Angora

Kopalnia trzęsie ziemią

Wstrząsy nie dają żyć mieszkańco­m Małopolski

- EWELINA SADKO MAGDALENA BALICKA

W środę o godz. 0.28 mieszkańcy Małopolski zachodniej poczuli silny wstrząs. Zakołysały się bloki, zatrzęsły szyby w oknach. Niestety, w Żarkach, Libiążu i Regulicach znów są poważne zniszczeni­a domów. Winowajcą jest libiąska kopalnia „Janina”. Zatrzęsła z siłą 3,7 stopnia w skali Richtera. Do wstrząsu doszło w ścianie 729, na pokładzie 207, na poziomie 500. Od ostatnich wstrząsów nie prowadzi się tam wydobycia.

Straż pożarna w Chrzanowie od rana odbierała zgłoszenia od mieszkańcó­w regionu. O godz. 8.30 strażacy mieli już 17 zarejestro­wanych uszkodzeń budynków. – Głównie powalone kominy, dachy, ściany działowe i ściany nośne – mówi dyżurny straży pożarnej w Chrzanowie. – Spodziewam­y się znacznie większej liczby telefonów – dodaje. Informacje o nocnym trzęsieniu otrzymaliś­my również od naszego Czytelnika Kamila: Kopalnia „Janina” w małopolski­m Libiążu znowu budzi w mieszkańca­ch strach. Kolejny raz zatrzęsło ziemią. Wstrząs odczuwalny był w miejscowoś­ciach oddalonych nawet o 15 km od kopalni.

Tąpnięcie odczuli też mieszkańcy Oświęcimia, Monowic, Włosienicy, Grójca i Sosnowca. – Nigdy wcześniej nie czuliśmy tu wstrząsów, więc nie bardzo wiedzieliś­my, o co chodzi – mówi Justyna z Sosnowca. – Na szczęście nie popękał nam dom. Jedyne, co straciłam, to dwa kieliszki, które spadły z półki na podłogę – dodaje. Kolejny silny wstrząs odczuli w nocy z wtorku na środę mieszkańcy Oświęcimia, Libiąża, Trzebini, Chrzanowa i okolic. Do tąpnięcie doszło najpewniej w kopalni „Janina” i miało podobną siłę do październi­kowego wstrząsu, czyli około 3,7 stopnia w skali Richtera. Taką wartość pokazuje również odczyt prezentowa­ny na stronie http://www.emsc-csem.org. Ziemią zatrzęsło o godz. 0.28, trzy wstrząsy jeden po drugim trwały kilkanaści­e sekund. Po zeszłomies­ięcznym wstrząsie, który miał miejsce 20 październi­ka 2015 roku, władze kopalni „Janina” zapowiedzi­ały zmniejszen­ie wydobycia do czasu wyjaśnieni­a przyczyn serii tąpnięć. Jak widać, na niewiele się to zdało. Do trzęsień dochodzi nadal, a mieszkańcy zaczynają coraz głośniej protestowa­ć.

 ?? Nr (18 XI). Cena 2,20 zł ??
Nr (18 XI). Cena 2,20 zł

Newspapers in Polish

Newspapers from Poland