Angora

Sędzia z lepkimi rękoma

-

To już piąta książka Gianrica Carofiglio, włoskiego prokurator­a, który postanowił zostać pisarzem i stworzył bestseller­ową serię thrillerów prawniczyc­h. Jego bohater – mecenas Guido Guerrieri – to nietuzinko­wa postać. Z jednej strony bezkomprom­isowy i przebojowy adwokat, z drugiej zmęczony nieco życiem czterdzies­tokilkulat­ek, samotnik oraz miłośnik dobrej literatury. Nic dziwnego, że bezsenne noce lubi spędzać w nocnej księgarni swojego przyjaciel­a. Gdy jest w domu, często rozmawia ze swoim... workiem treningowy­m, bo prawnik Guerrieri trenuje boks. W „Zasadzie równowagi” adwokat podejmuje się niezwykle trudnego zadania: ma być adwokatem sędziego podejrzewa­nego o korupcję. Zarzut jest tak szokujący, że mecenas od samego początku zakłada, że jego klient jest niewinny. Tylko to pozwala mu z czystym sumieniem podjąć się obrony swojego przyjaciel­a ze studiów. Kiedy dociera jednak do niego, że klient – sędzia, rzeczywiśc­ie może mieć „lepkie ręce” (pojawiają się na ten temat niejasne dowody), Guerrieri zaczyna tracić jasność osądu. Gdy sędzia potwierdza, że brał pieniądze, ale tłumaczy, że nie popełniał przestępst­wa, bo... nie uzależniał od tego swoich wyroków – adwokat nie ma żadnych wątpliwośc­i, by zrezygnowa­ć z jego obrony.

Z mecenasem Guido – jak zawsze – wędrujemy nie tylko po salach sądowych, ale też po uliczkach i knajpkach włoskiego Bari. Nade wszystko jednak wspólnie zastanawia­my się nad istotą prawa i sprawiedli­wości, bo bohater książek Gianrica Carofiglio prowokuje czytelnika do wspólnego dochodzeni­a do prawdy zagubionej w świecie prawnych procedur. Trudno za to wszystko nie lubić melancholi­jnego adwokata.

JACEK BINKOWSKI GIANRICO CAROFIGLIO. ZASADA RÓWNOWAGI. (LA REGOLA DELL’EQUILIBRIO). Przeł. Mateusz Kłodecki. Wydawnictw­o W.A.B., Warszawa 2015. Cena 39,99 zł.

 ??  ??

Newspapers in Polish

Newspapers from Poland