Angora

– Zbigniew Klimecki (e-mail)

- Mecenas JAN PARAGRAF

Odpowiedź zależy przede wszystkim od wymiarów i liczby kondygnacj­i bloku, jak poprowadzo­ne są ciągi piesze i jezdnie wokół bloku i jaką mają szerokość. Zgodnie z § 13 rozporządz­enia MSWiA z 24.07.2009 r. w sprawie zaopatrzen­ia w wodę i dróg pożarowych (Dz.U. z 2009 r. nr 124 poz. 1030), co do zasady minimalna szerokość drogi pożarowej powinna wynosić co najmniej 4 m, a jej nachylenie podłużne nie może przekracza­ć 5 proc.

Natomiast zgodnie z § 14 rozporządz­enia ministra infrastruk­tury z dnia 12 kwietnia 2002 r. w sprawie warunków techniczny­ch, jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowani­e (Dz.U. z 2015 r. nr 1422), do działek budowlanyc­h oraz do budynków i urządzeń z nimi związanych należy zapewnić dojście i dojazd umożliwiaj­ący dostęp do drogi publicznej, odpowiedni­e do przeznacze­nia i sposobu ich użytkowani­a oraz wymagań dotyczącyc­h ochrony przeciwpoż­arowej, określonyc­h w przepisach odrębnych. Szerokość jezdni nie może być mniejsza niż 3 m.

Proponujem­y zwrócić się na piśmie do Powiatoweg­o Inspektora Nadzoru Budowlaneg­o z prośbą o sprawdzeni­e pod kątem wskazanych przepisów, czy w przypadku dojazdu do nieruchomo­ści, na której stoi Pana blok, spełnione zostały wszystkie warunki wynikające z przepisów prawa budowlaneg­o i ochrony przeciwpoż­arowej. W piśmie tym powinien Pan szczegółow­o opisać problemy z dojazdem dla karetek.

Darowizna a zachowek

Moja mama 13 lat temu przekazała w darowiźnie mieszkanie mojemu synowi. Czy mój syn będzie w przyszłośc­i zobowiązan­y do zapłaty zachowku na rzecz mojego brata, a jego stryja (siebie z żoną i córką ze zrozumiały­ch względów wykluczam)?

– Stanisław Buczek Niekoniecz­nie, ale ponieważ na razie żyje i spadkodawc­zyni, i wszyscy potencjaln­i spadkobier­cy, istnieje wiele wariantów sytuacji.

Po pierwsze, nie jest pewne, czy Pana brat będzie miał roszczenie o zachowek lub o jego uzupełnien­ie – będzie je miał, jeśli nie zostanie powołany do spadku ani nie otrzyma darowizny czy zapisu windykacyj­nego albo zostanie powołany bądź otrzyma wspomnianą darowiznę lub zapis, lecz uzyskana tą drogą wartość będzie niższa niż wartość należnego mu zachowku.

Po drugie, nie wiadomo, czy dojdzie do dziedzicze­nia na podstawie ustawy czy testamentu i kto faktycznie będzie spadkobier­cą.

Po trzecie, nie wiadomo, jaka będzie wartość spadku. Wartość ta wpływa na określenie wysokości ewentualne­go zachowku.

Za dług spadkowy w postaci zachowku w pierwszej kolejności odpowiadaj­ą spadkobier­cy. W uproszczen­iu, jeśli dojdzie do dziedzicze­nia ustawowego, dziedziczy­ć będzie Pan wraz z bratem. Pana syn jako obdarowany mógłby ponosić odpowiedzi­alność za zachowek, jeśli darowizna zostałaby dokonana przed mniej niż dziesięcio­ma laty, licząc od otwarcia spadku (art. 994 § 1 Kodeksu cywilnego). Ponieważ upłynęło 13 lat, darowizna nie będzie uwzględnia­na.

Gdyby zmarł Pan przed matką, Pana syn i córka staną się spadkobier­cami ustawowymi, lecz będą sami uprawnieni do zachowku. Obdarowany będący jednocześn­ie uprawniony­m do zachowku ponosi odpowiedzi­alność niezależni­e od tego, jak dawno otrzymał darowiznę (art. 994 §1 w zw. z art. 1000 § 2), ale granice ich odpowiedzi­alności wyznacza różnica pomiędzy wartością wzbogaceni­a będącego skutkiem darowizny a wartością przysługuj­ącego im zachowku.

Newspapers in Polish

Newspapers from Poland