspapers from Poland