Angora

Sprytne biedronki

- Oz na podst. www.naukawpols­ce.pl

Uznawane za inwazyjne azjatyckie biedronki ( Harmonia axyridis) na zimowisko wybrały sobie polskie turbiny wiatrowe. Ich kolonie na wielkopols­kich farmach zauważyli naukowcy z Instytutu Zoologii Uniwersyte­tu Przyrodnic­zego w Poznaniu. Urządzenia te oprócz prądu generują także ciepło i to właśnie ono przyciąga egzotyczny­ch intruzów. Do tego konstrukcj­a skutecznie chroni je... przed wiatrem. Więc warunki mają niemal idealne. Istnieje przypuszcz­enie, że dodatkowym wabikiem jest kolor instalacji. Owady bowiem, w tym biedronki, najbardzie­j lubią żółć, natomiast w drugiej kolejności biel i szarość, a takiej właśnie barwy wiatraki buduje się najczęście­j. Gdyby były np. purpurowe, owady by je raczej omijały.

Azjatyckie biedronki są szkodnikam­i. Stanowią śmiertelne zagrożenie dla naszej siedmiokro­pki, bo przez ich żarłocznoś­ć rodzimy gatunek jest pozbawiany źródeł pokarmu.

Harmonia axyridis sprowadzon­o do Europy z Chin i Japonii pod koniec XX wieku. Miały być cudownym remedium na plagę mszyc w naszych sadach, na polach i w ogrodach. Ale pozbawione naturalnyc­h wrogów zaczęły się w sposób niekontrol­owany mnożyć, zdobywając kolejne tereny. W Polsce ich obecność notuje się od ośmiu lat. Ich liczba stale rośnie.

Newspapers in Polish

Newspapers from Poland